Dobrý deň, nie, výpoveď nebude platiť. Z dôvodu nesprávneho doručovania a nesprávneho určenia dňa skončenia pracovného pomeru.
V prvom rade, dátum skončenia pracovného pomeru, teda výpoveď ku dňu ....... , je potrebné určiť až na konci výpovednej doby.
V druhom rade, písomnosti týkajúce sa pracovného pomeru sa doručujú zamestnávateľovi priamo na pracovisku. Alebo poprípade poštou na adresu sídla zamestnávateľa a nie, na jeho súkromnú adresu.
Podľa § 38 ods. 3 Zákonníka práce, "Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."
Podľa § 38 ods. 4 Zákonníka práce, "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne"
Práve z toho dôvodu, aby sa mohlo určiť plynutie výpovednej doby, a teda následne aj konkrétny dátum skončenia pracovného pomeru, je potrebné aby zamestnávateľ prevzal výpoveď osobe a potvrdil prevzatie Vašej výpovede.
Podľa § 61 ods. 1 Zákonníka práce, "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."
Po prevzatí výpovede, sa určí začiatok plynutia výpovednej doby, ktorá začína plynúť vždy 1. dňu v mesiaci a končí posledným dňom v mesiaci. Napríklad, ak 9. januára prídete do práce, a v ten deň osobne zamestnávateľovi odovzdáte výpoveď, od 1. februára do 31. marca Vám bude plynúť výpovedná doba, a Váš pracovný pomer skončí dňa 31.3.2024. Na tú doručovanú výpoveď zabudnite.
Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."
Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."
Ak by skončenie koncom marca bolo pre Vás príliš neskoro, môžete skúsiť sa so zamestnávateľom dohodnúť, že Váš pracovný pomer skončíte dohodou (§ 60 ZP), k inému dohodnutému dátumu.
Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."
Ďalšou možnosťou je, že po doručení výpovede, sa so zamestnávateľom dohodnete na kratšej výpovednej dobe, poprípade na jej nedodržaní. Všetko je to na vzájomnej dohode medzi Vami a Vaším zamestnávateľom.