Dobrý deň,
na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :
Predpokladáme, že dom je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, môžete polovicu domu darovať maloletým deťom len spoločne s manželom, teda nie je možné, aby ste darovali maloletým deťom jednu polovicu deťom a druhá polovica by bola výlučne vo vlastníctve manžela.
Ak by ste chceli tak učiniť, t.j. darovať trom maloletým podiel na nehnuteľnosti, následne právny stav bude taký, že s manželom budete vlastníkmi polovice domu, ktorá bude patriť do bezdpodielového spoluvlastníctva a polovica bude v podielovom spoluvlastníctve detí podľa dohodnutých podielov v darovacej zmluve.
Budete sa teda musieť obrátiť na súd o ustanovenie opatrovníka - tretej osoby, na to, aby v mene maloletého dieťaťa prejavila vôľu, t. j. podpísala darovaciu zmluvu nakoľko obdarovaný-maloleté deti, tak urobiť nemôže z dôvodu neplnoletosti.
Na základe návrhu na ustanovenie opatrovníka súd zhodnotí skutkový a právny stav a rozhodne, či takto navrhnutú osobu ustanoví za opatrovníka v danej veci (jedná sa najčastejšie o blízku osobu maloletého, u ktorej je predpoklad, že bude konať v záujme maloletého).
Potom čo je ustanovený opatrovník, a tento má od súdu povolenie prejaviť vôľu v mene maloletého, môže dôjsť k uskutočneniu právneho úkonu.
Právny úkon urobený v mene maloletého opatrovníkom ešte nenadobúda právne účinky. Dôvodom je práve § 28 Obč. zákonníka resp. ust. § 119 Civilného mimosporového poriadku a síce v tom, že je potrebné schválenie právneho úkonu, v našom prípade darovacej zmluvy, súdom. Účastníkmi tohto konania je zákonný zástupca (matka, otec) a kolízny opatrovník. V tomto momente nasleduje ďalší dôležitý krok, a to ustanovenie tzv. kolízneho opatrovníka.
Kolízny opatrovník vystupuje v každom súdnom konaní týkajúcom sa maloletých detí. Jeho úlohou je hájiť záujmy maloletého a dohliadať na to, aby právny úkon, ktorý má súd schváliť, bol v maloletého dieťaťa. Kolíznym opatrovníkom je Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, resp. jeho poverený zamestnanec
Kolízny opatrovník je osoba, ktorá vyjadruje názor k predmetu veci a jeho povinnosťou je zistiť, či právny úkon bude v záujme maloletého dieťaťa alebo nie.
Potom, čo sa vyjadrí kolízny opatrovník k navrhovanému právnemu úkonu, súd posúdi skutkový a právny stav a rozhodne, či právny úkon schváli alebo nie. Miestne príslušným súdom je súd, kde má maloletý bydlisko určené dohodou rodičov.
Darovacia zmluva schválená súdom, kde subjektom je maloletý, ako obdarovaný, nadobúda právne účinky až právoplatnosťou rozhodnutia súdu o schválení právneho úkonu. Až následne je možné podať na katastrálnom odbore okresného úradu návrh na vklad do katastra nehnuteľností. V bežnej praxi z dôvodu, aby právny úkon maloletého skôr nadobudol právne účinky, sa často účastníci konania na súdnom pojednávaní vzdajú práva na odvolanie, a preto dňom doručenia rozhodnutia súdu poslednému účastníkovi nadobúda rozhodnutie právoplatnosť.
Otázke nadobudnutia nehnuteľnosti maloletým sa venujeme aj v našom špeciálnom článku, vrátane príkladov z rozhodovacej praxe súdov.
Ak na nehnuteľnosti viazne záložné právo v prospech banky, poznamenávame, že na darovanie časti nehnuteľnosti budete potrebovať súhlas banky, čo však vzhľadom na okolnosť, že by na nehnuteľnosti by viazlo záložné právo v prospech banky, tento súhlas zo strany banky nebude daný, rovnako ani zoo strany súdu, keďže by to nebolo na prospech maloletých.