Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice

Otázka: Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy

Dobrý deň, dňa 01.03.2016 som nastúpil do nejmenovanej firmy. Pracovnú zmluvu mi sľúbili, avšak ani po mesiaci a pol som ju nedostal. Neviem ani, či ma nahlásili v zdravotnej a sociálnej poisťovni. Výplatný deň bol stanovený na 15. deň nasledujúceho mesiaca. Napriek každodenným urgenciám som však svoju výplatu dodnes nedostal. Existuje nejaká možnosť, ako si vymáhať mzdu, keď vlastne nemám uzavretú pracovnú zmluvu? Hoci nejde o veľkú sumu, pre mňa ako pre študenta je to pomerne významná čiastka.

Odpoveď: Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy

Dobrý deň,

zákonník práce síce vyžaduje písomnú formu pracovnej zmluvy avšak nedodržanie písomnej formy nesankcionuje neplatnosťou. Inak povedané, aj ústna pracovná zmluva je platná. Vzniká Vám teda nárok na odmenu za odpracovanú prácu. Ak vám zamestnávateľ do dnes nevyplatil mzdu a ignoruje Vaše výzvy odporúčam vymáhať mzdu prostredníctvom súdu. Rovnako môžete podať trestné oznámenie za trestný čin nevyplatenia mzdy alebo odstupného.