Alkohol za volantom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava

Otázka: Alkohol za volantom

Dobrý deň, v rámci super-rychlého konania (alkohol za volantom - 1,2 promile) mi súdkyňa uložila trest: pokuta vo výške 600 eur a dvojročný zákaz riadenia motorového vozidla. Znamená to, že som teraz v podmienke? A bude ma tento trest figurovať v RT? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Alkohol za volantom

Dobrý deň, nie ste v žiadnej podmienky (ak máte na mysli podmienečne odložený trest odňatia slobody alebo iného trestu). V súčasnosti Vám bol uložený peňažný trest a trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá. Pre prípad, že by ste neuhradili peňažný trest Vám bol uložený aj náhradný trest odňatia slobody (ten sa však vykoná iba v prípade ak peňažný trest neuhradíte). Súčasne Vám bol uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá, ktorý sa neukladá podmienečne. Na základe toho je možné skonštatovať, že v súčasnosti nemáte uložený žiadny trest podmienečne, a preto nemožno hovoriť o tom, že by ste boli v podmienke. Čo sa týka registra trestov, tak pre peňažný trest a tiež pre trest zákazu činnosti platí, že ich vykonaním sa zahladzujú. Tzn. že zaplatením peňažného trestu, resp. uplynutím trestu zákazu činnosti dochádza zo zákona k zahladeniu a ich výmazu z výpisu z registra trestov (všetky odsúdenia však zostávajú zaznamenané v odpise z registra trestov).