Môže vziať manželka úver bez môjho súhlasu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Môže vziať manželka úver bez môjho súhlasu?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Manželka ma opustila a už istý čas žijeme oddelene, nie sme však rozvedení. Informovala ma, že si chce vziať hypotéku na byt. Rád by som vedel, ak by jej banka schválila úver bez môjho súhlasu, či by v prípade nesplácania mohla banka požadovať od mňa splácanie tohto úveru. Ako sa môžem postarať o to, aby som nemusel splácať jej dlhy? Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Môže vziať manželka úver bez môjho súhlasu?

Dobrý deň, na uzavretie úveru jedným z manželov, nie je potrebný súhlas druhého manžela. Každý z manželov sa môže zaväzovať samostatne, pričom sám zodpovedá za splácanie dlhu. Súhlas druhého manžela sa vyžaduje len pri nakladaní so spoločným majetkom, ak nejde o bežnú vec. Bežnou vecou by nebolo napr. zriadenie záložného práva k nehnuteľnosti patriacej obom manželom, čo je obvyklým prostriedkom zabezpečenia splácania úveru. Dovolím si Vás upozorniť, že aj keď každý z manželov samostatne zodpovedá za splácanie dlhu, ktorý prevzal, veriteľ je oprávnený uspokojiť svoju pohľadávku z celého majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.