Doručenie výpovede a neprevzatie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Doručenie výpovede a neprevzatie

Dobrý deň, môj manžel poslal svojmu zamestnávateľovi výpoveď poštou, pretože majiteľ firmy odmietol prevziať túto výpoveď osobne. Zásielka je teraz v poštovej úschove a zamestnávateľ ju odmieta prevziať. Ako by mal postupovať v tejto situácii? A odkedy začína plynieť výpovedná lehota? Ďakujem.

Odpoveď: Doručenie výpovede a neprevzatie

Dobrý deň, Zákonník práce s takýmito situáciami počíta a v ustanovení § 38 ods. 4 upravuje, že sa zásielka považuje za doručenú aj v prípade, ak sa zásielka vráti od adresáta ako neprevzatá. Povinnosť Vášho manžela bude splnená aj v prípade, ak sa zásielka vráti s poznámkou "neprevzatá v odbernej lehote". Tzn. že sa uplatní tzv. fikcia doručenia. Zásielka sa považuje za doručenú aj v prípade jej reálneho nedoručenia. Podľa ustanovenia § 62 ods. 7 Zákonníka práce začína plynúť výpovedná doba od prvého kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede. V zmysle príslušnej judikatúry pri doručovaní jednostranných právnych úkonov (výpoveď) stačí, ak je adresátovi umožnené prevziať zásielku a oboznámiť sa s jej obsahom. Všeobecne je možné uviesť, že sa zásielka považuje za doručenú dňom, kedy bolo adresátovi umožnené ju prevziať. Výpovedná doba Vášho manžela začne plynúť 01.02.2017.