Mimosúdne majetkové vyrovnanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Mimosúdne majetkové vyrovnanie

Dobrý deň. Bol by som vám veľmi vďačný, ak by ste mi mohli pomôcť. Mám spoločný trojizbový byt s bývalou manželkou, ktorý sme odkúpili od mojich rodičov. Po rozvode sa manželka odsťahovala k svojmu priateľovi. Ústne sme sa dohodli, že ju z bytu vyplatím. Pripravil som si podklady a požiadal banku o úver. Moja bývala "pani" si to však medzitým rozmyslela. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, čo mám robiť? Som zúfalý. Tento byt bol pôvodne vlastníctvom mojich rodičov a po smrti otca sme ho odkúpili od mojej mamy a prepísali polovicu na mňa a polovicu na bývalú manželku. Bol to osudový krok. Potrebujem vašu radu. Ďakujem.

Odpoveď: Mimosúdne majetkové vyrovnanie

Dobrý deň, z Vašej otázky vyvstávajú viaceré nejasnosti. Uvádzate, že ste byt kupovali s manželkou, avšak o pár viet ďalej píšete, že polku vlastníte Vy a polku Vaša ex-manželka. Ak ste byt kupovali počas manželstva nadobudli ste ho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (jediná výnimka je, ak ste uzavreli notársku zápisnicu o zúžení BSM). Tzn. že v katastri nehnuteľnosti ste obaja zapísaní ako vlastníci nehnuteľnosti v podiele 1/1. Po rozvode je možné sa dohodnúť o vyporiadaní BSM, avšak ak sa táto dohoda týka nehnuteľnosti musí byť urobená v písomnej forme. Z Vašej otázky vyplýva, že ste sa dohodli ústne, čiže Vašu dohodu nie je možné považovať za platne uzavretú. Ak sa Vaša ex-manželka nechce dohodnúť mimosúdnou cestou na vyporiadaní BSM (ako som spomínal, je potrebná písomná dohoda, ktorá musí spĺnať zákonom predpísané náležitosti) je možné podať žalobu o vyporiadanie BSM na súd. Súd po vykonaní potrebného dokazovania rozhodne komu prikáže byt do výlučného vlastníctva a zaviaže ho na náhradu z titulu vyporiadania BSM (za účelom vyrovnania podielov).