Máte
otázku?

Nevyplatenie mzdy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Nevyplatenie mzdy

Dobrý deň, jedná sa o daňový podvod a nevyplatenú mzdu približne za 13 mesiacov.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

Dobrý deň, odporúčam poslať zamestnávateľovi písomnú výzvu doporučeným listom ako výzvu k úhrade nevyplatenej mzdy a to s tým, že ak mzda nebude uhradená, vec postúpite cestou advokáta na súd, čím zamestnávateľovi vzniknú ďalšie náklady spojené so súdnym konaním, vrátane vymáhania úroku z omeškania.

Nevieme, či vo Vašom prípade ide "len" o Vašu osobu, alebo aj o iných zamestnancov, ale pokiaľ v otázke uvádzate, že ide o podvodné konanie zo strany zamestnávateľa, potom treba uvažovať na Vašej strane aj o podaní podnetu na Národný inšpektorát práce podľa sídla zamestnávateľa.

V prípade, že nedôjde k úhrade mzdy, potom kontaktujte našu advokátsku kanceláriu aj s dokladmi, aby sme vo veci vykonali potrebné právne kroky.

Trápi vás "Nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, môžem v práci dať okamžitú výpoveď pre nevyplatenie mzdy počas PN? Ďakujem

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 20.04.2025)

Dobrý deň,
na okamžité skončenie pracovného pomeru pre nevyplatenie mzdy je potrebné splnenie nasledovných podmienok, pričom nie je rozhodujúce, či je zamestnanec PN, alebo nie. 

Prvou podmienkou je nevyplatenie mzdy ani po uplynutí 15 dní po splatnosti mzdy zamestnanca. 

Druhou podmienkou je, že okamžité skončenie pracovného pomeru je potrebné písomne podať v lehote jedného mesiaca od kedy sa zamestnanec dozvedel o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru. Napríklad, ak má zamestnanec výplatný termín na mzdu 10. dňa v mesiaci a nebude mu vyplatená mzda ani po uplynutí 15 dní po splatnosti, teda ani do 25teho v mesiaci, tak až potom môže podať písomné okamžité skončenie pracovného pomeru, teda najneskôr do 25teho nasledujúceho mesiaca. 

Treťou podmienkou je, aby okamžité skončenie pracovného pomeru bolo urobené písomne, aby bol v ňom vymedzený presný dôvod skončenia (teda podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonnníka práce) a aby bolo doručnené zamestnávateľovi, inak by bolo neplatné. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonnníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."

Podľa § 69 ods. 3 Zákonnníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."

Podľa § 69 ods. 4 Zákonnníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."

Podľa § 70 Zákonnníka práce, "Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, chem sa spýtať, ako postupovať pri nevyplatení mzdy odpracovaných hodín zamestnávateľom. Mal som zmluvu na skrátený pracovný úväzok s tým by nebol problém, ale mali sme aj ústnu dohodu kde mi za odpracované hodiny zvyšok vyplácal v hotovosti na ruku. Jedná sa o nevyplatenie za odpracovaných 192 hodín. Pár mesiacov naša ústna dohoda fungovala a aj pri ostatných zamestnancoch len ako mi dal výpoveď mi tie hodiny nevyplatil a s tým sa ohradil, že podľa zmluvy mi mzdu vyplatil. Pritom mám evidované každé odpracované hodiny aj za tento mesiac čo mi ich nevyplatil a aj dvoch zamestnancov, čo mi potvrdia že takto to funguje v tejto spoločnosti a oni sami že tiež takto boli vyplácaní. Prosím Vás o radu ako ďalej postupovať a dopracovať sa k mojím peniazom za odpracované hodiny? Ďakujem

 

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 20.04.2025)

Dobrý deň,
časť Vašej mzdy, ktorú nemáte v pracovnej zmluve, bude veľmi náročné od Vášho zamestnávateľa dostať vyplatenú. Takáto časť mzdy nie je nárokovateľná, keďže nie je nikde písomne zachytená. 

Spôsob takéhoto vyplácania mzdy je postupom v rozpore so zákonom. Ide o porušovanie právnych predpisov nielen zo strany zamestnávateľa ale aj zo strany zamestnanca. Zamestnanec prijatím takýchto peňazí tiež koná v rozpore s právnymi predpismi, keďže takto prijaté peniaze predstavujú nezdanený príjem. Zároveň uvádzame, že Inšpektorát práce nemá možnosť preveriť existenciu skutočností, o ktorých neexistujú hmotné dôkazy potvrdzujúce výšku zúčtovanej a vyplatenej mzdy a preto následne nemajú právny dôvod na nariadenie nápravy u zodpovedného zamestnávateľa.

Z vyššie uvedeného výplýva, že v prípade že by ste sa rozhodli nevyplatenú časť mzdy vymáhať súdnou cestou, bolo by to pre Vás fiančne nákladné (súdny poplatok, právne trovy..) a rovnako by bolo náročne dokázať Váš nárok pred súdom. 


Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, čo ak zamestnávateľ nepreberá poštu, moju výzvu na vyplatenie mzdy a vôbec so mnou nekomunikuje? Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 06.03.2025)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že výzvu ste zamestnávateľovi ohľadom nevyplatenej mzdy poslali doporučene. Ak je to tak, potom platí ust. § 38 ods. 4 Zákonníka práce :

"Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."

Ak ste ochotná, môžete zamestnávate%lovi výzvu poslať aj emailom.

Ak zamestnávateľ nebude reagovať a dlžnú mzdu nevyplatí, vo veci môžete podať návrh na súd a súčasne upozorniť na toto zamestnávateľa s tým, že bude musieť znášať nákaldy spojené so súdnym konaním, vrátane trov právneho zastupovania advokátom


Trápi vás "Nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, ako podať výpoveď počas PN, ak mi zamestnávateľ nevyplatil mzdu, a ako sa nahlásiť na úrade práce? Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 18.11.2024)

Dobrý deň,

počas Vašej pracovnej neschopnosti môžete podať výpoveď ale aj okamžité skončenie pracovného pomeru.

S výpoveďou je spojené plynutie výpovednej doby. Výpoveď môže byť podaná bez uvedenia dôvodu podľa § 67 Zákonníka práce. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Okamžité skončenie pracovného pomeru pre nevyplatenie mzdy môže byť podané písomne až po uplynutí 15 dní po splatnosti mzdy. Pracovný pomer sa však skončí okamžite po doručení písomosti zamestnávateľovi. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak amestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."

Podľa § 70 Zákonníka práce, "Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť."

Po ukončení pracovného pomeru sa pôjdete nahlásiť na úrad práce za účelom evidencie. 

Bežne treba doručiť potrebné dokumenty, ako sú ukončenie pracovného pomeru a kópiu občianskeho preukazu. Postupujte podľa pokynov miestneho úradu práce. Tieto kroky Vás pripravia na ďalšie kolo hľadania zamestnania a prijímania dávok v nezamestnanosti, ak máte na ne nárok.


Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, môj zamestnávateľ mi neuhradil mzdu za máj - júl s tým, že keď zostanem, tak časom mzdy vyrovná. Začiatkom augusta oznámil, že firma pôjde do insolvencie. Časť zamestnancov prejde pod novú s.r.o. a nástupný bonus bude vo výške chýbajúcej mzdy. Tu som bol v tejto šťastnejšej skupine. Tento utorok sa to však zmenilo a nepočíta sa s ďalšími zamestnancami, medzi ktorými som aj ja. Všetko to boli bohužiaľ len ústne sľuby. Insolvencia však stále nie je vyhlásená, a tak čakáme. Vedenie firmy nám hovorí, že treba vyčkať s výpoveďou z dôvodu nevyplatenej mzdy na insolvenciu a následne požiadať o dávku z garančného fondu. Na sociálnej poisťovni hovoria, na druhej strane, že pokiaľ insolvencia bude vyhlásená do osemnástich mesiacov, tak máme nárok na dávku. Vedeli by ste mi poradiť, či teda skutočne čakať, alebo môžem dať výpoveď a dostať aspoň nejaké peniaze z UPSVaR? Štyri mesiace bez mzdy sú predsa len ťažké a skôr ja budem musieť vyhlásiť osobnú insolvenciu. Ďakujem

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 25.08.2024)

Dobrý deň,
v prvom rade, si čo najskôr začnite hľadať iné zamestnanie. 

Zároveň, skončite Váš pracovný pomer okamžite z dôvodu nevyplatenia mzdy, nahláste sa na úrad práce ako nezamestnaný a budete dostávať podporu v nezamestnanosti. Podpora sa nevypláca spätne, takže konajte rýchlo.

Okamžité skončenie pracovného pomeru je samostatný spôsob a platia pre neho určité pravidlá, uvedené v citovaných ustanovení nižšie. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti." Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."   Podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."   Podľa § 70 Zákonníka práce, "Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť."

Ak by ste dali výpoveď Vy, nárok na odstupné Vám aj tak nezvniká. Odstupné sa vypláca iba v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa. Zamestnávateľ zrejme naťahuje a  čaká, kým zamestnanci dajú výpoveď sami. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, po nástupe nového starostu som sa ako riaditeľ školy s právnou subjektivitou stal nepohodlným, a preto mi starosta dal vykonštruovanú výpoveď ako zriaďovateľ a následne ma odvolal. Nová riaditeľka s tým nesúhlasila a dala mi ďalšiu - druhú výpoveď z nadbytočnosti. Súd rozhodol o neplatnosti oboch výpovedí. Druhá výpoveď bola súdom označená za neplatnú, nakoľko si zamestnávateľ nesplnil ponukovú povinnosť. Neskôr súdy rozhodli aj o prvej výpovedi ako neplatnej z dôvodu, že mi starosta nemohol dať výpoveď ako zriaďovateľ, nakoľko mám pracovnú zmluvu so školou a nie obcou, čiže nekonal v mene zamestnávateľa. Bol to len tzv. šikanózny list, ktorým nemohol byť môj pracovný vzťah so zamestnávateľom nikdy dotknutý. Nakoľko sa starosta a škola odvolali iba kvôli prvej výpovedi, rozhodnutie o neplatnosti druhej výpovede sa stalo právoplatným už v septembri 2022. Krajský súd však potvrdil neplatnosť aj prvej výpovede až v júli 2023 - teda približne o 11 mesiacov neskôr, pričom uvádza, že takáto výpoveď nie je relatívne neplatným právnym úkonom, ale absolútne neplatným právnym úkonom. Chcem sa spýtať, či mám nárok na mzdu počas týchto 11 mesiacov, keďže druhá výpoveď bola právoplatne uzavretá v môj prospech a po rozhodnutí krajského súdu ani prvá výpoveď nikdy neplatila. Týchto 11 mesiacov však presahuje obdobie možnej náhrady ušlej mzdy 36 mesiacov. Myslím si však, že kvôli absolútnej neplatnosti tejto druhej výpovede sa pri týchto 11 mesiacoch jedná o nevyplatenú mzdu a nie náhradu ušlej mzdy, pretože som sa viackrát počas tohto obdobia domáhal prideľovania práce a zaplatenia mzdy. Riaditeľka školy to však neustále odmietala a namiesto toho mi bola daná tretia výpoveď z nadbytočnosti, hoci na moje miesto po druhej výpovedi zamestnali ďalšie dve učiteľky. Momentálne je znovu podaná žaloba na súde. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 20.08.2024)

Dobrý deň,
náhradu ušlej mzdy je potrebné uplatňovať priamo v žalobe o neplatnosť výpovede. Súd to berie ako súčasť sporu a rozhoduje aj o tom, akú náhradu ušlej mzdy zamestnancovi prizná.

Ak ste tak doteraz neurobili, môžete doplniť Vašu tretiu žalobu, a rozšíriť Váš žalobný petit, ktorým budete žiadať náhradu mzdy za 11 mesiacov. Rozhodnutie súdu však musí byť vydané vo Váš prospech a nadobudnúť právoplatnosť a vykonateľnosť a potom s týmto rozhodnutím, ako exekučným titulom, môžete podať návrh na začatie exekúcie.

Podľa § 79 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru."

Podľa § 79 ods. 2 Zákonníka práce,  "Ak celkový čas, za ktorý by sa mala zamestnancovi poskytnúť náhrada mzdy, presahuje 12 mesiacov, môže súd na žiadosť zamestnávateľa jeho povinnosť nahradiť mzdu za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne náhradu mzdy za čas presahujúci 12 mesiacov zamestnancovi vôbec nepriznať. Náhrada mzdy môže byť priznaná najviac za čas 36 mesiacov."


Trápi vás "Nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, dňa 12.8. som ukončil pracovný pomer. V bývalej práci som mal odpracovaný celý mesiac júl bez jedinej dovolenky. Tento mesiac som mal dostať výplatu za celý odrobený mesiac + 17 dní preplatenej dovolenky, na ktorú som mal nárok. Zamestnávateľ to však spravil tak, že za júl mi zarátal 17 dní dovolenky a len 5 dní odpracovaného času, pričom som odpracoval celý mesiac. Dá sa to nejako riešiť? Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 20.08.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade máte nárok na mzdu za celý júl, keďže ste ho celý odpracovali. Ak sa zamestnávateľ snaží znížiť počet odpracovaných dní umelo zahrnutím neodpracovaných dní ako čerpanú dovolenku, postupuje nesprávne. Náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku, na ktorú máte nárok, vám musí byť vyplatená pri skončení pracovného pomeru.

Podľa § 13 ods. 3 Zákonníka práce, "Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov."

Podľa § 47 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer, zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou."

Odporúčame Vám, čo najskôr kontaktovať zamestnávateľa písomne a žiadať opravu výplatnej pásky a vyplatenie nevyplatenej časti mzdy za júl ako aj úhradu za nevyčerpanú dovolenku. V prípade, že zamestnávateľ nebude reagovať, môžete podať sťažnosť na Inšpektorát práce alebo uvažovať o právnych krokoch na uplatnenie svojich nárokov prostredníctvom súdu.


Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, môj manžel pracoval pre jednu firmu ako živnostník. Na základe zmluvy mal dohodnutý určitý plat. Bohužiaľ, sa tej firme veľmi nedarilo a jej majiteľ sa viackrát manželovi vyhrážal, že mu nepošle výplatu. Preto sa manžel rozhodol, že z firmy odíde a na základe ústnej dohody teda ukončili spoluprácu. Manželovi však naozaj nebola vyplatená žiadna výplata. Na výzvu, ktorú manžel poslal poštou, mu prišla odpoveď s tvrdením, že sa majiteľ firmy dohodol s manželom na plate 300 € za daný mesiac (zlomok mzdy) a má na to dolu podpísaného svedka - svoju účtovníčku. Je to však lož a na ničom takom sa nedohodli, predsa by asi nikto nepracoval plné 3 týždne za 300 €. Preto sa chcem spýtať, či je nejaká šanca vymôcť reálnu sumu, ktorú manželovi daná firma dlží. Firma funguje ďalej, nie je v reštrukturalizácii ani nič podobné. Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 07.07.2024)

Dobrý deň,

Váš manžel má za odpracovanú prácu nárok na odmenu, dohodnutú v zmluve. Je to zaznamenané písomne a na základe toho, môže Váš manžel uplatňovať svoju odmenu u firmy.

Ak Váš manžel písomnú výzvu už posielal a bola neúspešná, tak si svoju odmenu môže od firmy vymáhať súdnou cestou. 

Súdny proces začína podaním návrhu na vydanie platobného rozkazu, prostredníctvom formulára, v ktorom sa uvedú skutočnosti, rovnaké ako vo Vašej otázke. K návrhu je potrebné priložiť všetky doklady súvisiace s predmetnou vecou (zmluva, komunikácia s majiteľom firmy, doklady preukazujúce vykonanie práce pre firmu).

Podľa § 265 ods. 1 Civilný sporový poriadok, "Ak je možné vo veci samej alebo o jej časti rozhodnúť na základe skutočností tvrdených žalobcom, o ktorých súd nemá pochybnosti, najmä ak tieto skutočnosti vyplývajú z listinných dôkazov, možno o žalobe rozhodnúť bez vyjadrenia žalovaného a bez nariadenia pojednávania aj platobným rozkazom, v ktorom sa žalovanému uloží, aby do 15 dní od doručenia zaplatil uplatnenú peňažnú pohľadávku alebo jej časť a nahradil trovy konania alebo aby v tej istej lehote podal odpor. Výrok o trovách konania sa na účely konania o platobnom rozkaze považuje za uznesenie."

Súdne konanie je spojené so zaplatením súdneho poplatku vo výške 6 % z vymáhanej sumy. V prípade podania návrhu elektronickou formou, je poplatok polovičný. Súdny poplatok si môže Váš manžel potom pripočítať k vymáhanej odmene, ak bude na súde úspešný.

Výsledkom súdneho konania je platobný rozkaz alebo rozsudok, ktorý ak nabudne právoplatnosť, slúži ako exekučný titul. Ak má firma peniaze, exekútor peniaze vie vymôcť.


Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, môže zamestnávateľ krátiť mzdu na 60 % počas výpovednej doby, keď výpoveď bola daná zamestnávateľom pre nadbytočnosť? Ďakujem

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 01.07.2024)

Dobrý deň, nie, zamestnávateľ nemôže zamestnancovi krátiť mzdu počas výpovednej doby.

Počas plynutia výpovednej doby, pracovný pomer zamestnanca stále trvá a preto má zamestnanec nárok na mzdu za vykonanú prácu. Zamestnanec má právo na rovnaké pracovné podmienky počas celého trvania jeho pracovného pomeru. 

Všetky pracovné podmienky, vrátane mzdy musia byť u zamestnanca zachované a nemôžu byť ovplyvnené dôvodom výpovede. 

Bez ohľadu na skutočnosť, z akého výpovedného dôvodu dostane zamestnanec výpoveď, má zamestnanec nárok na rovnakú mzdu, akú mal pred výpoveďou. 

Inou situáciou je, ak zamestnanec počas výpovednej doby pracuje v menšom rozsahu ako je jeho pôvodný pracovný čas, čo potom ovplyvní aj výšku jeho mzdy. 

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."


Trápi vás "Nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, dňa 31.5.2024 mi skončil pracovný pomer výpoveďou. Od 27.5.2024 som na PN. Zamestnávateľ mi odmietol vyplatiť mzdu za mesiac máj. Odôvodnil to tým, že mi mzdu nevyplatí, pokiaľ nevrátim pracovné náradie. Ja som však stále na PN, takže náradie môžem vrátiť až po jej skončení. Do mzdy mi započítali aj odstupné, PN a cestovné náhrady. Výplatný termín bol 15.5.2024. Ako by som mal postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 20.06.2024)

Dobrý deň,

skutočnosť, že máte pracovné náradie, nezbavuje zamestnávateľa tejto povinnosti vyplatiť Vám celú mzdu za vykonanú prácu a zároveň náhradu mzdy pri dočasnej pracovnej neschopnosti.

Podľa § 47 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer, zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou."

Nevyplatenie mzdy je zároveň aj trestným činom podľa § 214 Trestného zákona.

Podľa § 214 Trestného zákona, "Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."

Na druhej strane, platí, že ako zamestnávateľ aj zamestnanec sú povinní navzájom si vrátiť všetky predmety poskytnuté v súvislosti s pracovným pomerom.

Zamestnávateľ nemôže podmieňovať vyplatenie mzdy vrátením pracovného náradia, najmä pokiaľ ste dočasne práceneschopný. Mzda je splatná po vykonaní práce, a za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti patrí zamestnancovi nemocenské dávky.

Odporúčame Vám vyzvať zamestnávateľa písomne na vyplatenie mzdy a náhrady mzdy z dôvodu PN čo najskôr. Upozornite ho, že zadržiavaním mzdy porušuje Vaše práva a že ste pripravený uplatniť si svoje nároky súdnou cestou, ak nedôjde k náprave.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

    Trápi vás "Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom" a chcete pomôcť? Opýtajte sa advokáta. V tejto právne poradni odpovedajú: JUDr. Milan Ficek. JUDr ...

  • Nevyplatenie mzdy trestný čin

    Niekedy sa stáva, že zamestnávateľ mzdu nedoplatí a vtedy bude potrebné, aby ste to riešili žalobou na súde. Trápi vás "Nevyplatenie mzdy trestný čin" a chcete ...

  • Nevyplatenia mzdy pri skončení pracovného pomeru

    Dobrý deň. Prosím Vás zamestnávateľ mi nevyplatil poslednú mzdu za december 2016. Výpoveď som dal dohodou ku 31. 12. 2016 a zamestnávateľ mi ju podpísal. V.

  • Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

    Dobry den, chcel by som sa opytat jednu otazku z hladiska nevyplatenia mzdy v skusobnej dobe za uplynuly mesiac "jednoducho mi nedosla vyplata", spatne som.

  • Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy

    Inak povedané, aj ústna pracovná zmluva je platná. Vzniká Vám teda nárok na odmenu za odpracovanú prácu. Ak vám zamestnávateľ do dnes nevyplatil mzdu a ignoruje ...

  • Nevyplatenie mzdy nemeckou spoločnosťou

    Otázka: Nevyplatenie mzdy nemeckou spoločnosťou. Dobrý večer pracoval som v Nemecku ako opatrovateľ na nemeckú pracovnú zmluvu cez nemeckú agentúru, ...

  • Nevyplatenie živnostníka, čo mám robiť?

    Mám otázku ohľadom nevyplatenia faktúry. ... Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy · Nevyplatenie matky po darovaní · Nevyplatenie mzdy nemeckou spoločnosťou ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.