POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Darovacia zmluva alebo kúpna zmluva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Darovacia zmluva alebo kúpna zmluva

Dobrý deň, chcem sa opýtať, čo je výhodnejšie - uzatvoriť kúpnu zmluvu alebo darovaciu zmluvu na pozemok. Moja matka mi chce prenechať pozemok a nevieme, či to máme urobiť darovacou alebo kúpnou zmluvou.

Odpoveď: Darovacia zmluva alebo kúpna zmluva

Dobrý deň,

pri rozhodovaní sa, či nehnuteľnosť nadobudnete darovacou zmluvou alebo kúpnou zmluvou je potrebné myslieť na viacero vecí. Najmä na to, ako chcete v budúcnosti narábať s touto nehnuteľnosťou. Ak ho chcete predať so ziskom a bolo by to do 5 rokov od nadobudnutia (stav ku dňu 21.10.2013) výhodnejšie je nehnuteľnosť nadobudnúť kúpnou zmluvou. Pokiaľ by ste však kúpnu zmluvu iba simulovali, pričom by išlo o darovaciu zmluvu, podľa zákona sa má za to, že ste uzatvorili darovaciu zmluvu. Je však veľmi problematické dokázať, že pri kúpne hnuteľnosti nedošlo k odovzdaniu peňazí.

Kúpnu cenu si potom môžete zarátava ako výdavok, pričom to, či budete platiť daň z príjmu závisí od rozdielu medzi kúpnou cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť kúpili a kúpnou cenou, za ktorú nehnuteľnosť predávate. V súčasnosti sa pri predaji nehnuteľnosti platia aj zdravotné odvody.