'

Darovanie domu maloletým deťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 19. 11. 2016

Otázka: Darovanie domu maloletým deťom

Dobrý deň, žijem s partnerom v jeho dome, máme spolu dve deti, on je rozvedený a má ešte dve dospelé deti. Moji rodičia chcú mne a mojim deťom darovať dom, každému 1/3. Chcem sa spýtať, čo v prípade, že budem chcieť dom prenajať, príp. predať? Kto rozhoduje za maloleté deti? Treba k tomu súhlas aj otca detí? Ako by to bolo v prípade, že ja vlastním 1/2 domu a moje deti po 1/4? Ďakujem

Odpoveď: Darovanie domu maloletým deťom

Dobrý deň, pokiaľ budú deti vlastníkmi domu a sú stále maloleté, rozhoduje za nich zákonný zástupca (rodič). Ak Vám deti boli zverené, súd zároveň rozhodoval aj o tom, kto bude zastupovať a spravovať majetok deti. Pokiaľ ste uveden ako správkyňa majetku det, potom budete rozhodovať za deti Vy. Pokiaľ by však islo o vážnejšie úkony, ako napríklad predaj nehnuteľností, V tomto prípade by musel schváliť tento úkon (predaj) súd. Ak ste nemali súdne konanieno deťoch, volo by vhodné túto správu majetku upraviť. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Darovanie domu maloletým deťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, keď chcem darovať nehnuteľnosť (rodinný dom) maloletej dcére a synovcom. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Darovanie domu maloletým deťom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.01.2019)

Dobrý deň

darovať nehnuteľnosť maloletému dieťaťu  - dcére - môžete, avšak táto darovacia zmluva podlieha súhlasu súdu. Maloletábude musieť mať  zvoleného kolízneho opatrovníka (nie rodičov), ktorý koná v jeho mene. Takže rodičia by mali podať podať návrh na ustanovenie kolízneho opatrovníka a potom návrh na schválenie právneho úkonu maloletého (darovacej zmluvy).

Nepíšete, či je nehnuteľnosť zaťažená úverom, prípadne inou ťarchou, čo by mohlo znamenať problém. Pokiaľ  je tam napr. nejaký úver, musíte kontakovať príslušnú finančnú inštitúciu.

Pokiaľ sa jedná o darovanie nehnuteľnosti synovcovi, v tomto prípade darovaciu zmluvu za maloletého budú podpisovať jeho obidvaja rodičia ako zákonní zástupcovia.  V tomto prípade - darovanie nehnuteľnosti synovcovi budú maloletého zastupovať jeho obidvaja rodičia. Rovnako aj v tomto prípade je poterbné schválenie tohto úkonu - darovacej zmluvy súdom.

Súd právny úkon - darovaciu zmluvu schváli ak je to v záujme maloletého.

Problematikou schválenia právneho úkonu za maloletého za zaoberáme v mnohých odpovediach v našej poradni, kde sa podrobne rozoberá táto problematika schválenia právneho úkonu maloletého.

Odporúčame kontaktovať advokáta na rozobratie Vami uvedeného problému s konkrétnymi okolnosťami prípadu darovania /stav nehnuteľnosti, vecné bremená, hypotéka a pod./


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Darovanie domu maloletým deťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Súdne konanie o deťoch nemáme, môžem oň požiadať ja, ak chcem spravovať ich majetok? Čo ak s tým môj partner nebude súhlasiť? Ako rozhodne súd? Ďakujem

Odpoveď: Darovanie domu maloletým deťom

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 28.12.2016)

Dobrý deň, v prípade, že v súčasnosti nie je vedené súdne konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom, môžete na súd podať návrh i Vy. V tomto návrhu je potrebné konkretizovať akým spôsobom si predstavujete rozhodnutie súdu o zverení maloletých detí do osobnej starostlivosti, určení výživného, spravovania majetku, zastupovania detí a úprave styku. V súčasnosti je súdna prax taká, že vo väčšine prípadov súd upravuje spravovanie majetku a zastupovanie maloletých detí tak, že ich zastupujú obaja rodičia. Ak však v návrhu uvediete inak a odôvodníte to súdu záujmom maloletých detí, súd môže Vášmu návrhu vyhovieť. V prípade, že by s takým spôsobom úpravy Váš partner nesúhlasil, súd vykoná potrebné dokazovanie a rozhodne tak, aby to bolo v záujme maloletých detí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk