Aký trest je za nafúkanie za volantom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Aký trest je za nafúkanie za volantom

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, aký trest ma čaká, keď som nafúkala za volantom 0,88 promile a čo všetko ma ešte čaká. Prihliadajú aj na fakt, že som samoživiteľka rodiny? Priznala som sa a nikdy predtým som nič také nespravila. Som naozaj zúfalá a chcela by som vedieť, či mi môžu dať aj splátkový kalendár, keďže zarábam len minimálnu mzdu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Aký trest je za nafúkanie za volantom

dobrý deň, pokiaľ test aký Vás čaká za nafúkanie za volantom, dôležité je najmä to, či ste nafúkali pod alebo nad 1 promile. Vo Vašom prípade uvádzate, že to bolo 0,88 promile. V tomto prípade nejde o trestný čin, nakoľko hranica trestného činu je 1 promile. Počítajte s tým, že bude rozhodnuté v priestupkovom konaní o tom, že Vám zakážu viesť motorové vozidlo počas určitej doby. Dlžka tejto doby zavisí aj od toho, aké boli okolnosti a prečo ste viedli vozidlo pod vplyvom alkoholu. Okrem zákazu činnosti Vám ohrozí aj pokuta, o ktorej výške bude taktiež rozhodovať správny orgán. V prípade alkoholu za volantom Vás čaká ešte lekárske vyšetrenie. Bude sa skúmať či nie ste závislá na alkohole. Príde Vám o tom uznesenie z polície. Na políciu budete musieť priniesť posudok. Neminie Vás taktiež opakovanie skúšok z cestnej premávky.

Pri ukladaní trestu za nafúkanie za volantom sa skúma aj osobnosť páchateľa. Skutočnosť, že ste samoživiteľka rodiny, môže zohrať úlohu, avšak nebude to veľmi podstatne. Pokiaľ ide o splátky, obávam sa, že tieto Vám nebudú povolené.