Dobrý deň,
doručovanie písomností týkajúcich sa pracovného pomeru by malo priebehať priamo na pracovisku. Ak nie ste na pracovisku a očakávate doručenie výpovede, k výpovedi by mal byť spísaný sprievodný list s odôvodnením a vysvetlením výpovedného dôvodu.
Výpoveď, ktorá sa doručí, sa už neposiela naspäť.
Vzájomné vypisovanie si so zamestnávateľom zrejme nebude mať veľký význam, pretože doručením výpovede, sa táto stáva účinnou a prvým dňom nasledujúceho mesiaca Vám začne plynúť výpovedná doba. Uplynutím výpovednej doby, Vám skončí Váš pracovný pomer.
V jednom prípade výpovedného dôvodu platí, že zamestnávateľ má povinnosť dať možosť zamestnancovi sa vyjadriť k výpovedi. Ide o výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny zamestnancom.
Podľa § 63 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu."
Ak by ste nesúhlasili s výpovedným dôvodom, je možné platnosť výpovede napadnúť na súde žalobou, podanou v lehote dvoch mesiacov (§ 77 ZP). Pred podaním žaloby je potrebné zamestnávateľovi oznámiť, že s výpoveďou nesúhlasíte a že trváte na tom, aby Vám naďalej prideľoval prácu (§ 79 ZP).
Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."
Podľa § 79 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru."
Proces napadnutia platnosti výpovede na súde je dosť zložitý, pri ktorom sa vyžaduje odbornosť a sledovanie zákonných lehôt, a preto sa odporúča právne zastúpenie advokátskou kanceláriou.