Predaj darovanej nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 23. 5. 2014

Otázka: Predaj darovanej nehnuteľnosti

Ak je vlastníkom nehnuteľnosti jeden z manželov, ktorý ju získal od toho druhého darovacou zmluvou a ten nehnuteľnosť po 7 rokoch predá tretej osobe, môže byť táto darovacia zmluva v budúcnosti napadnuteľná? Ak áno, tak za akých podmienok a v akom časovom období? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj darovanej nehnuteľnosti

Dobry den, 

pokial ide o Vasu otazku, ci je mozny predaj darovanej nehnutelnosti, ktoru ziskal jeden z manzelov od toho druheho a ci je tato zmluva napadnutelna, k tomu uvadzame nasledovne. 

Darovanie medzi manzelmi v ramci BSM, ak darovana nehnutelnost patri do BSM nie je mozne, vtedy je zmluva absolutne neplatna a moze byt napadnuta bez casoveho ohranicenia ktorymkolvek z manzelov a rovnako sud na neplatnost bude prihliadat.

Ak by darovana nehnutelnost predtym nepatrila do BSM, potom je jedno, ci ucastnici darovacej zmluvy boli manzelia alebo nie.

Ak ste mali na mysli, ci ju moze napadnut manzel (darca) len z toho dovodu, ze bola nehnutelnost predana, tak v tom pripade, tato skutocnost nie je dovodom neplatnosti kupnej zmluvy a aj keby zmluvu napadol darca, na sude by s tymto argumentom neuspel.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Predaj darovanej nehnuteľnosti (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na predaj nehnuteľnosti (ornej pôdy v intraviláne) nadobudnutej darovaním pred viac ako 10 rokmi. Je tento predaj tiež oslobodený od dane na základe nadobudnutia pred viac ako 5 rokmi? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za radu.

Odpoveď: Predaj darovanej nehnuteľnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.05.2019)

Dobrý deň, 

áno, od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti (nezaradenej v obchodnom majetku), a to po uplynutí 5 rokov odo dňa jej nadobudnutia.

Ak príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, daňovník takýto príjem v daňovom priznaní neuvádza a z tohto titulu daňové priznanie nepodáva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Predaj darovanej nehnuteľnosti (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Chcem sa spýtať na predaj darovanej nehnuteľnosti. V roku 2016 mi otec daroval nehnuteľnosť, ktorú povedal, že si mám predať. Ako som sa na internete dočítala, darovaná nehnuteľnosť sa môže predať až po 5 rokoch. Môžete mi poradiť, ako mám postupovať, keď chcem nehnuteľnosť predať? Ďakujem.

Odpoveď: Predaj darovanej nehnuteľnosti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.05.2017)

Dobrý deň,

ak nadobudnete vlastníctvo k veci, môžete ňou od tohto momentu disponovať podľa vlastného uváženia. Zákon neobmedzuje vlastníka žiadnou lehotou, počas ktorej by nemohol predať svoju nehnuteľnosť. Domnievam sa, že máte skôr na mysli predaj nehnuteľnosti v súvislosti s daňovou povinnosťou. Podľa § 9 zákona o dani z príjmov ste od platenia dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti oslobodená pri prevode po 5 rokoch od jej nadobudnutia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk