Máte
otázku?

Doručenie výpovede z pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Doručenie výpovede z pracovného pomeru

Dobrý deň, chcela by som podať výpoveď poštou, ale neviem, ako to urobiť. Je možné dohodu o výpovedi podať tiež poštou?

Odpoveď: Doručenie výpovede z pracovného pomeru

Dobrý deň,
výpoveď je jednostranný právny úkon zamestnanca, ktorým končí pracovný pomer.

Dohoda je dvojstranný právny úkon uzatváraný medzi zamestnancom a zamestnávateľom o skončení pracovného pomeru zamestnanca. 

Dohoda o výpovedi neexistuje. 

Zamestnanec je povinný doručovať písomnosti adresované zamestnávateľovi priamo na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku. 

Podľa § 38 ods. 3 Zákonníka práce, "Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či chcete pracovný pomer chcete ukončiť výpoveďou alebo dohodou.

Výpoveď: 

Buď jednostranne vypoviete Vašu pracovnú zmluvu bez uvedenia dôvodu a doručíte výpoveď zamestnávateľovi. Spíšete výpoveď, kde uvediete, že podávate výpoveď napríklad ku dňu 31.07.2023 bez uvedenia dôvodu. Medzi doručením výpovede a skončením pomeru Vám bude ešte plynúť jednomesačná výpovedná lehota. Výpoveď napíšete s dnešným dátumom, doručíte ju zajtra na pracovisku zamestnávateľovi a od 01.07.2023 Vám začne plynúť výpovedná lehota, počas ktorej budete ešte normálne pracovať. Tento príklad je nastavený na výpovednú lehotu, ktorá je jeden mesiac. Vy však môžete mať aj dvojmesačnú lehotu, ak to máte uvedené vo Vašej pracovnej zmluve alebo ak Váš pracovný pomer bude trvať viac ako jeden rok. 

Dohoda: 

Pri dohode je to zložitejšie tým, že ju musí podpísať zamestnávateľ, teda musí súhlasiť s tým, že Váš pracovný pomer sa má skončiť a súhlasiť aj s dátumom, ku ktorému by ste pracovným pomer mali skončiť. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 1 a 2 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Trápi vás "Doručenie výpovede z pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Doručenie výpovede z pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či musím okamžite v deň doručenia podpísať výpoveď a zaslať ju späť, keď to zamestnávateľ požaduje. Zaujímalo by ma tiež, či mám nárok dožadovať sa vysvetlenia dôvodov výpovede, ak mi nie sú jasné alebo sa mi zdajú nedostatočné či spochybniteľné. Ak áno, akým spôsobom je potrebné túto žiadosť spraviť? Mám na mysli, či stačí emailom alebo je potrebný oficiálny list. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doručenie výpovede z pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 15.12.2024)

Dobrý deň,
doručovanie písomností týkajúcich sa pracovného pomeru by malo priebehať priamo na pracovisku. Ak nie ste na pracovisku a očakávate doručenie výpovede, k výpovedi by mal byť spísaný sprievodný list s odôvodnením a vysvetlením výpovedného dôvodu.

Výpoveď, ktorá sa doručí, sa už neposiela naspäť. 

Vzájomné vypisovanie si so zamestnávateľom zrejme nebude mať veľký význam, pretože doručením výpovede, sa táto stáva účinnou a prvým dňom nasledujúceho mesiaca Vám začne plynúť výpovedná doba. Uplynutím výpovednej doby, Vám skončí Váš pracovný pomer.

V jednom prípade výpovedného dôvodu platí, že zamestnávateľ má povinnosť dať možosť zamestnancovi sa vyjadriť k výpovedi. Ide o výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny zamestnancom. 

Podľa § 63 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu."

Ak by ste nesúhlasili s výpovedným dôvodom, je možné platnosť výpovede napadnúť na súde žalobou, podanou v lehote dvoch mesiacov (§ 77 ZP). Pred podaním žaloby je potrebné zamestnávateľovi oznámiť, že s výpoveďou nesúhlasíte a že trváte na tom, aby Vám naďalej prideľoval prácu (§ 79 ZP). 

Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."

Podľa § 79 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru."

Proces napadnutia platnosti výpovede na súde je dosť zložitý, pri ktorom sa vyžaduje odbornosť a sledovanie zákonných lehôt, a preto sa odporúča právne zastúpenie advokátskou kanceláriou. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Doručenie výpovede z pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, poprosím vás o radu. Zákonník práce uvádza, že výpoveď zo strany zamestnanca musí byť písomná a doručená. Je možné považovať SMS správu zaslanú konateľovi firmy za platnú formu výpovede? Ďakujem.

Odpoveď: Doručenie výpovede z pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 13.12.2024)

Dobrý deň, podľa Zákonníka práce na Slovensku platí, že výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Písomná forma znamená, že výpoveď musí byť vyhotovená na fyzickom dokumente, ktorý je podpísaný a potom doručený zamestnávateľovi. Elektronické správy, ako sú SMS, nemajú písomnú formu, ktorú vyžaduje zákon na platné ukončenie pracovného pomeru. Preto, ak zamestnanec pošle výpoveď prostredníctvom SMS správou, takáto výpoveď nie je platná.

Odporúčam preto výpoveď pripraviť na papieri a zabezpečiť jej riadne doručenie zamestnávateľovi /poštová preprava s podacím lístkom alebo  doručenie proti podpisu/, aby ste splnili zákonné požiadavky. Uvádzame, že dôvod výpovede nemusíte uviesť a súhlas zamesntávateĺa na podanie výpovede z pracovného pomeru nepotrebujete.


Podotázka: Doručenie výpovede z pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, ako mám správne chápať a rátať dvojmesačnú výpovednú dobu pri podaní výpovede? Výpoveď som podala 29.11.2024. Zamestnávateľ o nej fakticky vedel, avšak podpísal mi ju až dnes, t. j. 03.12.2024. Je podpis zamestnávateľa na výpovedi právnou podmienkou na začiatok plynutia výpovednej doby? Už mám dohodnuté nové pracovné miesto s dňom nástupu do novej práce 01.02.2025. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doručenie výpovede z pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 03.12.2024)

Dobrý deň,
výpovedná doba začína plynúť prvý deň v mesiaci po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená. Ak ste doručili výpoveď dňa 29. novembra priamo do sídla zamestnávateľa, tak sa považuje za doručenú týmto dňom a výpovedná doba začína plynúť dňa 1. decembra a uplynutie posledný januárový deň. 

Vami nazvané "podanie" výpovede znamená jej doručenie priamo na pracovisku, čo spôsobuje okamžitý účinok doručenia. 

Ak sa Váš priamy nadriadený dostal k Vašej výpovedi až 3. decembra, nemôže Vám to byť na škodu a oddialiť plynutie výpovednej doby až o mesiac neskôr. Podpis 3. decembra výpovede je len dodatočné potvrdenie jej prijatia. 

Váš zamestnávateľ o Vašej výpovedi vedel skôr a jeho podpis je len formále potvrdenie pre Vás, že ju prijal. 

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 38 ods. 3 Zákonníka práce, "Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."

Podľa § 38 ods. 4 Zákonníka práce, "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."


Trápi vás "Doručenie výpovede z pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Podotázka: Doručenie výpovede z pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem podať dňa 4. novembra výpoveď dohodou, keďže v práci nastalo pár vecí počas mojej neprítomnosti (dovolenka). Vo firme nastala škodová udalosť, za ktorú ja nie som zodpovedná. Ale kolegyňa ma upozornila, že vo firme to chcú pripísať na moju vinu podľa etického kódexu. Chcem sa preto vyhnúť akejkoľvek veci, za ktorú by som bola zodpovedná, keďže nastala chyba treťou osobou. Čo mám robiť v prípade, že zamestnávateľ nebude chcieť podpísať moju výpoveď? A bude si nárokovať za predpokladu nátlaku škodu a zodpovednosť? Neviem, akou formou a k akému dátumu uviesť výpoveď dohodou, aby bola právne správna. Ďakujem.

Odpoveď: Doručenie výpovede z pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 01.11.2024)

Dobrý deň,
v prípade, že ste v čase vzniku škodovej udalosti boli na dovolenke, zamestnávateľ Vám ju nemôže dávať za vinu.

Ale ak chcete Váš pracovný pomer ukončiť, tak výpoveď dohodou neexistuje. Buď dáte výpoveď alebo sa dohodnete so zamestnávateľom na Vašom skončení a uzatvoríte spolu dohodu o skončení pracovného pomeru. Dohoda a výpoveď sú dva rozdielne spôsoby skončenia pracovného pomeru. 

Dohoda je upravená v § 60 Zákonníka práce a výpoveď zamestnanca je upravená v § 61 Zákonníka práce. Výpovedná doba je upravená v § 62 Zákonníka práce.

Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Vašu Výpoveď zamestnávateľ nemusí podpisovať. Výpoveď zamestnanca je jednostranný právny úkon zo strany zamestnanca a preto ju stačí zamestnávateľovi doručiť. Najlepšie osobne na pracovisku na personálne oddelenie alebo do podateľne, ak u Vás je zriadená. Ak by ste nechceli výpoveď oručovať osobne, tak ju môžete poslať doporučene poštou na adresu sídla zamestnávateľa. 

Prvý deň v mesiaci nasledujúceho po mesiacii v ktorom bola doručená výpoveď, Vám začne plynúť výpovedná doba. Napríklad, ak 4. novembra doručíte výpoveď, tak až od 1. decembra začne plynúť výpovedná doba. 

Výpovedná doba by mala trvať dva mesiace, ak Váš pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede bude trvať viac, ako jeden rok. Ak bude trvať menej ako jeden rok, tak výpovedná doba bude jeden mesiac. Počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľ normálne pracujete, prípadne si čerpáte Vašu zostávajúcu nevyčerpanú dovolenku. 

Posledným dňom výpovednej doby skončí Váš pracovný pomer. 


Podotázka: Doručenie výpovede z pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, u zamestnávateľa pracujem viac ako 5 rokov, takže výpoveď z mojej strany má 2-mesačnú výpovednú lehotu. Moja otázka je: Výpoveď chcem podať poštou ku koncu mesiaca, nakoľko mám v tomto čase nariadenú dovolenku a nebudem sa nachádzať na pracovisku. Od akého dátumu začína plynúť výpovedná lehota? Považuje sa za podanú dňom podania (napr. 30.6.) a lehota začína plynúť nasledujúcim mesiacom (t. j. od 1.7.)? Alebo sa výpoveď považuje za podanú až dňom doručenia (zaregistrovania) u zamestnávateľa - teda keď je podaná 30.6. a zamestnávateľ ju obdrží 3.7., výpovedná lehota začne plynúť od 1.8.? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doručenie výpovede z pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 07.07.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že podľa ust. § 62 ods. 7 Zákonníka práce platí, že "výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Zjednodušene povedané, že ak výpoveď z pracovného pomeru by ste poslali poštou 30.6.2024 /nedeľa/, zamestnávatel ju prevezme až v mesiaci júl 2024 a výpovedná doba by začala plynúť až dňom 1.8.2024.  Preto treba zvážiť na vašej strane kedy chcete, aby skončila výpovedná doba a nechať si časový priestor na zaslanie výpovede /doporučeným listom/ a jej prevzatie zamestnávateľom. Možnosťou je výpoveď doručiť zamestnávateľovi osobne proti podpisu tak, aby vám zostal jeden exemplár výpovede s potvrdením jej prevzatí.

 

 

 




V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Doručenie výpovede z pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.