Máte
otázku?

Ex mi chce zobrať dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ex mi chce zobrať dieťa

Dobry den. Mam 24 rokov a maly dnes oslavuje 4 roky. S byvalym spolu nie som uz priblizne 2 a pol roka. Jeden sud sme uz mali a dieta bolo zverene do mojej opatery. Otec dietata sa s nim moze stretavat kazdy druhy vikend, ale ja mu nezakazujem keby ho chce vidiet aj cez tyzden. Tento vikend prave dnes ma maly 4 roky. Predvcerom mi pisala podotykam byvaleho priatelka, ze dojdu pre maleho. Nepisal jeho otec pisala ona, ze o nejake dve bodiny pridu. My sme ale mali naplanovanu oslavu tak som odpisala, ze maly ostane u nas. Nechodi si pre neho pravidelne a nikdy neda vediet aspon den dpredu, ze pride aj ked som mu to uz sto krat napisala nech ma kontaktuje aspon den predtym a nech ma nekontaktuje jeho priatelka ale on. Zacal sa mi vyhrazat ze sa teda stretneme na sude a ze budem mat co vysvetlovat. Ze mi ho zoberie. Co vsetko potrebuje mat na mna aby dieta zverili jemu? Dakujem.

Odpoveď: Ex mi chce zobrať dieťa

Dobrý deň, na to aby došlo k zmene rozhodnutia súdu o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti musia nastať zmeny pomerov, na základe ktorých súd rozhodoval. V každom prípade sa však vždy prihliada na záujem maloletého dieťaťa. Náhla zmena postoja otca na to, aby mu bolo zverené maloleté dieťa do osobnej starostlivosti nepovažujem za dostatočný dôvod na zmenu rozhodnutia súdu. Súd v takýchto konaniach prihliada i na tzv. stálosť výchovného prostredia. Tzn. aby zmenou rozhodnutia o zverení maloletého do osobnej starostlivosti otca nedošlo k náhlej a výraznej zmene výchovného prostredia, ktorá pôsobí negatívne na zdravý vývoj maloletého. Nedá sa jednoznačne povedať "čo všetko potrebuje mať na Vás". Ako som uviedol pri skúmaní zmeny zverenia maloletého do osobnej starostlivosti inej osoby súd prihliada najmä na záujem maloletého. Ak na Vašej strane nenastanú extrémne negatívne zmeny (záhaľčivý alebo nemravný život, chudoba...), Váš ex-manžel nemá na Vás čo vytiahnuť.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ex mi chce zobrať dieťa (Rodinné právo)

Zdravím Vás, potrebujem poradiť mám priateľom 2 ročného syna a nás vzťah už. Nefunguje chcem sa s ním rozísť a odsťahovať sa naspäť do rodného mesta kde mame s malým aj trvalé bydlisko. Lenže môj priateľ sa vyhráža, že ma dá na súd, a že mu súd zverí dieťa do opatery. Nie sme ani zobratí, on má hypotéky, musí chodiť do práce, ani mu syna nemá kto strážiť lebo jeho rodina a moja bývajú v inom meste. Navyše ani nevie, kde ma malý doktorku, nehrá sa s ním, nemá oňho záujem, keď ma voľno ho malý nezaujíma, ani von s ním nechodí. Ja nepracujem som na materskej mám 21 ale moja rodina ma dom, mame tam vlastnú izbu aj ja a malý. Je tu možnosť, že by mu súd dieťa zveril?

Odpoveď: Ex mi chce zobrať dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.04.2020)

Dobrý deň,
vo Vami popísanom prípade je málo pravdepodobné, žeby súd zveril dieťa otcovi, nakoľko oň riadne neprejavuje záujem, nemal by sa oň kto postarať v čase, keď by bol v práci, no hlavne, je dosť útleho veku. Na presťahovanie súhlas nepotrebujete. Otec má stále právo vidieť dieťa a je na ňom, či bude toto právo využívať. Preto, ak chcete mať istotu, tak odporúčam prebehnúť ho a podať na súd návrh na úpravu práv a povinností k dieťaťu  stanoviť si tak striktné pravidlá.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ex mi chce zobrať dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu ohľadom rozvodu.

Sme spolu už 13 rok ale posledné mesiace od novembra 2015 už spolu intímne nežijeme dokonca od nového roku manžel spáva zo synom v posteli vôbec nie so mnou absolútne so mnou nekomunikuje.

 

Keď som sa snažila komunikovať jeho reakcia bola daj mi pokoj. Aj s hospodárením financií to už nie je ako predtým.

Dostala som od neho tento mesiac 120 eur. Máme 6ročného syna, ktorého chcem do starostlivosti mojej na koľko sa o neho starám ako matka, či v zdraví či v chorobe.

A ešte ďalšie dôvody, pre ktoré sa chcem rozviesť sú, že z môjho pohľadu ako matky sa nie veľmi venuje výchove syna. V poslednej dobe je len na sociálnej sieti a mám podozrenie aj na neveru len nemám dôkazy a bez tých mi to asi súd neuzná, a že ten údajný vzťah už trvá dlhodobo a vraj ho podporuje v tom aj jeho mama.

 

Ešte ďalší problém bývame u svokrovcov v dome v dvoch izbách pričom jednu má zariadenú syn a druhú.

My proste žiadne súkromie nemáme. Boli by toto prosím Vás dôvody, aby nás súd rozviedol?

 

Nikde s nami nebol na dovolenke alebo na výlete proste všade chodím zo synom sama.

Ja som už z tohto všetkého psychicky vyčerpaná schudla som už pár kíl z váhy.

 

Vybavujem si kúpu dvojizbového bytu len ešte musí prebehnúť dedičke konanie, aby som ho mohla kúpiť. Môžem zobrať syna a odísť od nich, keď už budem mať vlastne bývanie?

Nemôže mi ho prísť vziať či už sám alebo v sprievode policajtov?

Veľmi by som Vás prosila o odpovede na moje otázky, pretože sa bojím, že mi súd nevyhovie, pretože on sa údajne rozvádzať nechce.

Ďakujem veľmi pekne.

A ešte niečo svokra sa mi vyhráža, že docieli, aby mi syna nedali. Môže to urobiť, keď sa o neho starám poriadne? Možno som párkrát na neho skríkla, ale veď to nie je trestný čin v rámci výchovy či áno? Ešte raz ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Ex mi chce zobrať dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.03.2016)

Dobrý deň, ak sa jeden manžel chce rozviesť a druhý nie, tak je to len otázka času, kedy dôjde k rozvodu. Ak sa on nechce rozvádzať, musí tiež uviesť dôvody prečo nevidí manželstvo rozvrátené. Dôvody, ktoré ste uviedli môžu byť dostatočné. Súd rozvedie manželstvo aj pre názorové rozdiely, tie však tiež musia byť odôvodnené. 

Pokiaľ ide o syna, tak ak ste na neho skríkla, tak to nie je dôvod na to, aby ste prišli o syna. 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ex mi chce zobrať dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň. Som slobodná matka a mám dve deti vo veku 11 a 13 rokov. Chlapca a dievča. Chcela by som sa opýtať, do akej miery, sú v súdnom konaní dôležité biologické väzby. Suseda mi totiž hrozí, že podá návrh na súd, aby mi zobrali moje dve deti, nakoľko ich podľa nej neviem dostatočne hmotne zabezpečiť. Je vôbec možné podať takýto návrh?

Odpoveď: Ex mi chce zobrať dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.11.2013)

Dobrý deň.

na danú skutkovú situáciu je podľa môjho názoru aplikovateľný nasledujúci nález ÚS ČR sp. zn. II. ÚS 568/2006, podľa ktorého:

Rodina predstavuje spoločenstvo blízkych osôb, medzi ktorými existujú úzke príbuzenské, psychosociálne, emocionálne, ekonomické a ďalšie väzby. Aj napriek tomu, že v rovine sociálnej reality je pojem rodina veľmi premenlivý, nemožno neprihliadať na to, že základom rodinných väzieb je tradičné práve biologické puto pokrvného príbuzenstva medzi členmi rodiny.

Tam, kde sa do konfliktu dostane záujem pokrvne príbuzných osôb, u ktorých preukázateľne existujú aj sociálne väzba tvoriace typické znaky rodiny, so záujmom nepríbuzných osôb, medzi ktorými a dieťaťom sa v minulosti v dôsledku dlhšie trvajúceho vzájomného spolužitia síce rovnako vytvorili uvedené emocionálne, sociálne a ďalšie väzby, ktoré by inak napĺňali znaky tzv. de facto rodinných zväzkov, treba (ak tu nie je iný naliehavý dôvod) poskytnúť ochranu tým rodinným vzťahom, ktoré okrem emocionálnych a sociálnych väzieb napĺňajú ja vzťah pokrvného príbuzenstva.

Funkciou súdov je poskytovať nestrannú ochranu subjektívnym právam účastníkov konania, a nie ich vychovávať k lepšiemu životu. Súdy sú pritom povinné vychádzať zo zisteného skutkového stavu, a nie sa prostredníctvom rozhodnutí pokúšať vytvárať stav, aký by súd považoval za vhodný pre osobný život zúčastnených.

Mám za to, že v zmysle uvedeného by Vám žiadny súd nemal odobrať deti, iba na základe tvrdenia tretej osoby.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ex mi chce zobrať dieťa" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku