Máte
otázku?

Rozvod manželstva a hypotéka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Rozvod manželstva a hypotéka

Chcem sa rozvodiť s manželom. Máme spolu jedno neplnoleté dieťa vo veku 11 rokov. Bývame v rodinnom dome, ktorý ešte stále splácame (hypotéku máme ešte na 3,5 roka). Navyše, máme ešte úver z prvej stavebnej sporiteľne, ktorý splácame už 4 roky. Nemáme momentálne možnosť vyplatiť navzájom časti z rodinného domu. Mám niekoľko otázok - Po rozvode sa hypotéka rozdelí? Ak tam už nebývam, musím ju aj tak splácať? Ak mám vyššie výdavky, môžem požiadať o výživné na dieťa? Ak na dome stále je hypotéka, môžem ho predávať a žiadať o podiel? Máme aj nejaké sporenie, avšak je to na jeho meno. A ešte - máme auto staré 6 rokov. Je možné požiadať o vyplatenie polovice majetku alebo o prepísanie auta na meno dieťaťa? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod manželstva a hypotéka

Dobrý deň, 

po rozvode manželstva nastáva majetkové vyporiadanie. Je úplne bežné, že manželia riešia po rozvode hypotéku, ktorú si vzali ešte počas trvania manželstva. Rozvodom nekončí povinnosť ktoréhokoľvek z manželov platiť hypotéku. Voči banke sú obyčajne zaviazaní obaja manželia spoločne a nerozdielne. Akákoľkovek dohoda medzi manželmi ohľadom hypotéky (t.j. prenesenie hypotéky len na jedného z manželov alebo rozdelenie hypotéky) nie je pre banku záväzná. Na to, aby bola pre banku záväzná  je potrebné, aby túto dohodu akceptovala aj banka.

 

Pokiaľ ide o odpovede na Vaše otázky ohľadom rozvodu a hypotéky:

 

- po rozvode sa hypotéka nerozdelí automaticky, musíte uzatvoriť dohodu s manželom a nechať si ju schváliť v banke (odporúčam predrokovať si to s bankou).

 

- to, že nebývate v byte/dome nemá žiadny vplyv na to, či máte platiť hypotéku. Rozvodom nekoční povinnosť platiť hypotéku.

 

- pokiaľ ide o výživné na dieťa, výška výživného bude určená v rozsudku o rozvode,

 

- dom sa dá predať aj s hypotékou, kupujúci vyplatia z kúpnej ceny nesplatenú čas hypotéky, zvyšok peňazí sa rozdelí medzi manželov.

 

- pokiaľ ide o peniaze na meno Vášho manžela, ak boli zarobené počas manželstva, tak tieto peniaze patria do BSM a môžete podať návrh na to, aby sa tieto peniazevyporiadali, to isté platí aj s motorovým vozidlom.

 

- majetok, môžete prepísať aj na dieťa, ak s tým obaja súhlasíte.

Trápi vás "Rozvod manželstva a hypotéka" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Rozvod manželstva a hypotéka (Spoluvlastníctvo)

Ďakujem za rady. Ešte by som Vás chcel poprosiť: Ak by som chcel, aby byt zostal na mne, dalo by sa preniesť úver a vlastníctvo bytu na mňa, v prípade, že by sme sa s manželkou dohodli na tejto situácii? Ďalšou otázkou je, či, v prípade predaja bytu a splatenia hypotéky v banke, moje splátky a záloha za byt by boli zohľadnené tak, že by som platil menej a moja manželka by platila o to viac?

Odpoveď: Rozvod manželstva a hypotéka

(odpoveď odoslaná: 16.12.2016)

Dobrý deň, v dohode o vyporiadaní BSM, ktorá musí byť pri nehnuteľnostiach písomná, sa môžete s manželkou dohodnúť na tom, že byt nadobudnete do svojho výlučného vlastníctva Vy a rovnako zostanete jediným dlžníkom na hypotéke. Pri hypotéke býva niekedy problém, pretože banky majú vlastné pravidlá, kedy sa môže jeden z manželov stať výlučným dlžníkom z hypotéky. S takouto zmenou musí súhlasiť aj banka. V tomto smere sa budete musieť vopred informovať u Vašej banky. Ak by ste sa rozhodli pre predaj bytu, tak by bolo potrebné v prvom vyplatiť zostatok hypotéky. Zostatok z výťažku z predaja, ktorý Vám zostane sa následne musí rozdeliť v zmysle ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka. Pri tomto rozdeľovaní budete musieť zohľadniť uhradenú zálohu za byt a tiež platenie splátok. Po zohľadnení týchto skutočností zistíte, aká suma z výťažku predaja zostane Vám a aká Vašej manželke.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod manželstva a hypotéka" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.