Prepis majetku na dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Prepis majetku na dieťa

Dobrý deň, rada by som sa spýtala: ak by sme chceli preniesť alebo darovať byt 3-ročnému synovi, je to možné a aký je postup? Môj manžel a ja sme počuli, že bol prijatý nový zákon podľa ktorého maloletý nemôže mať nehnuteľnosť na svoje meno. Pokiaľ je to možné, zakonný zástupca by mal byť cudzia osoba, nie blízky príbuzný. Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď a prajem vám príjemný deň.

Odpoveď: Prepis majetku na dieťa

Dobrý deň

darovať nehnuteľnosť maloletému dieťaťu môžete, avšak táto darovacia zmluva podlieha súhlasu súdu. Maloletý musí mať zvoleného kolízneho opatrovníka (nie rodičov), ktorý koná v jeho mene. Takže mal by sa podať návrh na ustanovenie kolízneho opatrovníka a potom návrh na schválenie právneho úkonu maloletého (darovacej zmluvy). Nepíšete, či je nehnuteľnosť zaťažená úverom, prípadne inou ťarchou, čo by mohlo znamenať problém. Pokiaľ  je tam napr. nejaký úver, musíte kontakovať príslušnú finančnú inštitúciu.