Darovacia zmluva a právo doživotného bývania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Darovacia zmluva a právo doživotného bývania

Rád by som sa opýtal, či je možné anulovať darovaciu zmluvu. Moja mama mi darovala svoju polovicu bytu, druhú vlastním na základe toho, že po môjho otca mi prešla. Teraz žije mama s ďalším mužom v byte a vyhráža sa mi, že v ňom nemám čo robiť. Táto situácia ma viedla k tomu, aby som sa opýtal, aké právomoci má moja mama vzhľadom na to, že je ľahko ovplyvniteľná týmto mužom. Zaujíma ma, čo môžu urobiť, ak doživotné bývanie a užívanie bytu má moja mama. Žiadam o odpoveď na moje otázky. Ďakujem.

Odpoveď: Darovacia zmluva a právo doživotného bývania

Dobrý deň,

ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej týmto uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce právny názor advokátskej kancelárie:

Ak ste vlastníkom bytu, prináležia Vám všetky čiastkové práva, ktoré v súhrne tvoria obsah vlastníckeho práva - teda právo vec užívať (ak ide o byt, užívaním je práve jeho obývanie), disponovať ňou (môžete vlastnícke právo previesť na inú osobu), požívať z neho úžitky.

To, že Vaša matka má v byte zriadené právo doživotného bývania a užívania (bez ohľadu na to, či bolo zriadené ako vecné bremeno a je teda zapísané na liste vlastníctva alebo či bolo zriadené len ako záväzkový vzťah) znamená, že Vaše vlastnícke právo (resp. jednotlivé z vyššie uvedených oprávnení) sú obmedzené tak, že ste povinný strpieť to, že Vaša matka býva a užíva daný byt - teda nemôžete sa napr. domáhať jej vypratania z bytu a pod.

Čo sa týka zrušenia darovacej zmluvy, ak v čase jej uzavretia boli splnené všetky podmienky platnosti právneho úkonu a nedohodli ste si v zmluve, že by sa uzatvárala napr. len na určitú dobu alebo osobitné dôvody odstúpenia od zmluvy, tak Vaša matka by sa mohla domáhať vrátenia daru podľa § 630 Občianskeho zákonníka v účinnom znení len v prípade, ak by ste sa správali k Vašej matke ako darkyni alebo členom jej rodiny tak, že by ste tým hrubo porušovali dobré mravy.