Dobrý deň,
ak sa manželia nevedia na vyporiadaní dohodnúť, môže sa s návrhom na vyporiadanie BSM obrátiť priamo na súd.
Tento však nie je oprávnený vyporiadať BSM nariadením predaja nehnuteľnosti. Súd rozdelí veci v BSM medzi bývalých manželov rovným dielom, nakoľko sa má za to, že podiely manželov sú rovnaké.
Rovnako však, ak toto nie je účelné, môže rozhodnúť o tom, že veci prikáže jednému z manželov s povinnosťou výplaty druhého z manželov. Súd vykonáva vyporiadanie v širšom slova zmysle, čiže vyporiada aj spomínanú hypotéku.
Preto, ak má váš manžel záujem nadobudnúť nehnuteľnosť do výlučného vlastníctva, súd by vaše BSM mohol vyporiadať tak, že ako nehnuteľnosť tak aj hypotéku (dlh) prikáže vášmu manželovi s povinnosťou výplaty vášho podielu. Nie je však vylúčené, že v prípade, ak by ani jeden z vás nehnuteľnosť nadobudnúť nechcel, aby súd rozhodol o jej prikázaní do podielového spoluvlastníctva.
V prípade, ak by ste sa v lehote troch rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode neobrátili na súd a súčasne si BSM nevyporiadali dohodou, nastáva vyporiadanie zo zákona, a teda má sa za to, že manželia pokiaľ ide o nehnuteľnosti sa vyporiadali tak, že tieto sú v ich podielovom spoluvlastníctve.
Platí, že nikoho nemožno nútiť, aby zotrvával v spoluvlastníctve proti svojej vôli. Ak by ste preto chceli riešiť vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou, tu už je súd oprávnený toto vyporiadať aj nariadením predaja nehnuteľnosti. V skutočnosti teda transformácia bezpodielového spoluvlastníctva na podielové nastáva buď súdnou cestou alebo uplynutím trojročnej lehoty.
To znamená, že manžel vás po uplynutí trojročnej lehoty nie je povinný ani vyplatiť, ani nie je povinný prevziať hypotéku len na seba a nehnuteľnosť predať. Podielové spoluvlastníctvo je možné žiadať zrušiť a napríklad nechať dom predať.