Dedenie v priamom rade

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Dedenie v priamom rade

Dobrý deň, prosím o radu. Som výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti a bývam v nej spolu s priateľom a rodičmi už 20 rokov. Mám jedno dospelé dieťa. Kto by dedil nehnuteľnosť v prípade môjho úmrtia? Dedí výlučne môj syn alebo aj priateľ, ktorý má dve dospelé deti, prípadne moji rodičia? Ako by som mala postupovať, aby nehnuteľnosť po mojom úmrtí zdedil výlučne môj syn? Ďakujem vopred.

Odpoveď: Dedenie v priamom rade

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že máte jedného potomka - syna.

Ak ste výlunou vlastníčkou nehnuteľnosti a s priateľom neuzatvoríte manželstvo, potom v prípade vášho úmrtia jediným zákonným dedičom vášho majetku bude váš syn a nie aj priateľ, lebo nie ste manželia.

Možnosťou riešenia za života je darovať nehnuteľnosť vášmu synovi so súčasným zriadením vecného bremena v prospech vás, ktoré spočíva v práve doživotného bývania, prípadne aj priateľa, prípadne aj vašich rodičov. Dohoda o zriadení vecného bremena a teda v prospech koho by ste ho zriadili je na vašom rozhodnutí. Zo zákona nárok na zriadenie vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného bývania nie je. V prípade, že by došlo k vášmu úmrtiu a nehnuteľnosť by ste za života darovali synovi, nehnuteľnosť už nebude predmetom dedenia a rovnako ani vecné bremeno zriadené v prospech oprávnených osôb /priateľ, rodičia/. Vecné bremeno budetrvať aj v príapde vášho úmrtia a bude len vecou vlastníka nehnuteľnosti a osôb oprávnených z vecného bremena či sa dohodnú na jeho zrušení.

Na spísanie darovacej zmluvy, ako aj dohody o zriadení vecného bremena odporúčam kontatkovať advokáta. Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.