Máte
otázku?

Výživné keď nemám príjem


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Výživné keď nemám príjem

Dobrý deň prajem. Chcel by som sa opýtať čisto hypoteticky. Som na úrade práce, určili mi najnižšie výživné a mám na seba napísané auto v hodnote 7000 eur. Matka žiada zvýšenie výživného, je možné, aby mi štát predal auto a matke zaplatil z predaja? Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Výživné keď nemám príjem

Dobrý deň. Štát ani súd nie sú oprávnení na to, aby Vám predávali majetok. Najnižšie výživné ste mali určené z toho dôvodu, že ste na Úrade práce a nemáte žiadny príjem. Pokiaľ matka dieťaťa požiada súd o zvýšenie výživného bude musieť preukázať, že sa zmenili pomery na Vašej strane. Súd môže zaujímať prečo máte auto v takejto hodnote, načo toto auto využívate, ako ho napríklad splácate, alebo z akých finančných prostriedkov tankujete do tohto auta. V prípade, ak súd posúdi auto ako Váš majetok, ktorý nevyhnutne nepotrebujete a môžete ho predať, aby ste pokryli výživné, ktoré je prvoradé, tak môže rozhodnúť o zvýšení výživného. Ak nebudete mať prostriedky na platenie takto zvýšeného výživného, tak budete musieť auto predať, aby ste mohli takéto výživné platiť. Toto je však len domnienka, v skutočnosti však k zvýšeniu výživného dôjsť nemusí.

Trápi vás "Výživné keď nemám príjem" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Výživné keď nemám príjem (Rodinné právo)

Prosím Vás, čaká ma súd s nebankovou spoločnosťou, keďže nemám žiadny príjem už takmer rok. Bývam u rodičov a nemám ani žiadny majetok. Ak súd rozhodne, že súdny náklad musím zaplatiť a ja na to nemám, čo potom? Budú ma zatvárať, alebo ako je to?

Odpoveď: Výživné keď nemám príjem

(odpoveď odoslaná: 27.11.2017)

Dobrý deň, 

platobná neschopnosť dlžníka nie je v slovenskom právnom poriadku trestná. Ak dlžník nesplní svoju povinnosť dobrovoľne, môže veriteľ žiadať splnenie povinnosti prostredníctvom podania žaloby. Ak dlžník nesplní svoj záväzok ani na základe súdneho rozhodnutia, potom môže veriteľ podať návrh na vykonanie exekúcie. Súdny exekútor môže zákonnými prostriedkami, ako sú napr. zrážky zo mzdy, z účtu, predajom hnuteľných vecí a pod. vymôcť dlh od dlžníka. Ak Vaše dlhy prevyšujú majetok za splnenia zákonných podmienok by do úvahy prichádzal napr. osobný bankrot. Na ten sa je lepšie informovať v Centre právnej pomoci. Za nesplnenie dlhu Vás však nemôžu trestne stíhať, a teda ani "zavrieť".


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výživné keď nemám príjem" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava