Dobrý deň,
pokiaľ chcete darovať vy vám patriacu nehnuteľnosť vašej maloletej dcére, postup je trošku komplikovanejší, nakoľko podľa zákona maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku. Z tohto dôvodu ste vy ako zákonný zástupca maloletého oprávnená spravovať aj majetok vášho maloletého dieťaťa, pretože ono, nakoľko nemá dostatočnú rozumovú vyspelosť si ho nemôže spravovať samo. Pokiaľ však ide o správu majetku, aj tu zákon rozlišuje a v prípade ak nejde o bežnú vec, hovorí, že na nakladanie s majetkom je potrebné schválenie súdu. Podľa ust. § 28 Občianskeho zákonníka: "Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu." Nakladaním s majetkom sa rozumie aj nadobudnutie majetku a toto nie je bežnou vecou, preto bude potrebné, aby takýto právny úkon schválil súd.
Čo je ďalej dôležité povedať, že v prípade, ak dôjde k stretu záujmov zákonného zástupcu so záujmami zastúpeného (mal. dieťaťa) ustanoví súd osobitného zástupcu. Z uvedeného teda vyplýva, že v prípade, ak by došlo k darovaniu z vás na vašu dcéru, ktorej ste súčasne zákonnou zástupkyňou, nemohli by ste ju pri takomto právnom úkone zastupovať. Musí ju zastupovať niekto nestranný. Preto je potrebné najprv podať na súd návrh na ustanovenie osobitného zástupcu, ktorý bude darovaciu zmluvu v mene vašej dcéry podpisovať.
Takže postup je taký, že podáte návrh na súd na ustanovenie osobitného zástupcu k podpisovaniu darovacej zmluvy. Príslušným na rozhodnutie bude súd, v obvode ktorého má Vaša dcéra bydlisko. V návrhu presne uvediete, že navrhujete ustanoviť zástupcu na podpis darovacej zmluvy a čo je jej predmetom (dar - nehnuteľnosť). Takýto súdom ustanovený zástupca vašej maloletej dcéry následne podpíše darovaciu zmluvu v mene dieťaťa a až potom, t.j. po podpise zmluvy podáte ďalší návrh na súd na schválenie tohto právneho úkonu. Súčasťou tohto návrhu bude aj podpísaná darovacia zmluva. V tomto návrhu na schválenie je nutné vysvetliť súdu výhody, ktoré má samotné darovanie nehnuteľnosti vášmu dieťaťu. Pokiaľ ide o štandardný prípad, stačí napísať, že výhodou celého darovania dieťaťu je to, že týmto dieťa získa bezodplatne majetok, a že s tým nie sú spojené žiadne riziká. Súd takýto právny úkon schváli, za predpokladu, že bude v záujme vašej dcéry. Darovanie obyčajne takýmto úkonom je. Až schválením tohto právneho úkonu súdom sa tento stane perfektným.
Iný postup by bol, ak by išlo o darovanie nehnuteľnosti vašej dcére, ktorej vy nie ste vlastníčkou. Napríklad, ak by jej chcela nehnuteľnosť darovať napríklad vaša mama. V takomto prípade by ste mohli dcéru zastupovať pri podpise takejto zmluvy bez toho, aby jej musel byť najprv ustanovený osobitný zástupca. Čiže tento právny úkon, t.j. podanie návrhu na ustanovenie osobitného zástupcu na súd by v takomto prípade odpadol. Avšak po podpise darovacej zmluvy by ste taktiež museli podať návrh na schválenie takéhoto právneho úkonu na súd, nakoľko nadobudnutie majetku darom nie je bežnou vecou ako som už vyššie uviedol.
Po právoplatnom schválení právneho úkonu (darovacej zmluvy) rozhodnutím súdu môžete podať návrh na vklad, ktorého prílohou bude nielen darovacia zmluva (v počte dvoch kusov za predpokladu, že nebudete návrh podávať elektronickou formou), ale rovnako aj právoplatné rozhodnutie súdu o jeho schválení. Vlastnícke právo vaša dcéra nadobudne až rozhodnutím príslušného Okresného úradu, katastrálneho odboru o povolení vkladu.
Na vypracovaní zmluvy si dajte záležať, pretože sa môže stať, že pokiaľ urobíte chybu, kataster Vám to nezapíše a budete musieť podávať nový návrh na súd.