POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako možno zrušiť vecné bremeno doživotného užívania domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako možno zrušiť vecné bremeno doživotného užívania domu?

Dobrý deň, vlastním dom, ktorý som nadobudol darovacou zmluvou. Bývame v ňom spoločne s manželom, našou osem mesačnou dcérkou a ujom, ktorý má právo doživotného užívania. Problém vzniká, keďže ujo má zlé životné návyky. Pije veľmi veľa a nesprchuje sa, navyše nedávno sa mu zhoršil zdravotný stav natoľko, že už sem-tam nevie, čo robí. Napríklad, občas nám močí do kuchynského drezu. Takéto správanie mi veľmi znepríjemňuje život a preto by som ho chcel umiestniť do domova sociálnych služieb. Avšak, on tam nechce ísť. Existuje nejaký spôsob, ako ho bez jeho súhlasu dostať do domova a zbaviť sa tak vecného bremena?

Odpoveď: Ako možno zrušiť vecné bremeno doživotného užívania domu?

Dobrý deň, v prípade, že sa na zrušení vecného bremena nedohodnete, môžete sa pokúsiť o zrušenie vecného bremena súdnym rozhodnutím v zmysle ustanovenia § 151p ods. 3 Občianskeho zákonníka. Podľa uvedeného, ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie. Taktiež platí, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.