Darovanie majetku deťom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Darovanie majetku deťom

Je potrebné schváliť súdom darovaciu zmluvu (kde predmetom je darovanie nehnuteľnosti) pre maloletého pred podaním na kataster? Po rozvode manželstva súd určil správu právnych vecí a majetku maloletého obom rodičom. Tento akt darovania nie je v rozpore so záujmami maloletého, takže nemusí ísť na súd. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie majetku deťom

Dobrý deň, pokiaľ je dieťaťu darovaná nehnuteľnosť, tak takýto prevod musí byt schválený súdom. Darovanie nehnuteľnosti dieťaťu nemusí byť vždy len v prospech dieťaťa (napríklad darovanie rozpadnutej nehnuteľnosti).

Súd preto musí posúdiť, či je darovanie v prospech dieťaťa. Ale máte pravdu v tom, že obyčajne je dar dieťaťu v jeho prospech.

Ak by dieťaťu darovali nehnuteľnosť rodičia, okrem podania návrhu na súd na schválenie úkonu za maloletého je potrebné podať návrh na súd na ustanovenie opatrovníka z dôvodu kolízie záujmov. Na toto sa často zabúda (aj právnici).