Máte
otázku?

Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy

Dobrý deň, 01.03.2016 som nastúpil do jednej nemenovanej firmy. Pracovná zmluva mi bola sľúbená avšak ani po mesiaci a pol som ju nevidel. Neviem ani to či som bol nahlásený v zdravotnej a sociálnej poistovni. Výplatný deň bol stanovený na 15. deň nasledujúceho mesiace. Napriek tomu som výplatu napriek každodenným urgenciám do dnešného dňa nedostal. Je nejaká možnosť ako výplatu vymáhať keď vlastne nemám uzatvorenú pracovnú zmluvu? Nejde o veľkú čiastky ale pre mňa ako pre študenta je aj to pomerne dosť.

Odpoveď: Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy

Dobrý deň,

zákonník práce síce vyžaduje písomnú formu pracovnej zmluvy avšak nedodržanie písomnej formy nesankcionuje neplatnosťou. Inak povedané, aj ústna pracovná zmluva je platná. Vzniká Vám teda nárok na odmenu za odpracovanú prácu. Ak vám zamestnávateľ do dnes nevyplatil mzdu a ignoruje Vaše výzvy odporúčam vymáhať mzdu prostredníctvom súdu. Rovnako môžete podať trestné oznámenie za trestný čin nevyplatenia mzdy alebo odstupného.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Práce bez zmluvy - nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku