Manžel podal žiadosť o rozvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Žilinský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 12. 2016

Otázka: Manžel podal žiadosť o rozvod

dobry den, prosim o radu. Manzel bol za pravnikom a ide podat o rozvod, chcem sa opytat co mam teraz robit? Ustne sme sa dohodli, ze sa dobrovolne rozvedieme, vyplati ma z domu a deti budu pri mne (2), mam pockat na jeho pravnika alebo si uz mam aj ja hladat, ide o to ze ja vlastne ani nema za co lebo pocas mojej materskej ma manzel pripravil uplne na mizinu a teraz odisiel do zahranicia, ako mam postupovat ja teraz kedze jeho pravnik uz riesi rozvod? Co urobi? Pozve ma k sebe podpisat nieco? Mam to najprv ukazat niekomu? Moze mi cosi hrozit? Ako zabezpecit vymahanie vyporiadania? Bude tam aj datum, do kedy to ma byt? dakujem velmi pekne

Odpoveď: Manžel podal žiadosť o rozvod

Dobrý deň, keď si manžel zvolil advokáta na zastupovanie vo veci rozvodu, ešte to nemusí pre Vás nič znamenať. V rozvodovom konaní sa nerieši otázka majetku. Majetkovo sa môžte vysporiadať až po rozvode. Advokát si Vás môže zavolať na stretnutie, avšak nie je Vašou povinnosťou na toto stretnutie prísť. Pokiaľ máte záujem o to, aby sa niečo vyriešilo vo Váš prospech (napríklad majetok alebo otázky týkajúce sa detí) odporúčam Vám zvoliť si advokáta. 

Určite nepodpisujte žiadnu dohodu o vysporiadaní majetku pred rozvodom. Akúkoľvek dohodu predloženú advokátom manžela si radšej nechajte prezrieť iným advokátom.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju tu:


Podotázka: Manžel podal žiadosť o rozvod (Rozvod)

Este by som sa rada opytala na BSM kedze sme postavili spolocny dom a posielali sme peniaze z irska rodicom, ktori ho stavali. Dom a zahrada boli na svokrovcov napisane, potom sme sa vzali a dom sa prepisal na nas, ale pozemok darovali synovi, vtedy to bol sad. Samozrejme sme donho investovali a cely sa zmenil na rekreacnu a uzitkovu zahradu, kde stoji garaz, plot, chodnik, altanok, bazen, drevaren, vsetko nove. Ma uz uplne inu hodnotu, s manzelom sme sa dohovorili ustne na sume vyplatenia z domu, chcem sa opytat, ked sa rozvedieme tym nam aj zanika BSM? Spolumajitelkou domu budem stale, ale co mi potom zaruci ze ma vyplati? Budeme sa o to sudit? kedze uz nebudeme manzelia, neostane mi teda ziadne zadne dvierka a budem musiet cakat kedy si zmysli ma vyplatit? planujem nam s detmi samozrejme novy domov, dakujem.

Odpoveď: Manžel podal žiadosť o rozvod

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 19.12.2016)

Dobrý deň,

áno, zánikom manželstva zaniká aj Vaše bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len "BSM"). Zánikom manželstva (ktorý nastane dňom právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva) Vám začne plynúť lehota troch rokov na vyporiadanie Vášho BSM. 

Vyporiadať BSM je možné viacerými spôsobmi. Ak sa dohodnete na vyporiadaní BSM, môžete uzatvoriť dohodu o vyporiadaní BSM (táto dohoda ale musí byť uzavretá v písomnej forme, ak sa týka nehnuteľností), podľa ktorej sa Váš manžel stane výlučným vlastníkom domu, ktorý je vo Vašom BSM, za čo Vám vyplatí vyrovnací podiel. Môžete sa v tejto dohode napr. dohodnúť, že vyrovnací podiel Vám vyplatí prostredníctvom bankovej vinkulácie - teda, že Váš bývalý manžel vinkuluje sumu vo výške vyrovnacieho podielu v banke pri uzavretí dohody a ihneď ako sa stane výlučným vlastníkom Vám banka prevedie celú sumu vo výške vyrovnacieho podielu na Váš účet. Ide o najčastejší spôsob dojednania platobných podmienok vyrovnacieho podielu, pretože chráni obidve strany (Vášho manžela tým, že nezískate peniaze skôr ako sa stane výlučným vlastníkom a Vás v tom, že Váš manžel už pri uzavretí dohody o vyporiadaní BSM zložil sumu vo výške vyrovnacieho podielu do banky, ktorá ihneď ako sa stane výlučným vlastníkom danej nehnuteľnosti na základe uzavretej dohody o vyporiadaní BSM, túto sumu prevedie na Váš účet).

Ak by ste sa nedohodli na vyporiadaní BSM, môže ktorýkoľvek z bývalých manželov v lehote troch rokov od zániku manželstva podať na súd návrh na vyporiadanie BSM. Následne by súd rozhodoval o tom, kto z Vás nadobudne jednotlivé predmety patriace do BSM do svojho výlučného vlastníctva s povinnosťou vyplatiť druhého manžela (vzhľadom na to, že Váš bývalý manžel je vlastníkom pozemku, súd by s vysokou pravdepodobnosťou určil, že aj výlučným vlastníkom domu sa stane Váš manžel).

Ak ste do pozemku investovali potom ako ste boli manželmi a jeho výlučným vlastníkom sa stal Váš bývalý manžel Vaše spoločné prostriedky, ktoré patrili do BSM (do BSM patria napr. aj Vaše príjmy), máte právo pri vyporiadaní BSM požadovať, aby Váš bývalý manžel nahradil do masy BSM to, čo sa vynaložilo na jeho výlučný majetok (teda investície do jeho pozemku a pod.) a následne by ste pri rovnosti podielov pri vyporiadaní BSM mali nárok aj na polovicu týchto investícii.

Ak by ste si BSM nevyporiadali do troch rokov od zániku manželstva, uplatnila by sa nevyvrátiteľná právna domnienka, podľa ktorej by ste sa stali podielovou spoluvlastníčkou domu o veľkosti podielu 1/2 a rovnako aj Váš manžel by sa stal podielovým spoluvlastníkom domu o veľkosti 1/2. Po troch rokoch od zániku manželstva by ste sa ale už nemohli domáhať toho, aby Váš manžel nahradil do masy BSM to, čo sa vynaložilo z Vášho spoločného majetku na jeho výlučný majetok počas trvania manželstva.


PRÁVNA PORADŇA, advokátska kancelária Ficek & Ficeková advokát, Bratislava.Príbuzné otázky v PRÁVNEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk