Chce striedavú starostlivosť a ja s tým nesúhlasím

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košice

Otázka: Chce striedavú starostlivosť a ja s tým nesúhlasím

Dobrý večer. Chcela by som Vás poprosiť o radu, čo mám urobiť. S mojim partnerom sme sa rozišli kvôli mojej nevere asi pred dvoma mesiacmi. Môj bývalý partner pracuje v zahraničí každé dva týždne a teraz sa súdime kvôli deťom. Máme dve deti. On chce striedavú starostlivosť, no ja s tým nesúhlasím. Jeho príjem je 1800 eur a ja poberám opatrovateľské na syna, 270 eur, plus detské prídavky 317 eur. Momentálne súd ešte nerozhodol a budeme mať druhé pojednávanie. Chcem sa opýtať, či je problém, ak moje deti boli 2 mesiace s ním, s jeho rodičmi a so mnou boli len párkrát. Dcéru som mala pri sebe, lebo syn chcel zostať u starých rodičov. Začala som chodiť na kurz od 8:00 do 19:00 hod. Deti som nechávala u nich, lebo každé ráno som išla na kurz, no bývalý partner o tom nevedel. Zmenil si číslo a nedáva mi deti k telefónu. Ale deti u neho nespia v byte, ale u jeho rodičov. Aj tak mu schvália deti? On nepije, nefajčí a má rád deti. Syn nechce ísť ku mne, lebo tam mu je lepšie. Dcéra chce byť aj so mnou, aj s otcom. Ako to môže dopadnúť a môže mi súd zobrať deti? Som abstinentka a od narodenia som sa o deti starala s bývalým partnerom. S ním a s jeho rodinou sa nevieme dohodnúť a máme zlý vzťah. Mohla by som Vás poprosiť o radu, ako mám ďalej pokračovať? On na deti nechce prispievať nič, chce striedavú alebo plnú starostlivosť. Môže mi súd zobrať deti? Momentálne bývam s priateľom v jeho byte. Bude mi niečo aj potom prispievať, ak on má vyšší príjem ako ja? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Chce striedavú starostlivosť a ja s tým nesúhlasím

Dobrý deň,

súdy v konaniach týkajúci sa maloletých detí rozhodujú tak, aby to bolo v ich najlepšom záujme. Pokiaľ deti chcú byť u starých rodičov resp. ich otca, potom ich nemožno nútiť k opaku. Na druhej strane, pokiaľ ich otec chodí do práce každé dva týždne do zahraničia, nemohol by sa deťom plnohodnotne venovať, a preto je dosť nepravdepodobné, žeby súd zveril deti do jeho osobnej starostlivosti. Do úvahy však prichádza práve striedavá starostlivosť, no súd musí znova posúdiť, či to bude v ich najlepšom záujme. Odporúčam Vám na súdnom pojednávaní uviesť všetky skutočnosti, najmä to, že ste schopná sa o deti postarať, že ste ich nechávali u starých rodičov práve kvôli snahe o zvýšenie svojej kvalifikácie (návštevy kurzov) s cieľom zlepšiť uplatnenie na trhu práce. Tým, že zvýšite svoju kvalifikáciu, môžete dostať lepšie pracovné miesto, a tým zabezpečiť deťom lepšie podmienky. Opíšte tiež, aké podmienky by mali u Vás v byte, rovnako aký majú vzťah k Vám a Vášmu priateľovi. Bude záležať na deťoch a na súde, komu ich zverí.