Máte
otázku?

Rozvod manželstva a hypotéka


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Rozvod manželstva a hypotéka

Chcem sa rozviest s manzelom. máme spolu 1 neplnoleté dieta vekom 11 rokov. byvame v rodinnom dome ale máme na tom este hypotéku 3,5 rokov dalej máme uver od prvej stav. spor. 4 rokov. vyplatit navzájom casti z rodinného domu nevieme.Otázka po rozvode hypotéka sa rozdelí? ak uz tam nebyvam musim platit? ak má vacsie vydavky môzem ziadat vyzivné na dieta? kym je na dom hypotéka dá sa predat a ziadat podiel? máme sporenie avsak je na jeho meno, dalej auto 6 rokov dá sa ziadat vyplatit polovicu majetku alebo prepisat na meno dietata? dakujem

Odpoveď: Rozvod manželstva a hypotéka

Dobrý deň, 

po rozvode manželstva nastáva majetkové vyporiadanie. Je úplne bežné, že manželia riešia po rozvode hypotéku, ktorú si vzali ešte počas trvania manželstva. Rozvodom nekončí povinnosť ktoréhokoľvek z manželov platiť hypotéku. Voči banke sú obyčajne zaviazaní obaja manželia spoločne a nerozdielne. Akákoľkovek dohoda medzi manželmi ohľadom hypotéky (t.j. prenesenie hypotéky len na jedného z manželov alebo rozdelenie hypotéky) nie je pre banku záväzná. Na to, aby bola pre banku záväzná  je potrebné, aby túto dohodu akceptovala aj banka.

 

Pokiaľ ide o odpovede na Vaše otázky ohľadom rozvodu a hypotéky:

 

- po rozvode sa hypotéka nerozdelí automaticky, musíte uzatvoriť dohodu s manželom a nechať si ju schváliť v banke (odporúčam predrokovať si to s bankou).

 

- to, že nebývate v byte/dome nemá žiadny vplyv na to, či máte platiť hypotéku. Rozvodom nekoční povinnosť platiť hypotéku.

 

- pokiaľ ide o výživné na dieťa, výška výživného bude určená v rozsudku o rozvode,

 

- dom sa dá predať aj s hypotékou, kupujúci vyplatia z kúpnej ceny nesplatenú čas hypotéky, zvyšok peňazí sa rozdelí medzi manželov.

 

- pokiaľ ide o peniaze na meno Vášho manžela, ak boli zarobené počas manželstva, tak tieto peniaze patria do BSM a môžete podať návrh na to, aby sa tieto peniazevyporiadali, to isté platí aj s motorovým vozidlom.

 

- majetok, môžete prepísať aj na dieťa, ak s tým obaja súhlasíte.

Trápi vás "Rozvod manželstva a hypotéka" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Rozvod manželstva a hypotéka (Spoluvlastníctvo)

Ďakujem za rady a ešte Vás poprosím, ak by som chcel aby byt ostal mne, dalo by sa preniesť úver na mňa a byt na mňa ak by sme sa s manželkou dohodli? Resp. ak by sa byt predával a vyplácala by sa v banke hypotéka, tak o sumu ktorú som dal zálohu za byt, resp. aj splátky ktoré som platil ja o to by som menej platil a žena o to viac?

Odpoveď: Rozvod manželstva a hypotéka

(odpoveď odoslaná: 16.12.2016)

Dobrý deň, v dohode o vyporiadaní BSM, ktorá musí byť pri nehnuteľnostiach písomná, sa môžete s manželkou dohodnúť na tom, že byt nadobudnete do svojho výlučného vlastníctva Vy a rovnako zostanete jediným dlžníkom na hypotéke. Pri hypotéke býva niekedy problém, pretože banky majú vlastné pravidlá, kedy sa môže jeden z manželov stať výlučným dlžníkom z hypotéky. S takouto zmenou musí súhlasiť aj banka. V tomto smere sa budete musieť vopred informovať u Vašej banky. Ak by ste sa rozhodli pre predaj bytu, tak by bolo potrebné v prvom vyplatiť zostatok hypotéky. Zostatok z výťažku z predaja, ktorý Vám zostane sa následne musí rozdeliť v zmysle ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka. Pri tomto rozdeľovaní budete musieť zohľadniť uhradenú zálohu za byt a tiež platenie splátok. Po zohľadnení týchto skutočností zistíte, aká suma z výťažku predaja zostane Vám a aká Vašej manželke.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod manželstva a hypotéka" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku