Máte
otázku?

Doručenie výpovede a neprevzatie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Doručenie výpovede a neprevzatie

Dobrý deň, môj manžel poslal svojmu zamestnávateľovi výpoveď poštou, pretože majiteľ firmy odmietol prevziať túto výpoveď osobne. Zásielka je teraz v poštovej úschove a zamestnávateľ ju odmieta prevziať. Ako by mal postupovať v tejto situácii? A odkedy začína plynieť výpovedná lehota? Ďakujem.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

Dobrý deň, Zákonník práce s takýmito situáciami počíta a v ustanovení § 38 ods. 4 upravuje, že sa zásielka považuje za doručenú aj v prípade, ak sa zásielka vráti od adresáta ako neprevzatá. Povinnosť Vášho manžela bude splnená aj v prípade, ak sa zásielka vráti s poznámkou "neprevzatá v odbernej lehote". Tzn. že sa uplatní tzv. fikcia doručenia. Zásielka sa považuje za doručenú aj v prípade jej reálneho nedoručenia. Podľa ustanovenia § 62 ods. 7 Zákonníka práce začína plynúť výpovedná doba od prvého kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. V zmysle príslušnej judikatúry pri doručovaní jednostranných právnych úkonov (výpoveď) stačí, ak je adresátovi umožnené prevziať zásielku a oboznámiť sa s jej obsahom. Všeobecne je možné uviesť, že sa zásielka považuje za doručenú dňom, kedy bolo adresátovi umožnené ju prevziať. Výpovedná doba Vášho manžela začne plynúť 01.02.2017.

Trápi vás "Doručenie výpovede a neprevzatie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, je potrebné zaslať výpoveď do vlastných rúk alebo stačí len zaslanie ako doporučený list s doručenkou? Ďakujem

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 27.09.2024)

Dobrý deň,
prioritne, by ste ako zamestnanec mali písomnosti doručovať priamo na pracovisku. Ak sa nenachádzate na pracovisku, tak výpoveď pošlite doporučenou poštou (nie do vlastných rúk) na adresu sídla zamestnávateľa. 

Po prevzatí výpovede zamestnávateľom, Vám od prvého dňa nasledujúceho mesiaca, začne plynúť výpovedná doba. Výpovedná doba môže byť jednomesačná alebo dvojmesačná, ak Váš pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede bude trvať najmenej rok. Ak by trval menej ako rok, tak by výpovedná doba bola len mesiac. Samozrejme, ak máte vo Vašej pracovnej zmluve uvedenú inú výpovednú dobu, tak platí tá, čo je uvedená v nej.

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Počas výpovednej doby, zamestnanec naďalej u zamestnávateľa pracuje, pracovný pomer stále trvá do posledného dňa výpovednej doby. Napríklad, ak by ste do konca septembra doručili zamestnávateľovi výpoveď, tak október a november by Vám plynula výpovedná doba a posledný novembrový, deň by skončil Váš pracovný pomer. 

Podľa § 38 ods. 3 Zákonníka práce, "Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."

Podľa § 38 ods. 4 Zákonníka práce, "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, ak zamestnanec dá výpoveď počas PN a pošle ju doporučene poštou, zamestnávateľ ju prevezme, ale odmietne podpísať, čo v takom prípade? Vo vašich iných odpovediach som čítala, že ak zamestnávateľ neprevezme doporučenú výpoveď, tak aj tak začína doba výpovede, ktorá je uvedená v liste, plynúť. Aké povinnosti má zamestnanec voči zamestnávateľovi, keď zamestnanec aj tak výpoveď nepodpíše? Ako sa zamestnanec dostane k výpovedi, ktorá by mala byť podpísaná? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 27.08.2024)

Dobrý deň,

ak zamestnanec odoslal výpoveď poštou zamestnávateľovi, ktorý ju odmietol prevziať, platí fikcia doručenia podľa § 38 ods. 4 Zákonníka práce a zamestnancovi začne v prvý deň nasledujúceho mesiaca plynúť výpovedná doba. Počas výpovednej doby by mal zamestnanec u zamestnávateľa vykonávať prácu (ak nečerpá dovolenku alebo nie je stále PN). V opačnom prípade, ak zamestnanec nedodrží výpovednú dobu, zamestnávateľ si môže uplatňovať voči zamestnancovi peňažnú náhradu, ale to iba, ak to má zamestnanec uvedené v pracovnej zmluve (§ 62 ods. 8 ZP). 

Podľa § 38 ods. 4 Zákonníka práce, "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."

Výpoveď je platná, ak je písomná a doručená. Samotné podpísanie výpovede zamestnávateľom, ako potvrdenie jej prijatia, nie je rozhodujúce. Dôležité je doručenie výpovede. 

Neplatnosť výpovede, ako jednostranného právneho úkonu, môže byť v nasledovných prípadoch:

Podľa § 37 ods. 1 Občianskeho zákonníka, "Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný."

Podľa § 38 ods. 1 Občianskeho zákonníka, "Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony."

Podľa § 38 ods. 2 Občianskeho zákonníka, "Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou."

Podľa § 39 Občianskeho zákonníka, "Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom."

V prípade, že výpoveď zamestnanca netrpí vyššie uvedenými nedostakami, tak je možné ju považovať za platný právny úkon. 

Ak by zamestnávateľ považoval výpoveď za neplatnú môže jej platnosť napadnúť na súde. Súd by potom rozhodol, či je výpoveď platná alebo nie. Pred podaním žaloby by mal zamestnávateľ zamestnancovi oznámiť, že trvá na tom, aby zamestnanec ďalej vykonával svoju prácu. Toto je zákonný postup, ktorý musí byť dodržaný pred konaním na súde. Zákon rieši všetky možné siuácie od ustanovenia 77 a nasledujúce v Zákonníku práce, ktoré zároveň citujeme nižšie. 

Podľa § 77 Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."

Podľa § 78 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak dal zamestnanec neplatnú výpoveď alebo ak skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a zamestnávateľ mu oznámil, že trvá na tom, aby naďalej vykonával prácu, jeho pracovný pomer sa nekončí."

Podľa § 78 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak nevykonával zamestnanec prácu v súvislosti s neplatným skončením pracovného pomeru, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, odo dňa, keď oznámil zamestnancovi, že trvá na ďalšom vykonávaní práce."

Náhrada škody uvedená v § 78 ods. 2 ZP, platí v prípade, že o neplatnosti výpovede je už rozhodnuté súdom. To znamená, že ak by zamestnávateľ tvrdil, že zamestnanec podal neplatnú výpoveď, musí o jej neplatnosti najprv rozhodnúť súd, a potom si môže zamestnvávateľ uplatňovať voči zamestnancovi náhradu škody. 


Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu pri jednom špecifickom probléme týkajúcom sa ukončenia pracovného pomeru výpoveďou z organizačných dôvodov. Zamestnancovi bola doručená výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP prostredníctvom poštového podniku, pretože v čase doručovania výpovede nebolo možné doručiť ju osobne. Úložná doba na pošte bola 10 dní. Zamestnanec ostal počas úložnej doby na PN a prevzal zásielku posledný deň úložnej doby, keď už bol na PN. Výpoveď bola z tohto titulu neplatná a zamestnávateľ bude doručovať výpoveď opäť po jeho návrate z PN. Chcem sa opýtať, či je zamestnávateľ povinný vyhotoviť novú výpoveď s dátumom, kedy sa zamestnanec vráti z PN, alebo je možné doručiť pôvodnú výpoveď s dátumom, kedy dôvod na výpoveď vznikol. Je zamestnávateľ povinný urobiť novú ponukovú povinnosť voči zamestnancovi? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 25.08.2024)

Dobrý deň,
ak bol zamestnanec dlšie PN a uplynul tak dlhší časový odstup (napríklad mesiac a viac) je lepšie pre istotu, urobiť novú ponukovú povinnosť a zároveň vyhotoviť výpoveď s aktuálnym dátumom. 

V prípade, že zamestnávateľ nebude robiť novú ponukovú povinnosť, nemusí ani meniť dátum na starej výpovedi. Dátum vyhotovenia na výpovedi nie je rozhodujúci dátum a jeho neaktuálnosť nespôsobuje neplatnosť výpovede. Dôležitým dátumom a okamihom je doručenie výpovede zamestnancovi, keďže od toho sa odvíja plynutie výpovednej doby. Na výpovedi, by malo byť aj miesto na podpis zamestnanca, ako potvrdenie o jeho prevzatí výpovede. 

Podľa § 61 ods. 1 Zákonníka práce, "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."

Podľa § 62 ods. 3 Zákonníka práce, "Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej  a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,  b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov."   Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."
Trápi vás "Doručenie výpovede a neprevzatie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, rodičia sú zamestnaní v českej agentúre, ktorá sprostredkováva prácu v Nemecku a zabezpečila im aj bývanie. Dnes ochoreli, volali, že neprídu do práce a že idú k lekárovi. Od lekára dostali potvrdenie o pracovnej neschopnosti (PN). Následne im zamestnávateľ volal, že im dáva výpoveď k včerajšiemu dňu (hoci boli v práci a nikto im nič nepovedal), a žiadal ich, aby sa vysťahovali z bytu. Majú prísť dnes podpísať výpoveď a vysťahovať sa. Podľa môjho názoru to nie je v súlade s právnymi predpismi. Aký je Váš názor? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 16.12.2023)

Dobrý deň,
situáciu je potrebné posudzovať podľa toho, čo majú Vaši rodičia uvedené v pracovných zmluvách alebo v zmluvách s agentúrou. Zároveň, je potrebné si uvedomiť, že na Vašich rodičov neplatia ustanovenia slovenského Zákonníka práce. Keďže pracujú pre českú agentúru a prácu vykonávajú v Nemecku.

Každopádne je potrebné konštatovať, že aj keď iné právne poriadky neobsahujú v pracovnoprávnej oblasti veľmi veľké odlišnosti, tak dostať výpoveď so spätnou účinnosťou, nie je štandardný postup. 

V pracovných zmluvách alebo v zmluvách s agentúrou je potrebné pozrieť spôsob skončenia pracovného pomeru. Poprípade je možné, že sú tam zakotvené určité prípady porušenia zmluvy. 

Výpoveď z pracovného pomeru z dôvodu choroby a ešte aj so spätnou účinnosťou, nemuseli Vaši rodičia prevziať, poprípade jej prevzatie podpisom potvrdiť. Ak by ju následne dostali poštou, je možné napadnúť výpoveď neplatnosťou v súdnom spore. Dôvodov neplatnosti môže byť viac. Je potrebné brať však do úvahy, že súdny spor by neprebiehal na slovensku, neposudzoval by sa podľa slovenského právneho poriadku. 


Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či platí, že výpoveď nájmu nadobúda účinnosť odo dňa jej podania na pošte, alebo až po jej prevzatí prenajímateľom? Ďakujem.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 30.08.2023)

Dobrý deň, ani jedna odpoveď uvedená v otázke nie je správna.

Ak ste podali výpoveď z nájmu bytu alebo ste ju obdržali, potom výpovedná lehota začne plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede druhej strane, čo vyplýva z ust. § 710 ods. 3 Občianskeho zákonníka /citujeme/ :

"Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, ako sa mám postaviť k situácii, keď zamestnávateľ odmietol podpísať moju výpoveď pri osobnom stretnutí? Následne som výpoveď zaslal poštou dňa 22.12. a nadriadený nebol zastihnutý poštovým kuriérom. Kuriér mu nechal žltý lístok, na ktorom je uvedené, že má 18 dní na prevzatie zásielky. Znamená to, že ak si to nepreberie, výpovedná lehota začne plynúť 1.2.2021? Ďakujem.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 26.12.2020)

Dobrý deň,
ohľadom doručovania podľa § 38 Zákonníka práce platí :

"(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku.
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."

V otázke uvádzate, že zamestnávateľ odmietol podpísať výpoveď. Uvádzame, že zamestnávateľ nemusí súhlasiť s daním výpovede zo strany zamestnanca; zrejme ste však chceli uviesť, že zamestnávateľ odmietol prevziať list, kde ste uviedli skončenie prac. pomeru formou výpovede, toto je podstatné. Ak zamestnávateľ odmietol prevziať listinu, potom uvedený okamih odmietnutia prevzatia listiny sa považuje za jej doručenie zamestnávateľovi a výpovedná doba začne plynúť dňom 1.1.2021. Otázkou však je či v prípade súdneho konania by ste vedeli toto konanie zamestnávateľa - odmietnutie prevzatia výpovede - preukázať. Zamestnávateľ v zmysle ust. § 77 Zákonníka práce totiž môže podať žalobu o neplatnosť skončenia prac. pomeru a to v lehote do dvoch mesiacov odo dňa, kedy sa mal prac. pomer skončiť.

Ak ste následne poslali výpoveď poštou 22.12.2020 a zamestnávateľ zásielku neprevezme /zatiaľ neprevzal/, bol mu ponechaný oznam od pošt. doručovateľa, a následne ak sa Vám zásielka vráti ako neprevzatá, platí fikcia doručenia podľa § 38 ods. 4 ZP a výpovedná doba začne plynúť dňom 1.1.2021.


Trápi vás "Doručenie výpovede a neprevzatie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, potrebujem radu. Výpoveď zo zamestnania som zaslal zamestnávateľovi slovenskou poštou. Tá však nebol zamestnávateľom prebratá. Momentálne pracujem v podniku, kde mám uzatvorenú pracovnú zmluvu na len jednu hodinu, no mám možnosť pracovať 8 hodín.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 06.08.2019)

Dobrý deň prajem,

v tomto prípade je potrebné vychádzať z § 38 ods. 4 Zákonníka práce, podľa ktorého 

Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

Ak sa Vám vráti od neho zásielka ako nedoručená, bude sa aj tak podľa zákona považovať za doručenú a od prvého dňa nasl. mesiaca (ktorý nasleduje po mesiaci v ktorom bola doručená), začne plynúť výpovedná doba.


Podotázka: Doručenie výpovede a neprevzatie (Pracovné právo)

Dobrý deň, zaslala som výpoveď poštou 26. 9. 2018. Môj zamestnávateľ ma oboznámil s tým, že výpoveď mi začne plynúť až od 1. 11. 2018, pretože list vyzdvihla z pošty až 4. 10. Má pravdu? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

(odpoveď odoslaná: 21.12.2018)

Dobrý deň, podľa ust. § 62 ods. 7  Zákonníka práce platí, že výpovedná doba začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

Záver je ten, že pokiaľ zamestnávateľ prevzal Vašu výpoveď až dňa 4.10.2018, výpovedná doba začína plynúť 1.11.2018.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Doručenie výpovede a neprevzatie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.