Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti

Dobrý deň, som už rok rozvedená so svojím exmanželom. Súdom nám bolo určené, že mám nárok vidieť deti a brať si ich každý druhý víkend od soboty 10:00 do nedele 18:00. Avšak, od včera mi exmanžel deti nevrátil, hoci je to zapísané v rozvodových papieroch. Neviem, čo mám robiť. Veľmi sa obávam, že mi deti nevráti. Navyše neviem, kde práve sú a čo sa s nimi deje. Chcela by som vedieť, či mám zájsť na políciu a podať trestné oznámenie za unesenie detí, a či to mám nahlásiť aj na sociálne oddelenie. Prosím vás, pomôžte mi. Ako mám tento problém riešiť?

Odpoveď: Exmanžel mi odmieta vrátiť maloleté deti

Dobrý deň,

trestného činu únosu sa dopustí ten, kto dieťa odníme z opatrovania toho, kto má podľa zákona alebo podľa úradného rozhodnutia povinnosť starať sa o nich, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov. Zodpovednosť podľa trestného zákona (únos) neprichádza do úvahy vtedy, keď súd o výchove dieťaťa už rozhodol, ale rodič sa nechce podriadiť tomuto rozhodnutiu a dieťa, ktoré sa u neho fakticky nachádza, odmieta vydať druhému rodičovi, ktorému bolo dieťa zverené súdom do výchovy, alebo ak rodič odmieta vrátiť dieťa druhému rodičovi, ktorému bolo dieťa zverené súdom, po návšteve dieťaťa uskutočnenej na základe dohody rodičov alebo na základe súdnej úpravy styku rodiča s dieťaťom. V takomto prípade treba postupovať podľa § 272 a 273 OSP. Len ak tieto opatrenia zostali bezvýsledné, prichádza do úvahy zodpovednosť za trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa § 171 ods. 2 TZ. (R 53/1980)

V uvedených prípadoch je nutné postupovať tak, že podáte na súd návrh na nariadenie výkonu rozhodnutia. V návrhu okrem iného opíšete aj skutkový stav - že otec detí Vám ich bol podľa súdneho rozhodnutia povinní vrátiť, ale túto povinnosť si nesplnil.

Môžete ísť aj na políciu a podať oznámenie, aby sa zadokumentovalo, že Vám deti nevrátil.