Aký trest hrozí za alkohol za volantom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Aký trest hrozí za alkohol za volantom?

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, aký trest dostanem, keď som svojou hlúposťou nafúkal 0,66 promile? Toto už bolo druhýkrát - pri prvom prípade som mal nad jedno promile, dostal som trest v podobe zákazu vedenia motorových vozidiel na 20 mesiacov a aj peňažný trest. Teraz neviem, čo ma čaká. Ďakujem.

Odpoveď: Aký trest hrozí za alkohol za volantom?

Dobrý deň, z Vašej otázky mi nie je zrejmé, či Vám namerali hodnotu alkoholu v dychu vo výške 0,66 mg/l alebo sa jedná o hodnotu 0,66 promile. Predpokladám, že sa jedná o druhú možnosť. V takom prípade ste sa síce nedopustili trestného činu Ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona, ale dopustili ste sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 zákona o priestupkoch. V zmysle citovaného zákona v spojení so zákonom o cestnej premávke, Vám môže byť uložená sankcia zákazu viesť motorové vozidlá a pokuta. Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.