Alkohol za volantom trest

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Alkohol za volantom trest

Dobrý deň, aký je trest za jazdu pod vplyvom alkoholu? Jazdil som v takomto stave a neuvedomil som si, že hodnota v mojom dychu môže presiahnuť 1 promile. Dozvedel som sa, že alkohol za volantom sa trestá podmienečným trestom. Je to pravda? Môže mi byť uložená podmienečná trest? Najradšej by som využil príležitosť všetko vysvetliť, pretože sa mi zvyčajne nestáva, že by som šoféroval pod vplyvom alkoholu. Aký trest mi teda hrozí za jazdu pod vplyvom alkoholu?

Odpoveď: Alkohol za volantom trest

Dobrý deň,

pokiaľ ide o alkohol za volantom a trest, obyčajne tento trestný čin neskončí v prípravnom konaní ale v súdnom. Sudca rozhodne trestným rozkazom, uloží páchateľovi, pokiaľ to je prvý krát čo došlo k alkoholu za volantom v jeho prípade peňažný trest alebo podmienečný trest so skúšobnou dobou. Súd zároveň uloží ako trest za alkohol za volantom aj trest zákazu činnosti (minimálne v trvaní 1 roka).

Alternatívnym trestom môže byť okrem peňažného trestu aj trest povinnej práce alebo trest domáceho väzenia

Výška trestu za alkohol za volantom závisí od toho, čo sa stalo, ako došlo ku skutku, prečo si páchateľ sadol za volant pod vplyvom alkoholu. Súd teda prihliada na okolnosti prípadu. Tie sú zrejmé práve z výpovede páchateľa v trestnom konaní. Preto už v prípravnom konaní je potrebné myslieť na to, čo uvedie páchateľ do zápisnice o výsluchu.

Trestný zákon v osobitnej časti uvádza iba tresty odňatia slobody za alkohol za volantom, alternatívne tresty za alkohol za volantom vyplývajú zo všeobecnej časti Trestného zákona.

Zákonné znenie trestného činu je nasledovné:

"Ohrozenie pod vplyvom návykovej látky

(1) Kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto sa pri výkone zamestnania alebo inej činnosti uvedenej v odseku 1 odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky, ktoré sa vykonáva dychovou skúškou alebo orientačným testovacím prístrojom, alebo sa odmietne podrobiť lekárskemu vyšetreniu odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu, či nie je ovplyvnený návykovou látkou, hoci by to pri vyšetrení nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie.

(3) Kto vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku,

a) hoci bol za taký čin alebo za čin uvedený v odseku 2 v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin alebo za čin uvedený v odseku 2 prepustený,

b) hoci bol za obdobný čin spáchaný pod vplyvom návykovej látky alebo za čin uvedený v odseku 2 v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch postihnutý, alebo

c) spôsobil čo aj z nedbanlivosti inému ublíženie na zdraví alebo väčšiu škodu na cudzom majetku,

potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(4) Odňatím slobody na dva roky až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, konanie, pri ktorom by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku pri výkone zamestnania alebo inej činnosti, pri ktorých je vplyv návykovej látky obzvlášť nebezpečný, najmä ak vedie prostriedok hromadnej prepravy."

Len málo páchateľov si uvedomuje, že trestu alkoholu za volantom sa pri správnej obhajobe môže vyhnúť. Všetko to závisí od šikovnosti obhajoby. Pokiaľ nebola vykonaná krvná skúška ale len dychová skúška na prítomnosť alkoholu v dychu, tak celé trestné stíhanie sa dá zvrátiť v prospech obvineného (obžalovaného).

Dychová skúška totiž nezohľadňuje vždy na 100 % hodnotu alkoholu v krvi (ktorá je dôležitá pri posudzovani trestnosti skutku), nakoľko každý človek je iný, má inú hmotnosť výšku, zdravotné problémy, atď. To všetko ovplyvňuje nameranú hodnotu alkoholu vo vydychovanom vzduchu.

Nejde nám o to, aby sme zbavovali páchateľov trestov, ale o to, aby tieto osoby neboli odsúdené za niečo, čo nespáchali. Páchateľ totiž nameranú hladinu alkoholu v dychu nemusí vôbec mať reálne v krvi a aj tak zostane odsúdeným.