Prepis bytu na dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Prepis bytu na dieťa

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, ako postupovať pri prepísaní bytu na moju 6-ročnú dcéru. Chcela by som vedieť, či je možné byt len prepísať, alebo je potrebné vytvoriť darovaciu zmluvu. Obávam sa, že by mi exekútor mohol siahnuť na byt. Ako dlho by mohol tento proces trvať? Veľmi ďakujem za odpoveď. Vašu poradňu čítam pravidelne a veľmi mi pomáha.

Odpoveď: Prepis bytu na dieťa

Dobrý deň,

byt je možné prepísať na dcéru, ktorá je maloletá. Postup je trochu komplikovanejší ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

Vaša dcéra je maloletá. Podľa § 9 platí, že "Maloletí majú spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku."

Prepis bytu sa vymyká rozumovej a vôľovej vyspelosti. Bude potrebný preto s prevodom súhlas súdu.  Podľa § 28 Občianskeho zákonníka platí, že

"Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu."

Nakladaním s majetkom sa rozumie aj nadobudnutie majetku.

Ďalším dôležitým paragrafom je § 30, podľa ktorého platí, že "Ak dôjde k stretnutiu záujmov zákonného zástupcu so záujmami zastúpeného alebo k stretnutiu záujmov tých, ktorých zastupuje ten istý zákonný zástupca, ustanoví súd osobitného zástupcu."

Pri prepise bytu (darovaní) z Vás na dcéru dochádza k stretu záujmov. Ak je byt iba Váš a s otcom dieťaťa komunikujete, potom dieťa pri podpise zmluvy môže zastúpiť on ako zákonný zástupca.

Ak však s ním nekomunikujete, alebo by vlastníte s otcom dieťaťa (či už v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov alebo v podielovom spoluvlastníctve), potom je potrebné podať najskôr návrh na ustanovenie osobitného zástupcu, ktorý bude podpisovať darovaciu zmluvu v mene dieťaťa.

Takže postup je taký, že podáte návrh na súd na ustanovenie osobitného zástupcu k podpisovaniu darovacej zmluvy. V návrhu presne uvediete o akú zmluvu ide, čo je jej predmetom a popíšete aj nehnuteľnosť.

Takto ustanovený zástupca podpíše darovaciu zmluvu v mene dieťaťa a až následne podáte ďalší návrh na súd na schválenie právneho úkonu za maloletú dcéru. Súčasťou Vášho návrhu bude pripojená aj darovacia zmluva.

Veľmi veľký pozor si dajte na to, aby ste správne popísali nehnuteľnosť, pretože sa môže stať, že pokiaľ urobíte chybu, potom Vám to kataster nezapíše a budete musieť podávať nový návrh na súd.

Súd schvaľuje úkony za maloleté dieťa. Úkony schváli vtedy, ak boli urobené v záujme maloletej osobe. Darovanie obyčajne je v záujme maloletého dieťaťa. Nemusí to však platiť v každom jednom prípade, preto aj súd skúma, či je takéto darovanie v záujme maloletého dieťaťa. Súd schvaľuje úkony zástupcov až vtedy, keď ich už urobili. To znamená, že nie je možné najskôr schváliť úkon a až potom ho urobiť. Svoj súhlas im teda súd nemôže dať vopred, pretože obsah právneho úkonu nie je ešte známy. Tiež nie je možné žiadať, aby súd zástupcom vopred schvaľoval ich právne úkony.

Právny úkon zástupcu maloletého dieťaťa sa stáva podľa zákona perfektným až schválením príslušným súdom. To sa týka aj zmlúv o prevode bytu (nehnuteľnosti).

Pri koncipovaní listiny (zmluvy o prevode vlastníctva k bytu - darovacej zmluve) si dajte pozor na to, že zákon navyše vyžaduje, aby prejavy účastníkov boli na tej istej listine (§ 46 ods. 2 OZ). Znamená to, že rozhodnutie, ktorým súd právoplatne schvaľuje právny úkon za maloletého, musí byť neoddeliteľnou súčasťou listiny, podľa ktorej má byť zapísané právo do katastra nehnuteľností. To znamená, že pokiaľ by ste nepriložili k návrhu na vklad zmluvu o schválení právneho úkonu za dieťa pri prepise bytu, kataster by konanie prerušil a žiadal by doplnenie rozsudku o schválení tohto úkonu. Bez tohto schválenia nemožno úkon zákonných zástupcov považovať za dovŕšený. Takýto právny úkon teda nie je platný a nie je možné na základe neho vykonať prepis vlastníckeho práva k bytu.

Náležitosti návrhu na súd na schválenie úkonu za maloleté dieťa

V návrhu na súd, ktorým budete žiadať schváliť právny úkon za maloleté dieťa bude potrebné priložiť podpísanú darovaciu zmluvu a v samotnom návrhu vysvetliť výhody, ktoré má samotné darovanie nehnuteľnosti dieťaťu. Pokiaľ ide o štandardný prípad, stačí napísať, že výhodou celého prepisu bytu na dieťa je to, že týmto prevodom dieťa získa majetok. Dieťa tak získa bezodplatne majetok, s ktorým nie sú spojené žiadne riziká.

V návrhu musíte uviesť meno, priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt svojej osoby, dieťaťa a tiež aj osoby, ktorá podpisovala návrh za maloleté dieťa.

Návrh musí obsahovať aj petit (t.j. to čo žiadate). Vzor takého petitu je tu:

"Súd schvaľuje právny úkon, ktorého predmetom je bezodplatný prevod nehnuteľností zapísaných Okresným úradom Banská Bystrica, katastrálny odbor, nachádzajúcich sa v katastrálnom území: Radvaň, obec: BANSKÁ BYSTRICA, okres: Banská Bystrica na LV č. 111, a to bytu č. 1, nachádzajúceho sa na 1. p., vchod č. 2, domu so súpisným č. 25 na ul. Komenského 2, ktorý je postavený na pozemku parcely registra „C“ evidovaného na katastrálnej mape ako parcela č. 33/1, pričom podiel priestoru na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu je 35/266663 a spoluvlastníckeho podielu o veľkosti 35/2266315 na pozemku parcely registra „C“ evidovaného na katastrálnej mape ako parcela č. 33/1 o výmere 863 m2, druh pozemku zastavané plochy a nádvoria a ktorý v mene maloletej: Petra Nováková, rod. Nováková, r.č. 010202/5541, nar.12.05.2011, trvale bytom Komenského 2, Banská Bystrica, štátna príslušnosť: SR ako obdarovanej uzavrela zástupkyňa: Ing. Eva Veseká, rod. Veselá, r.č. 850656/1245, nar. 12.12.1985, trvale bytom Komenského 5, Banská Bystrica, štátna príslušnosť: SR s darkyňou (svojou matkou) Beata Nováková,  nar.: 11.11.1977, r.č.: 7762939/11111 bytom: Komenského 2, Banská Bystrica."

Okrem dokumentov - zmluvy o prevode vlastníctva k bytu (darovacej zmluvy), rozhodnutia súdu o schválení právneho úkonu za maloleté dieťa budete potrebovať aj návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľnosti.