Dobrý deň, z otázky vyplýva, že ste vlastníkom bytu, ktorý ste nadobudli dedením, pričom Váš otec v rámci toh dedič. konania sa vzdal podielu na byte vo Váš prospech. Tiež ste spoluvlastníkom bytu na základe výsledkov dedič. konania po starej matke. Z uvedeného vyplýva, že ste výlučným vlastníkom bytu po matke a podiel. spoluvlastníkom ďalšieho bytu.
Z ust. § 143 Obč. zákonníka vyplýva, že predmetný byt a podiel na ďalšom byte nepatria do bezdpodielového spoluvlastníctva manželov a s týmito bytmi resp. podielom na byte môžete disponovať aj bez súhlasu Vášho manžela. V prípade rozvodu Vášho manželstva byt a podiel na byte nebudú predmetom vyporiadania bezdpodielového spoluvlastníctva manželov a manžel nemá nárok na výplatu podielu z bytov. Predpokladáme tiež, že v predmetnom byte po matke nebývate s manželom, ani ste ho počas trvania manželstva nerekonštruovali resp. nemodernizovali. Ak by ste predmetné byty za trvania manželstva rekonštruovali a teda vložili fin. prostriedky na ich rekonštrukciu z prostriedkov patriacich do BSM, potom v prípade rozvodu by mal manžel nárok na vrátenie jednej polovice vložených fin. prostriedkov, keďže by išlo z jeho pohľadu o investíciu do cudzej nehnuteľnosti, čo vyplýva z ust. § 150 Obč. zákonníka.
Vo veci nie je potrebné, aby ste s otcom spisovali darovaciu zmluvu, lebo byt je vo Vašom vlastníctve na základe výsledkov dedičkého konania. V prípade, že by otec zomrel, byt nebude predmetom dedenia a deti Vášho otca z predchádzajúceho manželstva nie sú oprávnené od Vás požadovať vyplatenie fin. náhrady.
Pre prípad, že by ste chceli predmetné byty resp. podiel na byte po starej matke vyporiadačť resp. riešiť nejakým spôsobom, môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.