Patrí mi náhrada mzdy za sviatok?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Patrí mi náhrada mzdy za sviatok?

Vážený pán, obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom platenia sviatkov pri delených smenách. Som zamestnaná v prevádzke, kde pracujem striedavo šesť dní jeden týždeň a päť dní druhý týždeň. Rada by som vedela, či mám nárok na platený sviatok v prípadoch, keď nepracujem kvôli tomu, že je sviatok a zároveň mi na tento deň vyjde zmena. Zároveň by som sa chcela informovať, či som mala nárok na zvýšenie platu po návrate z práceneschopnosti. Všetci moji kolegovia dostali zvýšenie platu okrem mňa. Bolo mi povedané, že ak by som nebola na PN, mala by som tiež právo na zvýšenie. Vopred ďakujem za Vašu pomoc.

Odpoveď: Patrí mi náhrada mzdy za sviatok?

Dobrý deň, v zmysle § 122 Zákonníka práce, zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. Doba počas, ktorej bol zamestnanec práceneschopný sama o sebe nemá vplyv na zvýšenie resp. zníženie mzdy zamestnanca. Zmena mzdových podmienok je zmenou pracovnej zmluvy a pre jej platnosť sa vyžaduje súhlas zamestnávateľa i zamestnanca.