Dobrý deň,
Vaša otázka obsahuje v podstave dva právne problémy, ktoré rozoberieme postupne :
1./ Podľa § 146 a nasl. Občianskeho zákonníka platí, že "ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd. Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť."
Odporúčame podať návrh na súd na vydanie neodkladného opatrenia podľa ust. § 325 a nasl. Civil. sporového poriadku, aby súd rozhodol, aby osoba dôvodne podozrivá z násilia nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia.
Súd o tomto návrhu v prípade, že bude spĺňať všetky náležitosti zákona rozhodne do 24 hodín.
Pre podanie samotného návrhu budete potrebovať dôkazy a vedieť preukázať konanie voči Vám /lekárske správy napr. od psychiatra, nemusia byť rovno z chirurgie/, v prípade konfliktov volajte políciu alebo a zabezpečte svedkov jeho konania.
2./ Vyživovacia povinnosť medzi manželmi :
V zmysle ust. § 19 a nasl. Zákona o rodine vyplýva, že "o uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom sú povinní starať sa obidvaja manželia podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Uspokojovaním potrieb rodiny je aj osobná starostlivosť o deti a domácnosť. O veciach týkajúcich sa rodiny rozhodujú manželia spoločne. Ak sa nedohodnú o podstatných veciach, rozhodne na návrh jedného z nich súd."
§ 71 :
(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.
(2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom."
Tým, že fakticky hradíte všetky náklady na domácnosť, nemôžete si v celom rozsahu potrieb zabezpečiť Vaše osobné potreby, ktoré je potrebné zaradiť pod pojem vyživovacia povinnosť medzi manželmi podľa ust. zákona o rodine.
Výživné na manželku sa týka osobných potrieb : stravy, ošatenia, bývania, kultúrneho vyžitia atď. Východiskom je v zásade rovnaká životná úroveň manželov.
Bude teda potrebné, aby ste podali návrh na určenie výživného od manžela a nie návrh titulom úhrady na domácnosť.
V otázke nepíšete, či máte deti a či manžel si plní svoju vyživovaciu povinnosť voči ním. Rovnako aj v tomto prípade je potrebné podať návrh na súd na určenie vyživ. povinnosti.
Pokiaľ sa jedná o dobu, žiadať výživné spätne môžete najviac 3 roky.
S návrhom na súd Vám môžeme pomôcť. Môžete nás kontaktovať podľa inštrukcií na hlavnej stránke.