Dedičstvo a darovanie nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Dedičstvo a darovanie nehnuteľnosti

Dobrý deň. Ak majiteľ nehnuteľnosti nemá priamych dedičov, ako sú manželka či deti, komu prepadne jeho majetok po smrti, ak nezanechal závet? Koľkokrát môže darovať svoj majetok a následne ho stiahnuť? Už to urobil dvakrát. Je možné, aby znovu daroval svoj majetok? Ak dostanem nehnuteľnosť darom a hneď ju darujem inej osobe, môže mi ju ešte niekto vziať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičstvo a darovanie nehnuteľnosti

Dobrý deň, ak nezriadi závet dedí sa podľa zákona. Občiansky zákonník upravuje 4 dedičské skupiny. V prvej sú manželka a deti poručiteľa. Ak ich nemá, dedí sa v druhej skupine. V nej sú pozostalý manžel, rodičia a osoby, ktoré žili aspoň jeden rok s poručiteľom pred uzavretím a boli výživou na neho odkázané alebo sa starali o spoločnú nehnuteľnosť. V tretej skupine sú tiež tieto osoby a súrodenci poručiteľa. V poslednej skupine dedia prarodičia, resp. ich deti. Ak nemá vôbec žiadnych dedičov, dedičstvo pripadne ako odúmrť štátu. Ak niekto daruje akýkoľvek majetok, môže požadovať jeho vrátenie iba zo zákonných dôvodov. Ak svoju nehnuteľnosť daroval a následne došlo k naplneniu podmienok upravených podľa ustanovenia § 630 Občianskeho zákonníka, môže požadovať vrátenie daru. Bez obmedzenia. Ak 10-krát daruje a obdarovaní 10-krát naplnia tieto podmienky môže požadovať späť dar. Ak by ste nehnuteľnosť ihneď darovali po jeho darovaní, i to by podľa mňa za určitých podmienok mohlo byť konaním v rozpore s dobrými mravmi. Následne by Vás i Vášho obdarovaného čakalo súdne konanie o vrátenie daru.