Máte
otázku?

Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

Dobrý deň, rád by som sa spýtal, či je možné darovať byt svojmu synovi. Je dovolené darovať nehnuteľnosť dieťaťu, ktoré nemá 18 rokov? Môj syn je starý 15 rokov a neviem, aký je postup a či je to vôbec realizovateľné. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

Dobrý deň,

podľa judikatúry súdov je možné obdarovať aj maloleté dieťa. Samozrejme toto obdarovanie musí spĺňať isté obligatórne (povinné) náležitosti darovacej zmluvy, ktoré sú uvedené § 628 občianskeho zákonníka. Ďalšou podsatnou vecou je, že s darom musí obdarovaný súhlasiť. Keďže Váš syn nedosiahol plnoletosť, nemá teda ani spôsobilosť na právne úkony a tým pádom nemôže sám vysloviť súhlas s obdarovaním. Za neho to môže urobiť jedine jeho zákonný zástupca, len v prípade, že nepôjde o stret zájmov. Stret záujmov by znamenalo napr. to, že Vy ako darca vyslovíte súhlas (ako synov zákoný zástupca) s obdarovaním. V takomto prípade ide o stret záujmov. Súhlas môže vysloviť buď druhý rodič alebo súdom ustanovený opatrovník. K odpovedi prikladám aj judikáty objasňujúce danú problematiku.

 

R 42/1972

Aj maloleté dieťa môže nadobudnúť majetok všetkými spôsobmi uvedenými v zákone, teda aj darovaním v zmysle ustanovenia § 407 OZ (teraz § 628). Ak ide o dar od tretích osôb, nebudú spravidla žiadne problémy. Súhlas na obdarovanie dieťaťa tu dávajú rodičia ako zákonní zástupcovia, ak nejde o právny úkon podľa ustanovenia § 9 OZ.

 

Nemožno však vylúčiť ani dar od rodičov, aj keď tu v jednej osobe bude tak darca, ako aj zákonný zástupca vyvolávajúci súhlas s obdarovaným, pokiaľ nepôjde o kolíziu záujmov, čo vo väčšine prípadov nebude prichádzať do úvahy. Keby o takýto prípad kolízie záujmov išlo, muselo by byť maloleté dieťa zastúpené osobitným opatrovníkom podľa ustanovenia § 37 ods. 3 ZR (teraz § 31 ods. 2 a 3). Na tento právny úkon by sa vyžadovalo schválenie súdom podľa ustanovenia § 28 OZ a § 179 OSP (porov. aj rozhodnutie uverejnené pod č. R 31/1967).

 

Pokiaľ ide o také dary, kde nejde o kolíziu záujmov a kde rodičia za dieťa aj dar prijímajú, treba znova zdôrazniť, že musia byť splnené náležitosti darovacej zmluvy podľa ustanovenia § 407 OZ (teraz § 628) vrátane predpísanej formy a že nie je rozhodujúcou skutočnosťou pri posudzovaní tejto otázky, či dieťa vec užíva, prípade spoluužíva s ostatnými členmi rodiny.

Trápi vás "Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, dobré ráno, chcela by som sa opýtať. Dcéra bude mať v januári (24.1.2025) narodeniny, oslávime jej 15 rokov. Môžem jej darovacou zmluvou previesť dom? Aký je postup a dalo by sa to aj skôr? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 03.07.2024)

Dobrý deň,

darovanie domu neplnoletej dcére je možné, aj keď je maloletá. Postup zahŕňa niekoľko krokov:

1. Uzatvorenie darovacej zmluvy: Ako darca vo zmluve uvediete presný popis nehnuteľnosti a osobné údaje všetkých zmluvných strán. Zmluvu musia za maloletú dcéru podpísať jej zákonní zástupcovia, teda obaja rodičia, pokiaľ nedochádza ku kolízii záujmov.

2. Schválenie kolízneho opatrovníka súdom: V prípade, že medzi zákonnými zástupcami a maloletým existuje stret záujmov, súd musí ustanoviť kolízneho opatrovníka, ktorý bude zastupovať vaše dieťa v tomto právnom úkone.

3. Schválenie právneho úkonu súdom: Po podpísaní darovacej zmluvy je potrebné požiadať súd o schválenie tohto právneho úkonu. Návrh na súd musí obsahovať aj priloženú darovaciu zmluvu a odôvodnenie, prečo je tento úkon v záujme maloletého.

4. Návrh na vklad do katastra nehnuteľností: Po schválení súdom podajte návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra, priložte darovaciu zmluvu a právoplatné rozhodnutie súdu.

Darovací úkon môžete vykonať aj skôr, pokiaľ sú splnené vyššie uvedené podmienky. Týmto spôsobom zabezpečíte, že darovanie prebehne v súlade so zákonom a bude v budúcnosti právne nepopierateľné. Tieto prevody robíme za klientov. Pri správnom postupe ušetríte veľa času. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, môj starý otec a stará mama vlastnili byt, resp. nehnuteľnosť, s pomermi 50:50. Po smrti mojej staručkej jej podiel zdedil jej manžel, teda môj starý otec, spolu s jej deťmi, pričom sa dedili rovnakým dielom. Vzťahy medzi starým otcom a jeho deťmi nie sú dobré, nekontaktujú sa navzájom. Staral sa o neho najmä jeho vnuk, ktorý však v medzičase zomrel a zanechal dve deti, moje pravnučatá – jedna je už plnoletá, má 18 rokov, a druhá je neplnoleta, má 13 rokov. Aj one pravidelne navštevujú a pomáhajú svojmu prastarému otcovi. Pôvodne mal moj starý otec v úmysle darovať svoj podiel na byte mojej neteri (svojej vnúčke), ale po jej predčasnom úmrtí by svoj podiel chcel darovať práve týmto pravnučatám. Chce pritom zabezpečiť, aby si zaistil právo ostať v nehnuteľnosti až do konca svojho života. Rád by som sa preto opýtal, či je takýto scenár právne možný, či môže starý otec svoj podiel naozaj darovať pravnučatám, a či je potrebné splniť akékoľvek špecifické podmienky. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 15.05.2024)

Dobrý deň, možnosť darovať podiel na nehnuteľnosti je plne v súlade so slovenským právom. Darca môže za svojho života darovať nehnuteľnosť alebo jej podiel ktorejkoľvek osobe na základe darovacej zmluvy, ktorej súčasťou môžu byť aj dodatočné podmienky, ako napríklad právo užívať nehnuteľnosť až do konca života. V prípade darovania nehnuteľnosti deťom alebo vnukom je dôležité mať na pamäti, že darovacia zmluva musí byť písomná, pričom ak sa týka nehnuteľnosti, musí byť táto zmluva overená notárom. Po splnení všetkých podmienok a úradných postupov, vrátane zápisu práva k nehnuteľnosti na katastri nehnuteľností, sa právny úkon stáva účinným. Je však nutné vziať do úvahy, že v prípade darovania nehnuteľnosti maloletým osobám, ako v prípade 13-ročného vnuka, môže byť potrebné súhlasiť s darovaním aj príslušný opatrovnícky súd. Okrem toho, ak by sa darca rozhodol zakotviť v darovacej zmluve podmienku doživotného bývania, túto možnosť može právne zabezpečiť prostredníctvom vytvorenia osobného vecného bremena v prospech darcu, ktoré bude zároveň zaznamenané na liste vlastníctva katastra nehnuteľností.


Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som prepísať alebo darovať dom mimo Bratislavy svojmu synovi. Ako mám postupovať? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 26.04.2024)

Dobrý deň,
v prípade, že by ste chceli darovať alebo prepísať dom na syna, existujú dve hlavné možnosti: darovacia zmlúva alebo kúpna zmluva o prevode nehnuteľnosti. Pri darovaní nehnuteľnosti je potrebné uzavrieť darovaciu zmluvu, ktorá musí byť vo v písomnej forme, aby bola platná. To isté pri kúpnej zmluve.

V oboch prípadoch je ďalej potrebné zabezpečiť vklad práva do katastra nehnuteľností, čo zahŕňa podanie návrhu na vklad práva do katastra nehnuteľností spolu s príslušnými dokumentmi.

Do zmluvou Vám môže pomôcť advokát, ktorý vyrieši celý prevod vlastníctva na syna. 


Trápi vás "Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, môže moja mama darovať podiel bytu, ktorého som sa zriekol v prospech mojej mamy počas dedičského konania po smrti otca, môjmu sedemnásťročnému synovi? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 19.01.2024)

Dobrý deň, áno, nie je právne prekážkou, aby vaša mama nemohla darovať podiel na byte, ktorého ste sa vy vzdali v jej prospech. Vzhľadom na okolnosť, že dohodu o   obdarovaný je nateraz maloletý, bude nevyhnutný súhlas príslušného súdu. Ak dosiahne syn plnoletosť, nebude už potrebný súhlas súdu na darovanie podielu na nehnuteľnosti.

Ak vaša mama v nehnuteľnosti aj býva, odporúčam v darovacej zmluve súčasne zriadiť dohodu o vecnom bremene spočívajúce v práve doživotného bývania v byte.

Na vyporiadanie - spísanie darovacej zmluvy a podanie návrhu na súd odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, moja teta vlastní dom, ktorý zdedia naši starí rodičia a chcela by ho darovať nám, pretože to bolo ich posledné želanie. Avšak, moja sestra by ho nechcela darovať sebe, ale svojej dcére. Rád by som sa spýtal, či je v tomto prípade potrebný súd, keďže dcéra je neplnoletá. Alebo je úplne dostatočné, ak túto darovaciu zmluvu prijme sestra ako jej zákonný zástupca? Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 27.10.2022)

Dobrý deň,

v takomto prípade bude stačiť, aby podpísala darovaciu zmluvu Vaša sestra ako zákonný zástupca svojej dcéry a to sa schváli na súde. Teda ako obdarovaného treba uviesť Vás a dcéru Vašej sestry, pričom sa za ňu podpíše jej matka, resp. Vaša sestra. Zmluvu treba vyhotoviť písomne a následne treba podať návrh na súd na schválenie úkonu za maloletého a následne návrh na vklad do katastra nehnuteľností. 

Ak si chcete byť istá, tak bude najlepšie, aby ste vyhľadali pomoc advokáta, ktorý by Vám mohol pomôcť ako s vyhotovením danej darovacej zmluvy a následne aj s návrhom na súd a na vklad do katastra nehnuteľností.  


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, mám dve dospelé deti, avšak polovicu svojho bytu by som chcela za svojho života darovať len jednému z nich. Ak by následne prebehlo dedičské konanie, rozdelila by sa druhá polovica bytu medzi obe deti, teda jedno dieťa by malo nárok na 3/4 bytu a druhé na 1/4 bytu? Alebo by v dôsledku toho, že som za svojho života darovala polovicu bytu jednému z nich, darované dieťa nemalo nárok na "polovicu z polovice bytu" a obe deti by tak zdedili každé po jednej polovici? Iný majetok okrem bytu by nebol predmetom dedičského konania. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 25.07.2022)

Dobrý deň,
to je veľmi ťažké otázka, lebo to bude závisieť od toho, kedy bude dedičské konanie a ako sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností do tej doby. Ak jednému dieťaťu počas života darujete 1/2 bytu, tak sa hodnota tohto daru v čase darovania započíta na jeho dedičský podiel v budúcom dedičskom konaní. Jednoducho uvedené, ak by sa odteraz cena nehnuteľností do dedičského konania nemenila, v dedičskom konaní by obdarované dieťa už nededilo, lebo počas Vášho života dostalo viac, než by mu patrilo v dedičskom konaní. Ak sa však cena nehnuteľností do dedičského konania zdvojnásobí alebo ešte viac narastie, tak sa dar započíta na jeho dedičský podiel, ale zrejme aj tak by určitú časť dedilo (určite však nie 1/4, ale menší podiel).

Ak by ste chceli byt rozdeliť medzi deti 3/4 a 1/4, je to najlepšie spraviť tak, že im byt darujete, s vecným bremenom dožitia a zároveň v darovacej zmluve určíte týmto spôsobom výšku ich podielov na byte.


Trápi vás "Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň,
moji rodičia sú majiteľmi bytu, ktorý je predmetom BSM. Keďže môj otec má z predchádzajúceho manželstva dve dcéry, ktoré o neho nikdy nemali záujem, chcel by svoju polovicu podielu na byte prepísať na mňa, svoju ďalšiu dcéru (som plnoletá). Dôvodom je, aby si otcove dcéry z predchádzajúceho manželstva v prípade úmrtia otca nemohli nárokovať dedičstvo. Moja mama by bola aj naďalej vlastníčkou svojho podielu nehnuteľnosti. Je prosím možné takýto prepis uskutočniť prostredníctvom darovacej alebo kúpnej zmluvy?
Vopred ďakujem za Vašu odbornú radu. Lenka

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 22.01.2022)

Dobrý deň, vzhľadom na okolnosť, že byt patrí do bezdpodielového spoluvlastníctva manželov, právne nie je možné, aby len otec Vám daroval prípadne predal "svoj" podiel na byte, lebo bezpodielové spoluvlastníctvo trvá. Riešením, ale nie úplným, by bolo, aby rodičia Vám darovali podiel na byte /napr. 1/2/ a zostatok /1/2/ bude naďalej v ich bezpodielovom spoluvlastníctve manželov - rodičov.  V prípade úmrtia otca by potom predmetom dedenia po vyporiadaní BSM by bol len podiel 1/4 bytu.

Riešením ako sa vyhnúť tomu, aby v prípade úmrtia otca mali aj jeho dcéry z predchádzajúceho manželstva nárok na zákonný podiel, je, aby rodičia Vám darovali celý byt so súčasným zriadením vecného bremena v ich prospech spočívajúceho v práve doživotného užívania a býgvania v predmetnom byte.

Na spísanie zmluvy odporúčam kontaktovsať advokáta.


Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, mám dve plnoleté deti, ale svoj rodinný dom by som chcela za svojho života darovať len jednému z nich. Je to právne možné?

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 10.11.2021)

Dobrý deň,

pokiaľ ste výlučným vlastníkom rodinného domu, môžete rozhodovať o výkone svojho vlastníckeho práva samostatne podľa Vášho uváženia. Ak chcete darovať nehnuteľnosť len jednému z Vašich plnoletých detí, môžete tak urobiť. V dedičskom konaní však dôjde k započítaniu na dedičský podiel obdarovaného dediča (t.j. o to sa jeho podiel zníži), a to vzhľadom na to, že by sa už nejedlo o bežné darovanie.


Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu týkajúcu sa prepisu majetku. Môj otec vlastní záhradu, ktorú by chcel prepiť na moje meno, tak aby po jeho smrti moja sestra na ňu nemala nárok. Po rozvode rodičov som ja jediný, kto sa o neho stará. Vopred vám ďakujem za vašu odpoveď. S pozdravom, Juraj

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 24.09.2021)

Dobrý deň,
odpoveď na Vami uvedenú otázku je tá, že ak Vám otec za svojho života daruje záhradu, ktorej je jediným vlastníkom, k tomuto darovaniu nepotrebuje súhlas Vašej sestry. Keď v prípade úmrtia otca už Vy ako syn budete jediným vlastníkom nehnuteľnosti, záhrada nemôže byť predmetom dedenia po poručiteľovi, keďže v čase úmrtia nebude jej vlastníkom.

V prípade úmrtia otca ak Vy budete vlastníkom záhrady, nie ste povinný Vašu sestru vyplácať. Predmetné darovanie resp. hodnota daru sa započítava na Váš dedičský podiel  a o toľko budete menej dedič po otcovi v dedičskom konaní. Ak by predmetom dedenia nebol žiadny majetok, z titulu darovania záhrady nie ste povinný sa so sestrou deliť  a ani jej nič vyplácať.


Trápi vás "Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu (Občianske právo)

Dobrý deň, v roku 2018 som zdedila pozemok po bratovi. Môj syn a vnučka by si na tomto pozemku chceli postaviť dvojdom. Ráda by som im tento pozemok darovala. Vznikne mi alebo deťom nejaká daňová povinnosť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu

(odpoveď odoslaná: 06.01.2021)

Dobrý deň,
daň z darovania bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004, takže Vy a ani syna dcéra nebudú platiť daň.

Z dôvodu právnej istoty resp. predídenia možným sporom v budúcnosti odporúčame, aj keď ide o dvojdom (zrejme myslíte dva RD s jednou spoločnou stenou), odporúčame rozdelenie pozemku geom. plánom na dve časti, aby obidva pozemky mali samostatných vlastníkov zapísaných na LV, teda, aby darovaný pozemok nebol v podielovom spoluvlastníctve.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.