Môže manželka bez môjho súhlasu odísť s deťmi žiť do zahraničia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Môže manželka bez môjho súhlasu odísť s deťmi žiť do zahraničia?

Žijeme s mojou manželkou v Rakúsku a máme dve deti vo veku 5 a 3 rokov. Moja manželka si praje rozviesť sa a odísť do Nemecka a plánuje vziať si deti so sebou. Je to možné aj napriek tomu, že s tým nesúhlasím? Môžem niečo podniknúť? Ďakujem.

Odpoveď: Môže manželka bez môjho súhlasu odísť s deťmi žiť do zahraničia?

Dobrý deň, v zmysle príslušných ustanovení zákona o rodine majú obaja rodičia vykonávať rodičovské práva a povinnosti k svojim maloletým deťom a to v zásade spoločne resp. po vzájomnej dohode. Súčasťou rozhodnutia o rozvode manželstva je aj úprava rodičovských práv a povinností na čas po rozvode, najmä zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov, jeho zastupovanie a spravovanie jeho majetku. Otázka, komu budú deti zverené do osobnej starostlivosti preto ešte nie je vyriešená. Vždy však má byť rešpektované právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy sa prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd pri rozhodovaní dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.