Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Rád by som sa opýtal, či potrebujem súhlas manžela, ak plánujem vycestovať na dovolenku trvajúcu 8 dní do zahraničia. Nie sme rozvedení a žijeme v spoločnej domácnosti. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Cestovanie s dieťaťom na dovolenku bez súhlasu manžela

Dobrý deň,

rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia rovnako. Obaja môžu zastupovať dieťa, spravovať jeho majetok, vyživovať ho. Obaja s ním môžu tráviť čas podľa dohody alebo rozhodnutia súdu, pretože dieťa má právo na styk a kontakt s oboma rodičmi. Spôsob trávenia času s dieťaťom je na úvahe rodiča, pokiaľ je to v záujme maloletého. Podľa judikatúry, pokiaľ nejde o trvalé vysťahovanie sa do cudziny, potom rodič nemá povinnosť vyžadovať súhlas druhého rodiča. V zmysle Zákona o rodine má rodič právo na informácie o dieťati, a preto je vhodné informovať druhého rodiča o tom, že s dieťaťom idete na dovolenku.  Súhlas však, ako som už uviedol, nepotrebujete.

Pripájam aj právny názor Krajského súdu v Košiciach

Rodičia sú pri výkone svojich práv a povinností zásadne rovnoprávni a určenie miesta, spôsobu trávenia času rodiča s dieťaťom viazaný na súhlas druhého rodiča, by bolo voči rodičovi, ktorému nebolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti, diskriminujúce, pretože ak je oprávnený rodič schopný sa o svoje dieťa riadne postarať po celú dobu stretávania a má na to vytvorené všetky podmienky, potom niet žiadneho zákonného dôvodu na to, aby bol tento styk akokoľvek obmedzovaný.