'

Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košický
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 6. 7. 2018

Otázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Chcem sa opýtať či musím mať súhlas manžela, ak chcem vycestovať na dovolenku v dĺžke 8 dní do zahraničia /nie sme rozvedený, žijeme v spoločnej domácnosti/. Za odpoved dakujem

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Dobrý deň,

rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia rovnako. Obaja môžu zastupovať dieťa, spravovať jeho majetok, vyživovať ho. Obaja s ním môžu tráviť čas podľa dohody alebo rozhodnutia súdu, pretože dieťa má právo na styk a kontakt s oboma rodičmi. Spôsob trávenia času s dieťaťom je na úvahe rodiča, pokiaľ je to v záujme maloletého. Podľa judikatúry, pokiaľ nejde o trvalé vysťahovanie sa do cudziny, potom rodič nemá povinnosť vyžadovať súhlas druhého rodiča. V zmysle Zákona o rodine má rodič právo na informácie o dieťati, a preto je vhodné informovať druhého rodiča o tom, že s dieťaťom idete na dovolenku.  Súhlas však, ako som už uviedol, nepotrebujete.

Pripájam aj právny názor Krajského súdu v Košiciach

Rodičia sú pri výkone svojich práv a povinností zásadne rovnoprávni a určenie miesta, spôsobu trávenia času rodiča s dieťaťom viazaný na súhlas druhého rodiča, by bolo voči rodičovi, ktorému nebolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti, diskriminujúce, pretože ak je oprávnený rodič schopný sa o svoje dieťa riadne postarať po celú dobu stretávania a má na to vytvorené všetky podmienky, potom niet žiadneho zákonného dôvodu na to, aby bol tento styk akokoľvek obmedzovaný. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, s exmanželom mame striedavú starostlivosť, momentálne riešim bytovú otázku a po niekoľkoročnom bývaní v podnájmoch si chcem zabezpečiť vlastne bývanie, v rámci obmedzených finan. Možnosti uvažujem o kúpe nehnuteľnosti v Rajke (Maďarsko), momentálne žijeme neďaleko ale na území SR, čiže striedavku by to nemalo ovplyvniť, deťom školu nebudem meniť. Stačí, keď to ex len písomne oznámim alebo potrebujem jeho súhlas, ktorý mi v rámci robenia priekov zrejme nebude chcieť dať? Čo potom? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.08.2018)

Dobrý deň, na trvalé, resp. dlhodobé vysťahovanie s deťmi mimo územia SR (i keď ide iba o niekoľko kilometrov) je podľa ustanovenia § 35 Zákona o rodine potrebný súhlas druhého rodiča. Ak sa Vám tento súhlas nepodarí získať alebo s vysťahovaním nebude súhlasiť, vznikne tzv. nezhoda rodičov o podstatnej veci týkajúcej sa maloletých detí. Takéto nezhody predvída aj ustanovenie § 35 Zákona o rodine, pričom ak sa rodičia nevedia dohodnúť môže ktorýkoľvek z nich podať na súd návrh na rozhodnutie o tejto nezhode. Súd bude v rámci súdneho konania zisťovať najmä záujem maloletých detí pri takomto sťahovaní, a to komplexne. Či sa nenaruší výkon striedavej osobnej starostlivosti, či deti nebudú vytrhnuté zo svojho sociálneho a rodinného prostredia... Rovnako by súd mal prihliadnuť aj na dôvod nesúhlasu druhého rodiča. Bezdôvodný alebo nesúhlas z prieku by podľa nášho právneho názoru nemal byť postačujúci na zamietnutie návrhu na nahradenie súhlasu druhého rodiča.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela (Rodinné právo)

Pekný deň chcela by som sa opýtať chcem vziať moju päťročnú dcérku na prázdniny čiže cca 2 týždne do Česka. Je zverená súdom do mojej starostlivosti. Môj bývalý partner jej otec s tým nejak nesúhlasí. Od nášho rozchodu si nevychádzame vôbec. Potrebujem povolenie na to, aby som si ju vzala na pár dni? Potom sa s ňou normálne vrátim na miesto trvalého bydliska. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.08.2018)

Dobrý deň,

podľa zákona o rodine, ale aj súdnej praxe je potrebný súhlas druhého rodiča len v prípade, ak ide o trvalé vysťahovanie sa do cudziny. Ak ide len o krátkodobý pobyt, nap. dovolenku, potom súhlas nie je potrebný. Odporúčam však otca informovať kam cestujete, kedy a kedy sa vrátite. Otec má totiž právo na informácie o maloletom dieťati.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela (Rodinné právo)

Dobrý večer. Mám tiež takýto problém. Chcem vycestovať cez prázdniny s manželom a dcérkou do Srbskej republiky. Na dovolenku k rodine. Bývalému (dcerkin otec) som napísala doporučený list, v ktorom ho žiadam o povolenie na vycestovanie, žiadna odpoveď mi však neprišla. List prebral, dcérke tvrdí, že nič také nemá. V liste je aj dátum od kedy do kedy tam chceme byt. Dcérka mu presne taký istý list vzala osobne, pretože tam chce ísť. Na to jej odpovedal, že to môže rovno zahodiť do kosa. Dcérka je v mojej starostlivosti. Prázdniny mame súdom rozdelené. Chcem vycestovať, keď je u mňa. Neviem čo mám robiť. Na internete som našla, že musím mať povolenie, keď chcem vycestovať do Srbska. Môžem mať nejaký problém keby som sla aj bez jeho súhlasu? Čo ak by ma obvinil z únosu ( viem si predstaviť ako jej bude vyvolávať, že kde trávi prázdniny)? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.06.2018)

Dobrý deň,

na dočasné  vycestovanie rodiča s dieťaťom, napr. na dovolenku, podľa ustálenej súdnej praxe nie je potrebné, aby rodič žiadal druhého rodiča o povolenie. Ak by išlo o trvalé vysťahovanie, potom by bolo potrebné, aby ste mali súhlas otca. Určite je správne, že ho informujete o tom, kde bude. Odporúčam mu napr. napísať aj email, prípadne SMS, aby ste boli krytá, že ste ho informovali viacerými spôsobmi. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela (Rodinné právo)

Dobrý deň, Som rozvedený a s deťmi mám upravený styk na stretávanie. Počas prázdnin majú byt deti týždeň pri mne, týždeň pri exmanželke. Chcem sa opýtať, či je potrebný môj súhlas na vycestovanie deti do zahraničia na dovolenku? Musí ma o tom exmanželka aspoň informovať, že s nimi cestuje do zahraničia? Ďakujem.

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.06.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ nejde o trvalé vycestovanie ale len o dovolenku, potom matka rodič súhlas druhého rodiča nepotrebuje. Je totiž na rodičovi, ktorý má mať v danom čase deti pri sebe, ako a kde s nimi bude tráviť čas. Matka detí by Vás však mala aspoň informovať o tom, kam ide. Rodič má v zmysle zákona o rodine právo na informácie o maloletom dieťati.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk