Bezpodielove spoluvlastnictvo ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Bezpodielove spoluvlastnictvo ?

Dobrý deň, chcem požiadať o radu pre moju kamarátku. Situácia je nasledovná: jej bývalý priateľ si kúpil dom na hypotéku, pri ktorej bola kamarátka ručiteľkou, ale dom bol zapísaný na jeho meno. Po čase sa vzali a žili spolu 15 rokov. Hypotéka bola prefinancovaná, ale vlastníkom ostal len on. Teraz sa rozviedli a on vyhlásil, že dom je len jeho a bývalá manželka musela sa vystahovať. Čo teraz? Je tento dom skutočne len jeho, napriek tomu, že kamarátka je na hypotéke ručiteľkou? Ďakujem.

Odpoveď: Bezpodielove spoluvlastnictvo ?

Dobrý deň,
na vami položenú otázku uvádzame, že ak bol rodinný dom kúpený pred uzatvorením manželstva, ej vo výlučnom vlastníctve bývalého manžela. Aj keď následne uzatvorili manželstvo a hypotéka bola prefinancovaná, to ešte neznamená, že došlo k zmene vlastníctva či už na podielové alebo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Funkcia ručiteľa alebo spoludlžníka tiež na podstate veci - vlastníckom práve k nehnuteľnosti nič nemení.

Vaša kamarátka má v podstate len nárok na úhrade jednej polovice uhradených splátok hypotéky s príslušenstvom za trvania manželstva, lebo hypotéka bola splácaná z prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a z jej strany ako manželky išlo v podstate o investíciu do cudzej nehnuteľnosti a to napriek tomu, že boli manželia. Vyplatená mzda každého z manželov totiž patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a bývalá manželka - vaša kamarátka - má nárok na ich vrátenie, pričom poukazujeme na ust. § 150 Občianskeho zákonníka.

Ak sa vaša priateľa s bývalým manželom nedohodnú na vyporiadaní BSM v lehote do 3 rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, v uvedenej lehote do 3 rokov musí potom ona podať návrh na súd o vyporiadanie BSM.

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.

Vo veci môže vaša kamarátka kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.