Dobrý deň,
čo sa týka vyporiadania BSM, ak ste si BSM nezrušili počas manželstva, tak toto zaniklo dňom právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Dňom právoplatnosti začína plynúť trojročná lehota na vyporiadanie BSM, a to buď dohodou alebo súdom. V prípade, že 3 roky uplynú, tak sa uplatní ust. § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka:
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
V prípade, že sa s manželom viete dohodnúť, tak Vám odporúčam navštíviť advokáta, aby Vám dohodu o vyporiadaní spísal a nie je potrebné celú vec posúvať na súd. Dá sa teda súdu vyhnúť.
Pri nehnuteľnostiach to väčšinou v súdnych konaniach funguje tak, že sa ich hodnota určuje znaleckým posudkom. Aj v rámci mimosúdneho vyporiadania sa preto môžete dohodnúť, že si nehnuteľnosť necháte oceniť a jeden z manželov vyplatí toho druhého a nadobudne vlastníctvo k predmetnej nehnuteľnosti.
Ak sa nedohodnete na sume a ani na spôsobe vysporiadania, tak ktorýkoľvek z manželov môže do 3 rokov podať návrh na súd. Ak by nepodal návrh na súd do 3 rokov, tak po tomto čase prejde vlastníctvo do podielového spoluvlastníctva (1/2 a 1/2).