POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

Dobrý deň, mala by som záujem o kúpu nehnuteľnosti na hypotéku počas manželstva. Chcela by som však manžela vyňať z hypotéky a aj z vlastníctva nehnuteľnosti. Moja otázka znie: Je k tomu potrebné zrušenie BSM alebo postačuje dohoda u notára? Resp. je akceptovateľná iná forma ako zrušenie alebo zúženie BSM súdnou cestou? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

Dobrý deň, 

na uzatvorenie zmluvy o pôžičke, resp. zmluvy o úvere nie je potrebný súhlas druhého manžela a ani to, aby bol účastníkom tejto zmluvy. Dôvodom je, že prostriedky sa zmluvou ešte len nadobúdajú. Ak nechcete, aby nehnuteľnosť patrila do BSM odporúčam Vám postupovať podľa § 143a Občianskeho zákonníka:"Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku."  Dovolím si Vás však upozorniť, že takúto musíte uzavrieť ešte pred samotným nadobudnutím nehnuteľnosti, pretože týmito modifikačnými dohodami nie je možné meniť právny režim už existujúceho vlastníctva (teda napr. z BSM do výlučného vlastníctva a pod.). Rovnako ju môžete uzavrieť len vo forme notárskej zápisnice.

Trápi vás "Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám otázku. Moja manželka nadobudla pozemok od svojho strýka, na ktorom sme si nedávno postavili dom. Nechali sme si túto nehnuteľnosť zapísať do katastra, kde figuruje ako vlastník len moja manželka. Plánujeme si vziať hypotéku na tento dom. Ja, ako manžel, by som ju mal bráť, pretože manželkin príjem je nízky a potrebujeme vyššiu sumu, ktorá by vychádzala z môjho príjmu. Aby som mohol vziať túto hypotéku, musím byť spoluvlastník zapisaný na list vlastníctva (LV)? Manželka plánuje urobiť zmenu, aby sme boli obaja spoluvlastníci, každý polovičný. Rád by som bol istý, skôr než pôjdeme do banky. Obávam sa, že by nám povedali, že nám hypotéku nedajú, pretože ja, ako manžel, nie som zapísaný na LV, hoci sme manželia. V takom prípade by som nemohol vziať na seba hypotéku. Samozrejme, manželka by bola ručiteľom. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 12.03.2023)

Dobrý deň,
v tomto smere je dôležité ako má nastavené podmienky banka, avšak podľa zákona by fakt, že nieste uvedený na liste vlastníctva ako spoluvlastník nemal byť prekážkou, a dôležitým bude práve Váš príjem, resp. schopnosť splácať úver. Dá sa totiž zohrať úver aj na nehnuteľnosť, ktorá je vo vlastníctve tretej osoby. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Chcela by som sa informovať o nasledujúcej situácii. Pred našim sobášom mal môj manžel hypotéku na byt. Počas manželstva si bez môjho vedomia zobral úvery a teraz chce všetko refinancovať do jednej hypotéky, kde bude ručiť bytom, ktorý nadobudol pred manželstvom. Mala by som nejaký problém, keby z nejakého dôvodu neplatil hypotéku? Bola by zodpovednosť potom na mne, aj keď účty nemáme spoločné? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 01.07.2022)

Dobrý deň,
áno, mohol by vzniknúť problém. V Občianskom zákonníku je totiž upravené, že ak počas manželstva vznikne dlh (záväzok) čo i len jednému z manželovi, v prípade vymáhania tejto dlžnej sumy je možné veriteľa uspokojiť aj zo spoločného majetku manželov. Spoločným majetkom môžu byť hnuteľné veci, ktoré ste nadobudli počas trvania manželstva alebo Vaše úspory na účte, ktoré ste vytvorili počas trvania manželstva. Nie je pritom podstatné, že účty nemáte spoločné. Rozhodujúce je to, že kedy boli prostriedky nahromadené na Vašom účte.


Podotázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj známy sa chystá rozviesť. Jeho manželka sa odsťahovala k svojmu otcovi a plánuje si vziať hypotéku pre mladých na byt, pričom zaistí hypotéku otcovým bytom. Ak sa však rozvod ešte neuskutočnil a jej hypotéku schvália, stane sa tento byt predmetom BSM (Bezdlužnost, solventnosť a majetok). Mohli by nastávať situácie, keď, ak by ona nebola schopná hypotéku splácať, môj známy by musel prebrať jej dlh? Ďakujem.

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 23.07.2019)

Dobrý deň,

pokiaľ si zoberie manželka vášho známeho hypotéku ešte počas manželstva, a to bez súhlasu svojho ešte manžela, tak dlh je vo výlučnom vlastníctve jeho ženy, avšak ak by hypotéku splácala ešte počas tohto manželstva, uhrádzala by ju z BSM. Banky majú také pravidlá, že jej neposkytnú úver počas manželstva bez podpisu manžela. Nie je však tiež vylúčené, že to urobia, zo skúsenosti viem, že trvajú na tom, aby manžel sa buď podpísal alebo doniesli zápisnicu o zúžení BSM. Na úhradu dlhu vzniknutého počas manželstva môže byť použitý majetok (peniaze) patriace do BSM. Dlh by sa uhrádzal z majetku BSM, v ktorom je zahrnutý samozrejme aj príjem manžela. 

Podľa ustanovenia § 147 Občianskeho zákonníka platí:

"Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov."

"To neplatí, ak ide o pohľadávku veriteľa jedného z manželov, ktorí sa dohodli podľa ustanovení § 143a, pokiaľ táto pohľadávka vznikla pri používaní majetku, ktorý nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov."

V danom prípade teda odporúčame počkať na to, kým budú manželia rozvedení a hypotéku si vziať až následne po rozvode. Po rozvode už hypotéka nepatrí do BSM.


Trápi vás "Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - ak si moja manžel a ja chceme vziať hypotekárny úver a on momentálne nie je zamestnaný, je to vôbec možné? Ja mám zmluvu na dobu neurčitú a navyše dve ďalšie zamestnania na dobu určitú a na dohodu. Môže banka udeliť tento úver len mne? Ďakujem.

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 24.03.2018)

Dobrý deň, pokiaľ budete iba vy spĺňať podmienky na poskytnutie uveru, banka Vám ho poskytne, pričom keďže ste manželia, tak bude vyžadovať podpis manžela. Ak by ste si chceli zobrať zobrať úver iba vy sama, banka bude vyžadovať notársku zápisnicu o zúžení BSM k tomuto úveru. Nie je to pre Vás veľmi výhodné, pretože do budúcna (ak by ste sa náhodou rozviedli) by sa to mohlo otočiť proti vám. Takže výhodnejšie je, ak aj manžel bude na hypotéke ako spoludlžník.


Podotázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako postupovať pri zrušení BSM počas manželstva, s ktorým môj manžel súhlasí, ak máme vo vlastníctve byt nadobudnutý počas manželstva, na ktorý sme si brali hypotekárny úver? Stačí zápisnica u notára, alebo musíme podať návrh na súd? Aký by bol správny postup? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 05.06.2017)

Dobrý deň, najskôr musíte podať návrh na súd na zrušenie BSM (to je možné iba na základe zákonných dôvodov - bližšie pozrite články na tuto tému na našich stránkach). Až po rozhodnutí súdu o zrušení BSM môžete uzatvoriť dohodu o vysporiadaní BSM aj k bytu a aj k úveru.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov (Spoluvlastníctvo)

Máme taký problém, že by sme chceli refinancovať naše úvery, ale nie je nám to umožnené. Dôvodom je, že obe strany musia mať čistý záznam, avšak môj manžel má všetko v poriadku, ale ja mám záznam v registri neplatičov. Čo by ste mi poradili, aby úver bol schválený len na manžela a mňa z toho vynechali?

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 05.06.2017)

Dobrý deň, odporučím Vám zrušenie BSM. Najskôr si to ale preverte v banke, či budu zrušenie BSM akceptovať. Banka môže mať svoje osobitné pravidlá.


Trápi vás "Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov (Spoluvlastníctvo)

Dobrý večer, môj manžel sa po 40 rokoch manželstva v auguste 2015 odsťahoval z našej spoločnej domácnosti a začal žiť s kolegyňou. Je to nepríjemná situácia, už predtým som vám o tom písala. Som na invalidnom dôchodku a tiež onkologická pacientka. Návrh na rozvod manželstva podal až 8. októbra 2015, avšak už o deň neskôr požiadal o odklad. Svoju agresivosť prejavil aj na verejnosti a vyhrážal sa mi zabitím. Toto som nahlásila na polícii, avšak dostal iba napomenutie. Tto celá situácia je pre mňa veľmi stresujúca a ohrozuje môj zdravotný stav. Mám potvrdené, že v septembri 2015 si zobral z banky Raiffeisen pôžičku vo výške 2500 € z účtu, ktorý je výhradne na jeho meno a potom v októbri 2015 si zobral ďalšiu pôžičku vo výške 2500 € z ďalšej banky. Túto informáciu som zistila len včera. Prosím vás, poraďte mi, ako mám postupovať a kam sa mám obrátiť, aby som jeho dlhy, ktoré si zobral počas manželstva a pred rozvodom, nemusela splácať. Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov

(odpoveď odoslaná: 03.11.2015)

Dobrý deň, mamželove dlhy, ktoré si vzal počas manželstva, zostávajú jeho dlhmi, ak nie ste uvedená v zmluve o úvere a podpísaná na tejto zmluve. Samozrejme, ak ste manželia, ste ako jeho manželka ohrozená, pretože z majetku patriaceho do BSM môžu byť uspokojení veritelia manžela. Na to, aby ste sa ochránili aj pred veriteľom manžela je potrebné, aby zaniklo BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo). BSM zaniká aj rozvodom. Ak zanikne BSM a bude vysporiadané, potom nemôže byť uspokojené z majetku patriaceho do BSM. Váš príjem (dôchodok) nebude podliehať jeho dlhom. Ak viete, že bol podaný návrh na rozvod a viete aj spisovú značku, požiadajte súd o to, aby konal a rozviedol Vás. Takto sa zbavíte povinnosti uhradiť dlh za neho.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Hypotéka počas manželstva pre jedného z manželov" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.