Darovanie domu maloletým deťom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Darovanie domu maloletým deťom

Dobrý deň, žijem s partnerom v jeho dome. Máme spolu dve deti. On je rozvedený a má navyše dve dospelé deti. Moji rodičia chcú darovať mne a mým deťom dom, pritom každému by pripadla tretina. Rada by som sa spýtala, ako by to bolo v prípade, keby som chcela dom prenajať alebo predať. Kto rozhoduje za maloleté deti? Je potrebný súhlas aj od otca detí? Ako by to bolo, keby som vlastnila polovicu domu a moje deti každé štvrť? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie domu maloletým deťom

Dobrý deň, pokiaľ budú deti vlastníkmi domu a sú stále maloleté, rozhoduje za nich zákonný zástupca (rodič). Ak Vám deti boli zverené, súd zároveň rozhodoval aj o tom, kto bude zastupovať a spravovať majetok deti. Pokiaľ ste uveden ako správkyňa majetku det, potom budete rozhodovať za deti Vy. Pokiaľ by však islo o vážnejšie úkony, ako napríklad predaj nehnuteľností, V tomto prípade by musel schváliť tento úkon (predaj) súd. Ak ste nemali súdne konanieno deťoch, volo by vhodné túto správu majetku upraviť.