Závažné porušenie pracovnej disciplíny

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Závažné porušenie pracovnej disciplíny

Dobry den, chcem vas poziadat o radu. Opustila som pracovisko, pretoze mi bolo zle. Na druhy den, som dostala od zamestnavatela ,,, Dorazne upozornenie na zavazne porusenie pracovnych povinnosti a discipliny . znenie: Dorazne Vas upozornujeme na Vase zavazne porusenie prac. povinnosti a discipliny tym, ze ste dna 24.7.2015 svojvolne a bez oznamenia nadriadenym opustili pracovisko. Nasledkom vznikol sklz vo vyrobe, cim nebola splnena dodavka a vznikli dalsie skody. Mozu mi dat taketo upozornenie, ze som nieco zavazne porusila? A este k tomu, ze som sposobila skodu? Ked v robote boli tri kolegyne, ktore pracovali? Jedna ma zastupila a prcovala za mna, takze vyroba pokracovala nadalej. Bola som na pohotovosti, nakolko moj lekar uz neordinoval, mala som poobednu zmenu. Zamestnavatel ma nutil podpisat hned v ten den na mieste. Odmietla som a povedala, ze prinesiem to na druhy den. Povedal ze to musim podpisat este v ten do konca prac. doby. Nepodpisala som a ani nepodpisem, pretoze som si nie vedoma, ze by som nieco porusila a este nie ze je sklz vo vyrobe, pretoze som poprosila kolegynu aby ma zastupila, mame v robote aj brigadnicky takze da sa zastupit. Sefovych dcera, bola pritomna na pracovisku, pozdravila som ju ze ,, dovidenia,, nevenovala mi pozornost , pretoze riesila s inou zamestnankynou spor, ktory sa vyskytol... Prosim poradte mi, ci sa to poklada za porusenie discipliny a ze som im sposobila skodu. Ak by som to podpisala tak som zodpovedna za skodu, ktoru udajne som sposobila. Pritom mam potvrdenie s pohotovosti, ze som tam bola a idem zajtra k lekarovi svojmu, pretoze dnes bolo vela prace, je pondelok. Najskor mi zamestnavatel, ponukol vypoved dohodou nesuhlasila som a neverila som vlastnym usiam co vravi, ak som odmietla, mal pripravene to udajne dorazne upozornenie. Prosím poradte mi co mam robit, som sklamama z toho a pritom ospravedlnenku povedal, že nemam nosit, ze take veci on neakceptuje. Dakujem.

Odpoveď: Závažné porušenie pracovnej disciplíny

Dobrý deň, opustenie pracoviska môže byť považované za porušenie pracovnej disciplíny. Ak by ste však opustením pracoviska odvracali inú hrozbu (ohrozenie zdravia), potom nemusí ísť o porušenie pracovnej disciplíny. Toto posudzuje súd.

Ak by ste dostali druhé upozornenie v priebehu 6 mesiacov, je to dôvod na výpoveď.

Preto postupujte nasledovne: Pošlite zamestnávateľovi odpoveď na jeho upozornenie a vysvetlite mu, čo sa stalo a prečo ste museli opustiť pracovisko. Samotný doklad o návšteve pohotovosti ešte nie je dokladom o tom, ktorý by ospravedlňoval vašu absenciu. Dôležité je, čo Vám skutočne bolo a či to, čo Vám bolo si vyžadovalo návštevu lekára, pretože inak by došlo k ohrozeniu alebo poškodeniu Vášho zdravia. Dôležité je, či to nebolo možné vyriešiť inokedy a či šlo o neodkladné ošetrenie.

Pokiaľ ide o škodu, tak tú by musel zamestnávateľ preukázať. Ak Vám žiadnu škodu nevyčíslil, tak sa nemáte čoho báť. Ak ste boli zastúpená a dve zamestnankyne vzládli aj Vašu prácu, potom je málo pravdepodobné, že by došlo k nejakej škode.