POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Rozvod manželstva a hypotéka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Rozvod manželstva a hypotéka

Chcem sa rozvodiť s manželom. Máme spolu jedno neplnoleté dieťa vo veku 11 rokov. Bývame v rodinnom dome, ktorý ešte stále splácame (hypotéku máme ešte na 3,5 roka). Navyše, máme ešte úver z prvej stavebnej sporiteľne, ktorý splácame už 4 roky. Nemáme momentálne možnosť vyplatiť navzájom časti z rodinného domu. Mám niekoľko otázok - Po rozvode sa hypotéka rozdelí? Ak tam už nebývam, musím ju aj tak splácať? Ak mám vyššie výdavky, môžem požiadať o výživné na dieťa? Ak na dome stále je hypotéka, môžem ho predávať a žiadať o podiel? Máme aj nejaké sporenie, avšak je to na jeho meno. A ešte - máme auto staré 6 rokov. Je možné požiadať o vyplatenie polovice majetku alebo o prepísanie auta na meno dieťaťa? Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod manželstva a hypotéka

Dobrý deň,

po rozvode manželstva nastáva majetkové vyporiadanie. Je úplne bežné, že manželia riešia po rozvode hypotéku, ktorú si vzali ešte počas trvania manželstva. Rozvodom nekončí povinnosť ktoréhokoľvek z manželov platiť hypotéku. Voči banke sú obyčajne zaviazaní obaja manželia spoločne a nerozdielne. Akákoľkovek dohoda medzi manželmi ohľadom hypotéky (t.j. prenesenie hypotéky len na jedného z manželov alebo rozdelenie hypotéky) nie je pre banku záväzná. Na to, aby bola pre banku záväzná  je potrebné, aby túto dohodu akceptovala aj banka.

Pokiaľ ide o odpovede na Vaše otázky ohľadom rozvodu a hypotéky:

- po rozvode sa hypotéka nerozdelí automaticky, musíte uzatvoriť dohodu s manželom a nechať si ju schváliť v banke (odporúčam predrokovať si to s bankou).

- to, že nebývate v byte/dome nemá žiadny vplyv na to, či máte platiť hypotéku. Rozvodom nekoční povinnosť platiť hypotéku.

- pokiaľ ide o výživné na dieťa, výška výživného bude určená v rozsudku o rozvode,

- dom sa dá predať aj s hypotékou, kupujúci vyplatia z kúpnej ceny nesplatenú čas hypotéky, zvyšok peňazí sa rozdelí medzi manželov.

- pokiaľ ide o peniaze na meno Vášho manžela, ak boli zarobené počas manželstva, tak tieto peniaze patria do BSM a môžete podať návrh na to, aby sa tieto peniazevyporiadali, to isté platí aj s motorovým vozidlom.

- majetok, môžete prepísať aj na dieťa, ak s tým obaja súhlasíte.