Ex mi chce zobrať dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Ex mi chce zobrať dieťa

Dobrý deň. Mám 24 rokov a môj malý dnes oslavuje 4 roky. So bývalým partnerom sme spolu už nejaké dva a pol roka. Už sme mali jeden súd, pri ktorom bolo dieťa zverené do mojej starostlivosti. Otec dieťaťa sa s ním môže stretávať každý druhý víkend, ale nezakazujem mu, keď ho chce vidieť aj počas týždňa. Tento víkend, práve dnes, môj malý oslavuje 4 roky. Predvčerom mi napísala, podotýkam bývalá priateľka otca môjho dieťaťa, že prídu pre malého. Nepísal mi otec, ale ona, že prídu za nejaké dve hodinky. My sme ale mali naplánovanú oslavu, tak som im odpísala, že malý u nás ostane. Otec nechodí pravidelne pre svoje dieťa a nikdy nedá vedieť aspoň deň vopred, že príde, aj keď som mu to už stokrát напísala. Požiadala som ho, aby ma kontaktoval aspoň deň predtým a aby ma nekontaktovala jeho priateľka, ale on sám. Potom mi začal vyhrážať, že sa stretneme na súde a že budem mať čo vysvetľovať. Hovorí, že mi dieťa zoberie. Čo všetko potrebuje mať proti mne, aby mohli dieťa zveriť jemu? Ďakujem.

Odpoveď: Ex mi chce zobrať dieťa

Dobrý deň, na to aby došlo k zmene rozhodnutia súdu o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti musia nastať zmeny pomerov, na základe ktorých súd rozhodoval. V každom prípade sa však vždy prihliada na záujem maloletého dieťaťa. Náhla zmena postoja otca na to, aby mu bolo zverené maloleté dieťa do osobnej starostlivosti nepovažujem za dostatočný dôvod na zmenu rozhodnutia súdu. Súd v takýchto konaniach prihliada i na tzv. stálosť výchovného prostredia. Tzn. aby zmenou rozhodnutia o zverení maloletého do osobnej starostlivosti otca nedošlo k náhlej a výraznej zmene výchovného prostredia, ktorá pôsobí negatívne na zdravý vývoj maloletého. Nedá sa jednoznačne povedať "čo všetko potrebuje mať na Vás". Ako som uviedol pri skúmaní zmeny zverenia maloletého do osobnej starostlivosti inej osoby súd prihliada najmä na záujem maloletého. Ak na Vašej strane nenastanú extrémne negatívne zmeny (záhaľčivý alebo nemravný život, chudoba...), Váš ex-manžel nemá na Vás čo vytiahnuť.