Máte
otázku?

Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Momentálne som na PN a zamestnávateľovi som poslala výpoveď doporučene poštou. Spravila som si aj kópiu a mám podací lístok, ktorý dokazuje, že som ju skutočne poslala. Chcela som, aby mi už začala plynúť výpovedná lehota, ktorá je v mojom prípade jeden mesiac. Ale moja šéfka vedela, že ide o výpoveď z mojej strany, tak ju neprevzala a vrátila sa mi späť. Neviem teraz, či jej ju mám poslať znova, alebo mám strach, že ju zase neprevezme a tým pádom mi nebude plynúť ani výpovedná lehota.

Odpoveď: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede?

Dobrý deň, v zmysle § 38 ods. 3 Zákonníka práce, písomnosti zamestnanca týkajúce sa zániku pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku. Podľa nasledujúceho odseku, povinnosť zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnávateľa. Účinky doručenia pritom nastanú aj vtedy, ak zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne. Ak ste na zásielke uviedli správnu adresu svojho zamestnávateľa, splnili ste svoju povinnosť doručiť mu výpoveď , pričom účinky doručenia výpovede nastali dňa, kedy Vám pošta písomnosť vrátila ako nedoručiteľnú.

Trápi vás "Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede? (Pracovné právo)

Dobrý deň, poslala som svojmu zamestnávateľovi výpoveď s dátumom ukončenia pracovného pomeru k 31. 12. 2023. Výpoveď bola odoslaná poštou dňa 23. 12. 2023, doporučeným listom s doručenkou, adresovaná priamo do rúk príjemcu a zásielka bola zaslaná prvou triedou. Keďže som vedela, že od 22. 12. 2023 do 8. 1. 2024 bude môj zamestnávateľ čerpať dovolenku a počas tohto obdobia nebude prítomný na sídle firmy, zaslala som výpoveď na jeho súkromnú adresu, ktorú som uviedla na obálke spoločne s jeho menom. Do dnešného dňa však zamestnávateľ zásielku neprebral, pretože bol v deň doručovania, 28. 12. 2023, neprítomný, a tak je zásielka uložená na pošte. Vo vnútri obálky som umiestnila výpoveď s uvedením sídla firmy a s dvojmesačnou výpovednou lehotou, vyplývajúcou z toho, že som u neho pracovala viac ako dva roky. Chcem sa uistiť, že napriek tomu, že zásielka nebola osobne prevzatá, jej uchovávanie v úložnej dobe sa považuje za doručenie výpovede a že teda výpoveď nadobúda platnosť. Zároveň ma zaujímači bolo správne zaslanie výpovede priamo na súkromnú adresu zamestnávateľa namiesto adresu firmy. Je moje konanie teda platné? Veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede?

(odpoveď odoslaná: 30.12.2023)

Dobrý deň, nie, výpoveď nebude platiť. Z dôvodu nesprávneho doručovania a nesprávneho určenia dňa skončenia pracovného pomeru.

V prvom rade, dátum skončenia pracovného pomeru, teda výpoveď ku dňu ....... , je potrebné určiť až na konci výpovednej doby. 

V druhom rade, písomnosti týkajúce sa pracovného pomeru sa doručujú zamestnávateľovi priamo na pracovisku. Alebo poprípade poštou na adresu sídla zamestnávateľa a nie, na jeho súkromnú adresu. 

Podľa § 38 ods. 3 Zákonníka práce, "Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."

Podľa § 38 ods. 4 Zákonníka práce, "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne"

Práve z toho dôvodu, aby sa mohlo určiť plynutie výpovednej doby, a teda následne aj konkrétny dátum skončenia pracovného pomeru, je potrebné aby zamestnávateľ prevzal výpoveď osobe a potvrdil prevzatie Vašej výpovede. 

Podľa § 61 ods. 1 Zákonníka práce, "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."

Po prevzatí výpovede, sa určí začiatok plynutia výpovednej doby, ktorá začína plynúť vždy 1. dňu v mesiaci a končí posledným dňom v mesiaci. Napríklad, ak 9. januára prídete do práce, a v ten deň osobne zamestnávateľovi odovzdáte výpoveď, od 1. februára do 31. marca Vám bude plynúť výpovedná doba, a Váš pracovný pomer skončí dňa 31.3.2024. Na tú doručovanú výpoveď zabudnite.

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Ak by skončenie koncom marca bolo pre Vás príliš neskoro, môžete skúsiť sa so zamestnávateľom dohodnúť, že Váš pracovný pomer skončíte dohodou (§ 60 ZP), k inému dohodnutému dátumu. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Ďalšou možnosťou je, že po doručení výpovede, sa so zamestnávateľom dohodnete na kratšej výpovednej dobe, poprípade na jej nedodržaní. Všetko je to na vzájomnej dohode medzi Vami a Vaším zamestnávateľom. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede? (Pracovné právo)

Dobrý deň. Môj zamestnávateľ mi zaplatil jazykový certifikát. Teraz podávam výpoveď v skúšobnej dobe a žiadam o vydanie certifikátu na moje meno. Avšak, zamestnávateľ to odmietol. V mojej pracovnej zmluve nie je o tomto certifikáte ani zmienka a absolvovanie jeho prípravy sa uskutočnilo mimo pracovnej doby. Má zamestnávateľ právo nevydať mi ho, alebo mi ho vydá len v prípade, že mu preplatím sumu, ktorú na to vynaložil? Obrátila som sa aj na inštitút, ktorý certifikát vydáva, s požiadavkou o vystavenie kópie, avšak majú s mojím zamestnávateľom dohodu a nemôžu mi poskytnúť žiadne informácie. Mám právo na svoj certifikát a za akých okolností? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede?

(odpoveď odoslaná: 07.05.2017)

Dobrý deň, ak certifikát zaplatil zamestnávateľ, nakoľko tento mal uzatvorenú zmluvu s inštitúciou, ktorá vydala certifikát, potom je certifikát vlastníctvom zamestnávateľa. Nakoľko však na ňom je Vaše meno a priezvisko, nemôže ho nikde použiť.

 

Podľa môjho názoru, ak by ste zaplatili uvedenej inštitúcii peniaze za tento certifikát, tak by Vám ho mohli vystaviť nanovo a to bez absolvovania skúšok opakovane, pretože ste ich už raz absolvovali.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať ak zamestnávateľ odmieta doručenie výpovede?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.