'

Potrebujem na odsťahovanie sa s dieťaťom súhlas otca?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitriansky
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 11. 8. 2016

Otázka: Potrebujem na odsťahovanie sa s dieťaťom súhlas otca?

Dobry den, prosim o odpoved. Mam 8 rocnu dceru, ktora mi je zverena do starostlivosti. Chcem odist žit do zahranicia. Potrebujem suhlas od otca dcerky, ze može odist? Neboli sme manzelia, ale dcerka ma jeho priezvisko. Dakujem

Odpoveď: Potrebujem na odsťahovanie sa s dieťaťom súhlas otca?

Dobrý deň, bez ohľadu na to, či ste boli zosobášení alebo nie, obaja máte rodičovské práva a povinnosti. Na ich výkone sa musíte v prvom rade dohodnúť, až keď sa nedokážete dohodnúť na ich výkone je možné, aby ich výkon upravil súd. Aj keď je dieťa zverené do Vašej osobnej starostlivosti súdnym rozhodnutím o podstatných veciach týkajúcich sa Vašej maloletej dcéry sa musíte s jej otcom dohodnúť. Ak sa Vám nepodarí dohodnúť, môžete podať podľa ustanovenia § 35 zákona o rodine návrh na rozhodovanie súdom pri nezhode rodičov. Hneď prvým príkladom v tomto ustanovení je prípad, kedy sa rodičia dieťaťa nedokážu dohodnúť na vysťahovaní dieťaťa do cudziny. Bez jeho súhlasu, resp. bez súdneho rozhodnutia nahrádzajúceho jeho súhlas nie je možné, aby ste sa s dieťaťom vysťahovali do cudziny. Otec dieťaťa by mohol podať návrh na návrat dieťaťa. Z pohľadu práva by išlo o neoprávnené premiestnenie maloletého dieťaťa.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Potrebujem na odsťahovanie sa s dieťaťom súhlas otca? (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám 2 a pol ročnú dcérku. S jej otcom spolu veľmi nevychádzame ma súdom určené dni kedy sa s ňou stretáva, lenže chceme sa odsťahovať 50 kilometrov od miesta bydliska kde teraz bývame a odkiaľ je aj jej otec . Musíme mať súhlas od neho? Alebo nie. Ak nie tak treba si vybaviť prechodné bydlisko a ukázať mu papier, že sme sa odsťahovali ? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Potrebujem na odsťahovanie sa s dieťaťom súhlas otca?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.12.2018)

Dobrý deň, 

Podľa ust. zákona o rodine nepotrebujete súhlas otca dieťaťa na presťahovanie do iného meste. Súhlas by ste potrebovali v prípade, že by ste sa chceli vysťahovať do zahraničia.

Otca dieťaťa treba o uvedenom kroku informovať najlepšie písomne, aby sa vedel s Vami skontaktovať na novej adrese.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Potrebujem na odsťahovanie sa s dieťaťom súhlas otca? (Rodinné právo)

Dobrý deň, ako by mala moja dcéra, ktorá ma dvojročného syna postupovať v prípade, že by chcela odcestovať aj so synom žiť a pracovať do ČR. Môže jej otec dieťaťa zakázať odcestovať? Poprípade ako ma ďalej práve postupovať? A taktiež by sme potrebovali vedieť, či súd väčšinou rozhoduje v prospech matky, či otca. Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem na odsťahovanie sa s dieťaťom súhlas otca?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.04.2017)

Dobrý deň, pokiaľ ide o vysťahovanie sa do zahraničia natrvalo, je potrebný súhlas otca. Dá sa to riešiť podaním návrhu na súd, pokiaľ otec nechce tento súhlas dať.

Druhá možnosť vycestovať bez súhlasu a spoliehať sa, že otec nepodá do jedného roka od vycestovania návrh na súd na návrat dieťaťa späť na územie Slovenskej republiky.

Otcovia takýto návrh nepodávajú vtedy, pokiaľ majú možnosť sa s dieťaťom stýkať a matka nahradí otcovi cestovné náklady. Pokiaľ by sa však matka odsťahovala a otcovi zabránila v styku s dieťaťom a zároveň by mu ani nenahrádzala cestovné, potom otec nemá inú možnosť ako podať návrh na návrat dieťaťa späť na územie Slovenskej republiky.

To, či súd vyhovie skôr matke alebo otcovi závisí od okolností konkrétneho prípadu, nedá sa to povedať paušálne. Dá sa to však pripraviť tak, aby si matka zväčšila šance na vycestovanie bez toho, aby sa muselo dieťa vrátiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk