Manžel mi neprispieva na domácnosť a ani na deti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Manžel mi neprispieva na domácnosť a ani na deti

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, čo mám robiť a ako postupovať, keď mi môj manžel už asi sedem rokov nepomáha finančne ani s domácnosťou, ani s deťmi. Sme manželia už 18 rokov. Od istého bodu prestal plniť svoje manželské povinnosti a už tri roky nežijeme spolu ani na intímnej úrovni. Doteraz som zvládala všetko zaplatiť sama z mojej minimálnej mzdy — školné, stravné pre deti, krúžky, oblečenie, cestovné do školy, potraviny, drogériu a v podstate všetko ostatné. Od chvíle ale, kedy si môj manžel našiel priateľku s dcérou a prichádzajú k nám domov pochádzajúcom od jeho rodičov, začal s nimi chodiť na výlety a ja som už odmietla byť na všetko sama. Môj manžel nechce žiť oddelene, takýto život mu vyhovuje — do domu chodí iba prespať, nemusí nič robiť a víkendy trávi s novou priateľkou. Bývame u mojich rodičov, kde nám otec nadstavil bytovú jednotku. Môj manžel počas nadstavby ani raz nepricestoval, aby pomohol. Interiér, kúrenie, vodu, podlahy, dlažby a nábytok sme zariadili z vlastných peňazí. Vtedy sme ešte nemali deti, takže sme si svoje bývanie zariadili sami bez potreby brať úver. Odvtedy, čo tam bývame, platíme otcovi 100 € mesačne za vodu, plyn a elektrinu. Môj manžel nemá žiadne iné výdaje, pretože má firemné auto a mobil. Dokonca za tých 18 rokov, čo sme manželia, nemá ani trvalý pobyt v mieste, kde bývame. Povedal, že odíde, ak ho vyplatím z polovičky bytu. Avšak nemám peniaze na jeho vyplatenie, no chcela by som, aby odišiel. Rodinné prídavky poberá on, pretože lepšie zarába a tak to bolo výhodnejšie. Máme dve deti, 14-ročného syna a 8-ročnú dcéru. Prosím, poraďte mi, ako mám postupovať, čo by bolo najlepšie. Ďakujem.

Odpoveď: Manžel mi neprispieva na domácnosť a ani na deti

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku závisí na tom, či sa chcete rozviesť alebo nie. Ak sa nechcete rozviesť, je možné na súde podať návrh na úpravu rodičovských práv a povinností na čas do rozvodu (návrh na rozvod nie je potrebné podať). Súd na základe tohto návrhu rozhodne o úprave výkonu rodičovských práv a povinností v rozsahu osobnej starostlivosti, zastupovania a spravovania majetku, určí výšku výživného a prípadne upraví styk (ten nie je potrebné upravovať vždy). Vzhľadom na Vašu zlú finančnú situáciu by bolo možné požiadať súd aj o nariadenie predbežného opatrenia na platenie výživného v nevyhnutnej miere (v rozsahu, aby ste vedeli svojej rodine zabezpečiť základnú starostlivosť). Súd o predbežnom opatrení musí rozhodovať promptne v rámci zákonom určenej 30 dňovej lehoty. Podobný postup je možný aj v prípade ak by ste sa chceli rozviesť. Jediným rozdielom v takom prípade je, že sa podáva súčasne aj návrh na rozvod manželstva. So súdnym konaním o rozvode manželstva je zo zákona spojené aj konanie o úprave rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. Tzn. že v tomto prípade by boli na súde vedené naraz dve konania: 1/ o úprave výkonu rod. práv a povinností na čas do rozvodu (kvôli tomu, aby Vám platil výživné) a 2/ o rozvode a úprave výkonu rod. práv a povinností na čas po rozvode. V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci vo Vašej veci, môžete nás kontaktovať e-mailom na adrese uvedenej na našej stránke.