Máte
otázku?

Ako napadnúť darovaciu zmluvu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

Ako napadnúť darovaciu zmluvu? Jedna dcéra takto získala dom a svoju mamu, namiesto toho, aby ju opatrovala, umiestnila do domova pre seniorov. V zmluve nebola stanovená podmienka o opatrovaní. Táto dcéra už má dom zapísaný aj v katastri. Majú ešte zvyšné dve dcéry nárok na dedičstvo, teda na časť domu? Môžu sa niečoho domáhať a čo vlastne môžu robiť?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

Dobrý deň,

 

Pokiaľ ide o otázku, ako napadnúť darovaciu zmluvu, k tomu uvádzame, že pokiaľ matka ešte stále žije, vy ako dcéry (ktoré neboli obdarované) nemáte v tomto štádiu možnosť napadnúť darovaciu zmluvu. Váš návrh (žaloba) by bola zamietnutá pre nedostatok naliehavého právneho záujmu na určení neplatnosti zmluvy.

 

Toto právo Vám môže vzniknúť až po smrti matky. Darovaciu zmluvu môžete napadnúť na súde žalobou o určenie neplatnosti darovacej zmluvy. Dôvod neplatnosti však nemôže byť hocijaký. Váš návrh musíte riadne odôvodniť. Bezdôvodne napadnutie darovacej zmluvy je odsúdené na neúspech. Súd by žalobu, ktorou ste napadli darovaciu zmluvu bez dôvodu zamietol. Dôvody pre napadnutie sú napríklad, že zmluva bola uzatvorená v tiesni, za nápadne nevýchodných podmienok, pod nátlakom, alebo z dôvodu, že vaša matka bola  nespôsobilá na právne úkony. Určite Vám pred napadnutím darovacej zmluvy odporúčam konzultáciu u advokáta, ktorý Vám poradí, ako napadnúť darovaciu zmluvu a či máte šancu na úspech.

 

Druhá možnosť je žiadať vrátenie daru, pokiaľ s tým vaša matka súhlasí. Podmienkou je, aby sa obdarovaná správala k matke alebo k jej blízkym osobám v hrubom rozpore s dobrými mravmi.

Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či môžu nevlastní súrodenci mojej tety napadnúť darovaciu zmluvu, ktorou jej otec a nevlastná matka darovali dom. Ak by na zmluve bolo aj doživotné právo jej vlastného brata, mohlo by to situáciu nejako ovplyvniť?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 12.06.2024)

Dobrý deň,

ohľadom možnosti napadnutia darovacej zmluvy nevlástnymi súrodencami, je potrebné zvážiť niekoľko právnych aspektov. Predovšetkým, darovaciu zmluvu je možné napadnúť len zo zákonom stanovených dôvodov, ktorými môžu byť napríklad neplatnosť právneho úkonu, zlé mravy, alebo iné závažné dôvody podľa § 628 a nasl. Občianskeho zákonníka.

Nevlastní súrodenci môžu napadnúť darovaciu zmluvu, pokiaľ môžu preukázať, že je neplatná z dôvodu, ako je nedostatok súhlasu všetkých zúčastnených strán, alebo ak darovacia zmluva obsahuje podmienky, ktoré ju robia neplatnou (napr. ak sa má plniť až po smrti darcu, čo by bolo neplatné podľa § 628 ods. 3 OZ).

Ak je na darovacej zmluve uvedené doživotné právo nehnuteľnosti pre niekoho iného (napríklad jej vlastného brata), toto nezabraňuje platnosti darovacej zmluvy, ale môže ovplyvniť jej napadnuteľnosť alebo následné právne vzťahy.

Ak máte pochybnosti, doporučujem kontaktovať advokáta špecializovaného na majetkové právo, ktorý Vám môže poskytnúť konkrétne právne stanovisko na základe detailov konkrétneho prípadu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné zrušiť darovaciu zmluvu mojej mamy, na základe ktorej darovala majetok mojej sestre a jej bývalému manželovi. Aktuálne po rozvode jej bývalý manžel vymáha vyplatenie podielu z hodnoty domu.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 24.05.2024)

Dobrý deň,

darovaciu zmluvu možno zrušiť, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo jeho rodine v hrubom rozporu s dobrými mravmi. Toto je upravené v § 630 Občianskeho zákonníka. Vo Vašom prípade by ste mali preveriť, či správanie Vašej sestry alebo jej bývalého manžela spĺňa túto podmienku. Zákon hovorí, že darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný voči nemu alebo členom jeho rodiny správa tak, že hrubo porušuje dobré mravy. Možnosť odvolania daru teda závisí od konkrétnych okolností a závažnosti správania obdarovaných. Ak obdarovaný vymáha vyplatenie čiastky z domu po rozvode, ešte to nemusí znamenať, že ide správanie sa v rozpore s dobrými mravmi. Je potrebné právne posúdiť. 


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, je možné napadnúť darovaciu zmluvu, ktorá bola uzavretá pred 18 rokmi, ak darca aj obdarovaný už zomreli a predmet daru bol ďalej zdedený?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 18.05.2024)

Dobrý deň, áno, darovaciu zmluvu je možné napadnúť aj po smrti darcu a obdarovaného, ak existujú dôvody na jej neplatnosť. Napríklad, ak bola darovacia zmluva uzavretá pod nátlakom, v omyle alebo ak darca nemal spôsobilosť na právne úkony. Ak chcete darovaciu zmluvu napadnúť, musíte sa obrátiť na súd a podať návrh na určenie neplatnosti darovacej zmluvy.

Vzhľadom na komplexnosť Vášho prípadu, odporúčam konzultáciu u advokáta, ktorý by mal dostatočné informácie a skúsenosti na to, aby Vám poradil, ako ďalej postupovať. Konzultáciu si môžete objednať cez webovú stránku www.ficek.sk.


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, nedávno zosnulý otec daroval po rozvode s mojou mamou (jeho bývalou manželkou) polovicu bytu mojej sestre, rovnako ako to urobila aj naša matka. Teraz je sestra výhradnou majiteľkou rodičovského bytu. Na tento byt bol uvalený ťarcha v podobe záruky za hypotekárny úver, ktorý si sestra vzala na kúpu ďalšieho bytu. Po rozvode a darovaní polovice bytu sestra prerušila akýkoľvek kontakt s našim otcom. Môže sa to považovať za správanie, ktoré by sa od dcéry neočakávalo. Zaujíma ma, či ako brat obdarovanej mám možnosť napadnúť darovaciu zmluvu po smrti otca a ako by som to mal urobiť.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 18.05.2024)

Dobrý deň,

Ak by ste však chceli napadnúť darovaciu zmluvu, ktorou Váš otec daroval Vašej sestre polovicu bytu, museli by ste preukázať niektorý z dôvodov neplatnosti darovacej zmluvy.

Otázka, či sa Vaša sestra ako obdarovaná nesprávala k Vášmu otcovi ako by mala, nie je právne relevantná a nemala by vplyv na platnosť darovacej zmluvy.

Dôvodmi neplatnosti darovacej zmluvy by mohli byť napríklad:

  • 1/ ak by Váš otec nemal spôsobilosť na právne úkony v čase jej uzavretia,
  • 2/ ak by Váš otec bol uvedený do omylu alebo donútený darovaciu zmluvu uzavrieť,
  • 3/ ak by darovacia zmluva bola v rozpore so zákonom alebo dobrými mravmi,
  • 4/ ak by darovacia zmluva nebola uzavretá v predpísanej forme.

Pre posúdenie platnosti darovacej zmluvy by bolo potrebné preskúmať jej obsah a okolnosti, za ktorých bola uzavretá.

Tým, že otec nežiadal vrátenie daru počas života, tak potom nie je možné z Vašej strany ako dediča žiadať vrátenie daru, aj keď sa tak správala.


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja matka darovala počas svojho života byt, ktorý bol v jej osobnom vlastníctve, synovcovi, teda synovi môjho brata, bez môjho vedomia. Môj brat, ktorý v byte býva, má doživotné právo bývať v ňom. Týmto krokom ma matka v podstate vydedila a zbavila možnosti dostať dedičský podiel na byte po jej smrti. K tejto akcii došlo, pretože sa rozhodla odísť bývať do penziónu pre seniorov. Akú mám možnosť napadnúť darovaciu zmluvu, ktorá ma v podstate zbavila nároku na dedičský podiel po jej smrti?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 07.05.2024)

Dobrý deň,
v prípade, ak matka počas jej života darovala byt synovcovi, tak jedinou možnosťou ako danú darovaciu zmluvu napadnúť je až po jej smrti a to tým spôsobom, že by v danej zmluve chýbala nejaká podstatná náležitosť, ktorá by znamenala, že daná zmluva je absolútne neplatná. Alebo ak to urobila pod nátlakom, prípadne nerozumela, čo robí...teda z dôvodov, ktoré by robili zmluvu absolútne neplatnou. 

To či je zmluva absolútne neplatná alebo nie, by vedel vyhodnotiť advokát. V prípade, ak by sa jednalo o absolútne neplatnú zmluvu, tak by bolo potrebné podať žalobu na súd a žiadať, že to patrí do dedičstva a to až po jej smrti. V prípade takejto žaloby je potrebné preukázať naliehavý právny záujem, avšak v tomto prípade Vám ako dedičovi po poručiteľke vyplýva už len z tohoto titulu, nakoľko by daný byt mohol byť predmetom dedičstva, ak by k jeho darovaniu nedošlo. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám takýto problém: mama darovala byt bratovi a on nás nechce vyplatiť z podielu. Ja som chorá a som držiteľkou preukazu ZŤP (ZŤP - Zdravotne ťažko postihnutá osoba).

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 30.04.2024)

Dobrý deň, situácia, kedy byt bol darovaný jednému z potenciálnych dedičov pred smrťou a ostatní dedičia cítia, že im bol takto uprený ich podiel na dedičstve, sa nemôže riešiť v rámci dedičského konania spôsobom vyplatenia. Jediné čo je možné je to, že hodnota daru môže byť započítaná do dedičského podielu obdarovaného dediča.

To znamená, že ak jednému dedičovi bolo za života darované na príklad nehnuteľnosť, táto hodnota daru sa môže odpočítať z jeho dedičského podielu, aby sa dosiahla rovnováha medzi všetkými dedičmi. Ak sa však nedosiahne dohoda medzi dedičmi, je dôležité, že hodnota daru a jej započítanie sa musí preskúmať a rozhodnúť v rámci dedičského konania.

Brat ale nemusí vyplácať súrodencov, žiadny zákon mu to neprikazuje. Toto si ľudia často myslia, ale nie je to tak, povinnosť výplaty zákon neupravuje. 


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám partnera, s ktorým nie som v manželskom vzťahu a ani nemám trvalý pobyt v jeho byte. Tento byt mi daroval formou darovacej zmluvy; byt získal do svojho vlastníctva po rozvode a vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) s prvou manželkou. Chcem sa spýtať, či môže jeho jediný syn po smrti môjho partnera, alebo dokonca počas jeho života, spochybniť túto darovaciu zmluvu, v prípade že so svojim otcom neudržiava kontakt už viac ako dva roky a doteraz preukázal záujem o otca ani žiadnym iným spôsobom.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 08.01.2024)

Dobrý deň,
syn nemôže počas života danú darovaciu zmluvu napadnúť, nakoľko mu k tomu chýba naliehavý právny záujem. Po smrti darcu, resp. jeho otca však darovaciu zmluvu bude môcť napadnúť a bude môcť tvrdiť, že patrí do dedičstva po otcovi, pretože je darovacia zmluva neplatná. Ak by toto tvrdil, tak bude musieť svoje tvrdenia aj preukázať, inak by bol v súdnom konaní neúspešný. Ak si chcete byť istá či bola darovacia zmluva uzatvorená platne, tak ju môžete dať na kontrolu advokátovi.  Pozrieme sa na to. 


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som vedela, ako postupovať, ak chcem darovať svoj majetok (byt, garáž, auto, chalupu, ktorú som nadobudla v dedičskom konaní po mojej nebohej mame) svojmu jedinému synovi. Som druhá manželka svojho muža a chcela by som svojmu synovi darovať majetok, o ktorom som hovorila vyššie. Je možné, aby takúto darovaciu zmluvu napadli deti manžela z prvého manželstva? A mám ešte otázku: Môže takúto darovaciu zmluvu napadnúť môj manžel, keďže celý majetok je výlučne v mojom vlastníctve?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 13.11.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak ste výlučným vlastníkom nehnuteľností a vecí uvedených v otázke, môžete s nimi nakladať podľa svojho uváženia a nepotrebujete na to súhlas svojho manžela. Na spísanie darovacích zmlúv odporúčam kontaktovať advokáta. Netraba zabudnúť na prípadnú dohodu o zriadení vecného bremena spočívajúceho v práve doživotného bývania a užívania uvedených nehnuteľností vami prípadne aj manželom.

Uvádzame, že pre prípad rozvodu manželstva /aj keď sa na toto nepýtate/, majetok vo vašom výlučnom vlastníctve nie je predmetom vyporiadania bezdpodielového spoluvlastníctva po rozvode, lebo vami uvedený majetok do BSM nepatrí.

Uvádzame, že v prípade, že by došlo k vášmu úmrtiu a manžel by už zomrel pred vami, predmetný majetok by nebol predmetom dedičského konania po manželovi, lebo vami uvedený majetok nepatrí do BSM a preto ani deti vášho manžela ho nadobudnúť nemôžu.  Deti vášho manžela nie sú vašimi zákonnými dedičmi.

Pre prípad, že vy by ste zomreli skôr ako manžel, potom váš majetok, ktorého ste vlastníkom ku dňu úmrtia, bude predmetom dedenia, ktorý bude dediť zo zákona manžel a syn v rovnakom pomere k celku, pravda za predpokladu, že nespíšete závet výlučne v prospech vášho jediného syna.

Na spísanie darovacích zmlúv môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné zrušiť darovaciu zmluvu, ktorá bola spísaná v roku 1994, v prípade, keď obdarovaný doslova vyháňa darcu z domu. Ďakujem.

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 08.08.2023)

Dobrý deň,
darovacia zmluva obsahuje právo darcu požadovať vrátenie daru naspäť, ak sa obdarovaný voči darcovi začal správať spôsobom hrubo porušujúcim dobré mravy. Ak však darca daroval dom v celosti obdarovanému, tak ide o jeho vlastníctvo, a ak si obdarovaný neželá, aby v ňom darca zotrvával, tak potom by mal tento dom opustiť a podľa nášho názoru to nemožno vyhodnotiť ako konanie v hrubom rozpore s dobrými mravmi.

Bolo by si však možné predstaviť aj situáciu, kedy, ak by bol darca a obdarovaný dohodnutý tak, že po darovaní bude môcť užívať dom aj darca, tak by mohlo ísť o konanie v rozpore s dobrými mravmi, avšak išlo by o náročné konanie a takáto dohoda by bola predmetom dokazovania. Inou situáciou by bolo, ak by mal darca doživotné právo užívania, v takom prípade by konal darca zákonne, ak by predmetný byt užíval. 

Právo na vrátenie daru sa premlčuje v trojročnej lehote, ktorá plynie od momentu, kedy došlo k správaniu obdarovaného, ktoré hrubo porušuje dobré mravy. Dôležité je teda správanie sa obdarovaného a nie to, kedy bola vec darovaná.


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako napadnúť darovaciu zmluvu (Dedičské právo)

Dobrý deň, rok pred rozvodom som svojej manželke daroval polovicu domu darovacou zmluvou, ktorý som dostal od svojej matky. Aká je možnosť vrátiť darovaný majetok späť?

Odpoveď: Ako napadnúť darovaciu zmluvu

(odpoveď odoslaná: 11.06.2023)

Dobrý deň,
zákon umožňuje žiadať vrátenie daru naspäť v určitých prípadoch. Podľa ust. § 630 Občianskeho zákonníka:

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.   Musí ísť však o hrubé porušenie dobrých mravov. Ak by bol napríklad dôvod rozvodu nevera Vašej manželky, tak potom by mohlo ísť o hrubé porušenie dobrých mravov a podľa môjho názoru by ste mohli žiadať vrátenie daru. Musí ísť však o hrubé porušenie.

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako napadnúť darovaciu zmluvu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.