Presťahovanie sa s dieťaťom do zahraničia

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Presťahovanie sa s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň, mám päťročné dieťa a budúci rok sa s ním sťahujem do Nemecka, v ktorom som získala prácu. S bývalým partnerom, s ktorým sme neboli zosobášení, nemáme žiadne súdne dohody ohľadom opatery. Chcela by som sa opýtať, aký je postup v mojej situácii? V rodnom liste dieťaťa je uvedený ako otec. Dieťa má tiež moje priezvisko a má spoločný trvalý pobyt so mnou. Ďakujem Vám za odpoveď.

Odpoveď: Presťahovanie sa s dieťaťom do zahraničia

Dobrý deň,

podľa Zákona o rodine majú rodičovské práva a povinnosti obaja rodičia. Rodič má podľa § 24 ods.5 Zákona o rodine okrem iného aj právo na informácie o dieťati a s tým súvisí povinnosť rodiča, ktorý má dieťa v osobnej starostlivosti, tieto informácie, vrátane informácii o aktuálnom bydlisku dieťaťa poskytnúť.

Pokiaľ sa s dieťaťom chcete vysťahovať do zahraničia, potrebujete súhlas jeho otca. Nezáleží na tom, či je výkon rodičovských práv a povinností k dieťaťu upravený Vašou vzájomnou dohodou alebo súdnym rozhodnutím. Ak tento súhlas odmietne udeliť, môžete podľa § 35 Zákona o rodine požiadať miestne príslušný súd, príslušný podľa bydliska maloletého, aby rozhodol.

Ak odídete bez súhlasu otca, otec má právo žiadať návrat dieťaťa (v 1 ročnej prekluzívnej lehote).