Poistná udalosť smrť poisteného a poistné plnenie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Poistná udalosť smrť poisteného a poistné plnenie

Môj príbuzný uzatvoril pohrebné poistenie a uviedol ma ako oprávnenú osobu, ktorej vzniká právo na poistné plnenie v prípade poistnej udalosti. Rád by som sa opýtal, či je poistné plnenie oprávnenej osobe súčasťou dedičského konania. Ďakujem.

Odpoveď: Poistná udalosť smrť poisteného a poistné plnenie

Dobrý deň,
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

1./ Základná úprava problematiky je obsiahnutá v ust. §§ 788 a nasl. Obč. zákonníka (citujeme) :
"§ 788  : Poistnou zmluvou sa poistiteľ zaväzuje poskytnúť v dojednanom rozsahu plnenie, ak nastane náhodná udalosť v zmluve bližšie označená a fyzická alebo právnická osoba, ktorá s poistiteľom poistnú zmluvu uzavrela, je povinná platiť poistné.

§ 816 : Z poistenia osôb má poistený právo, aby mu bola vyplatená dohodnutá suma alebo aby mu bol platený dohodnutý dôchodok, alebo aby mu bolo poskytnuté plnenie vo výške určenej podľa poistných podmienok, ak u neho nastane poistná udalosť.

§ 817
(1) Ak je dohodnuté, že poistnou udalosťou je smrť poisteného, môže ten, kto poistnú zmluvu s poistiteľom uzavrel, určiť osobu, ktorej má poistnou udalosťou vzniknúť právo na plnenie, a to menom alebo vzťahom k poistenému. Až do vzniku poistnej udalosti môže určenie osoby zmeniť; ak nie je ten, kto zmluvu uzavrel, sám poisteným, môže tak urobiť len so súhlasom poisteného. Zmena určenia osoby je účinná doručením oznámenia poistiteľovi.
(2) Ak nie je oprávnená osoba v čase poistnej udalosti určená alebo ak nenadobudne právo na plnenie, nadobúdajú toto právo manžel poisteného, a ak ho niet, deti poisteného.
(3) Ak niet osôb uvedených v odseku 2, nadobúdajú toto právo rodičia poisteného, a ak ich niet, osoby, ktoré žili s poisteným po dobu najmenej jedného roka pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktoré sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázané výživou na poisteného; ak niet ani týchto osôb, nadobúdajú toto právo dedičia poisteného.

§ 818
Ak vznikne právo na plnenie niekoľkým osobám a ak nie sú podiely určené, má každý z nich právo na rovnaký diel. "

2./ Pohrebné poistenie kde poistnou udalosťou je smrť poisteného, v poistnej zmluve je poistený oprávnený určiť osobu, ktorej v prípade, že nastane poistná udalosť- smrť - bude vyplatené poistné plnenie. Oprávnenú osobu môže poistený určiť menom alebo vzťahom k osobe poisteného.

V prípade, že by poistený neurčil oprávnenú osobu, potom oprávnenými osobami na prijatie poisteného plnenia sa stávajú osoby podľa poradia uvedeného v ustanovení v § 817 Obč. zákonníka a to v poradí manžel poisteného, ak ho niet, potom deti poisteného, ak niet ani týchto osôb potom rodičia poisteného atď. (viď vyššie § 817 Obč. zákonníka).

V tomto ustanovení § 817 Obč. zákonníka sa nikde nehovorí o dedičovi, lebo ním dedič ako osoba oprávnená na poistené plnenie podľa poistnej zmluvy kde poistnou udalosťou je smrť poisteného, ani nemusí byť, lebo poistený môže oprávnenú osobu  na poistné plnenie určiť podľa svojho uváženia a nemusí ním byť dedič. Sme názoru, čo je aj logické, že aj z uvedeného dôvodu preto  poistné plnenie kde poistnou udalosťou je smrť poisteného nie je predmetom dedičského konania. Pre dedičské konanie a dedičov platia ust. § 460 a nasl. Obč. zákonníka - dedenie podľa dedičských skupín, dedenie na základe závetu alebo kombinácia predmetných spôsobov dedenia.

V praxi sme sa stretli aj so spormi v tomto smere. Citujeme z rozs. OS Bratislava I., spis . zn. : 11C/166/2011:
" V predmetnom prípade pre prípad smrti poisteného, sám poistený určil osobu oprávnenú na plnenie, a to svoju manželku. Uvedené sa však podľa súdu vzťahuje výlučne na prípady, kedy poistnou udalosťou bola smrť poisteného, nie však na iné prípady poistných udalostí, pre ktoré bolo uzavreté životné poistenie (napr. pre prípad úrazu, hospitalizácie a pod., kedy toto plnenie patrí výlučne poistenému prípadne po jeho smrti jeho dedičom). § 817 teda predpokladá určenie oprávnenej osoby na vyplatenie poistného plnenia, avšak len pre prípad, že poistnou udalosťou bola smrť poisteného."

KSBB/17Co/1343/2014 9. 12. 2015 :
".... NS SR riešil otázku, či je možné plnenie z poistnej zmluvy pre prípad smrti, kde poistnou udalosťou bola smrť poručiteľa, zahrnúť do majetku poručiteľa. Podľa právnej vety tohto rozhodnutia plnenie z poistnej zmluvy patriace už priamo osobe z poistnej zmluvy oprávnenej do dedičstva po poručiteľovi nepatrí.

3./ Obchodné podmienky poisťovne určujú ako je potrebné postupovať v konkrétnych prípadoch poistných udalostí,  čo všetko je potrebné poisťovni nahlásiť, aké doklady predložiť.  Poisťovňa požaduje úmrtný list alebo oznámenie o úmrtí, poisťovňa si vyhradzuje právo prešetriť nahlásenú udalosť. Poistné plnenie je splatné do 15 dní odo dňa, kedy poisťovňa skončila prešetrenie potrebné na zistenie rozsahu jej povinnosti plniť. V prípade vzniku nejasností je ten, komu by malo vzniknúť právo na plnenie, povinný dokázať, že došlo k poistnej udalosti a že je osobou oprávnenou na poistné plnenie.

4./ Naviac uvádzame, že v ust. § 9 zákona o dani z príjmov sú uvedené príjmy, ktoré sú od dane oslobodené, okrem iných tu patria aj plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu. T.j. Vami prijaté poistné plnenie je oslobodené od dane z príjmov.

©