Minimálne výživné a zvýšenie výživného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Minimálne výživné a zvýšenie výživného

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, ako mám postupovať, ak si chcem dať zvýšiť výživné na dieťa. Mám určených smiešnych 17 eur. Môj syn nastúpil prvým rokom na strednú školu a ja som na rodičovskej dovolenke. Bývalý manžel zatajuje príjmy a neviem, ako sa domôcť toho, aby platil viac, hoci momentálne vôbec neplatí. Exekútor ma len vysmial, že mám určenú takú sumu a nebude to od neho vymáhať. Ďakujem.

Odpoveď: Minimálne výživné a zvýšenie výživného

Dobrý deň. Zvýšenia výživného sa môžete domôcť návrhom podaným na príslušný súd. Dôležitou podmienkou je preukázanie skutočnosti, že od poslednej úpravy výživného nastala podstatná zmena pomerov, a to na strane dieťaťa alebo na strane povinného rodiča (napr. zvýšenie výdavkov na dieťa, ktoré sú spojené s jeho nástupom na strednú školu). Pri určovaní výživného (a aj pri jeho zvýšení alebo znížení) platia všeobecné zásady, podľa ktorých sa pri určení výšky výživného vychádza zo schopností, možností a majetkových pomerov povinného. Výživné má pritom prednosť pred ostatnými výdavkami povinného rodiča. Ďalšou dôležitou zásadou je tá, podľa ktorej má dieťa právo podielať sa na životnej úrovni svojich rodičov. Bez ohľadu na uvedené zásady platí, že každý rodič je povinný prispievať aspoň minimálne výživné. Minimálne výživné pre rok 2014 je 27,13 €.