Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košický
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 6. 7. 2016

Otázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Chcem sa opýtať či musím mať súhlas manžela, ak chcem vycestovať na dovolenku v dĺžke 8 dní do zahraničia /nie sme rozvedený, žijeme v spoločnej domácnosti/. Za odpoved dakujem

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Dobrý deň,

rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia rovnako. Obaja môžu zastupovať dieťa, spravovať jeho majetok, vyživovať ho. Obaja s ním môžu tráviť čas podľa dohody alebo rozhodnutia súdu, pretože dieťa má právo na styk a kontakt s oboma rodičmi. Spôsob trávenia času s dieťaťom je na úvahe rodiča, pokiaľ je to v záujme maloletého. Podľa judikatúry, pokiaľ nejde o trvalé vysťahovanie sa do cudziny, potom rodič nemá povinnosť vyžadovať súhlas druhého rodiča. V zmysle Zákona o rodine má rodič právo na informácie o dieťati, a preto je vhodné informovať druhého rodiča o tom, že s dieťaťom idete na dovolenku.  Súhlas však, ako som už uviedol, nepotrebujete.

Pripájam aj právny názor Krajského súdu v Košiciach

Rodičia sú pri výkone svojich práv a povinností zásadne rovnoprávni a určenie miesta, spôsobu trávenia času rodiča s dieťaťom viazaný na súhlas druhého rodiča, by bolo voči rodičovi, ktorému nebolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti, diskriminujúce, pretože ak je oprávnený rodič schopný sa o svoje dieťa riadne postarať po celú dobu stretávania a má na to vytvorené všetky podmienky, potom niet žiadneho zákonného dôvodu na to, aby bol tento styk akokoľvek obmedzovaný. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, Som rozvedený a s deťmi mám upravený styk na stretávanie. Počas prázdnin majú byt deti týždeň pri mne, týždeň pri exmanželke. Chcem sa opýtať, či je potrebný môj súhlas na vycestovanie deti do zahraničia na dovolenku? Musí ma o tom exmanželka aspoň informovať, že s nimi cestuje do zahraničia? Ďakujem.

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.06.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ nejde o trvalé vycestovanie ale len o dovolenku, potom matka rodič súhlas druhého rodiča nepotrebuje. Je totiž na rodičovi, ktorý má mať v danom čase deti pri sebe, ako a kde s nimi bude tráviť čas. Matka detí by Vás však mala aspoň informovať o tom, kam ide. Rodič má v zmysle zákona o rodine právo na informácie o maloletom dieťati.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku, ak je možné otázku zodpovedať. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk