Nahlásenie neoprávneného podnikania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Žilina

Otázka: Nahlásenie neoprávneného podnikania

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kde a ako môžem podať podnet na kontrolu neoprávneného podnikania? Je možné podať takýto podnet online anonymne, alebo je nutné navštíviť nejaký príslušný úrad? Ďakujem.

Odpoveď: Nahlásenie neoprávneného podnikania

Dobrý deň.

Podnet na vykonanie kontroly u osoby, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej, remeselnej alebo viazanej živnosti (neoprávnene podniká bez živnostenského listu) je potrebné podať na živnostenskom úrade v sídle kraja, ktorý vykonáva kontrolu dodržiavania povinností, ktoré pre podnikateľov vyplývajú zo živnostenského zákona. Podľa živnostenského zákona hrozí fyzickej alebo právnickej osobe pokuta až do výšky 3 319 EUR.

Neoprávnené podnikanie je podľa § 251 Trestného zákona aj trestným činom, preto je možné podať aj trestné oznámenie na polícii (môže byť aj anonymne), ak avšak skutočnosti nasvedčujú, že ide o trestný čin, živnostenský úrad postúpi túto vec orgánom činným v trestnom konaní.

Živnostenský úrad nie je povinný prešetrovať anonymný podnet, preto odporúčam podať písomne podnet na živnostenský úrad, ktorý buď odovzdáte osobne alebo pošlete poštou. Ak podáte podnet elektronicky, tak je potrebné ho následne zaslať aj poštou.