Máte
otázku?

Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Dobry den. Pracujem v nemecku a bol mi na jeden mesiac odobrany VP za jazdu pod vplyvom alkoholu. Na slovensku som uz bol za to dva krat potrestany... Je mozne ze mi Nemecky policajti vodicak nevratia ak na to pridu?... Dakujem za odpoved

Odpoveď: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku sa nachádza v právnom poriadku Nemecka. Je potrebné uviesť, že krajina, v ktorej nebol Váš vodičský preukaz vydaný (t.j. vo Vašom prípade Slovenská republika) môže uložiť trest zákazu viesť motorové vozidlo iba na území svojej krajiny. Celoplošne pre celú EÚ Vám zákaz viesť motorové vozidlo môže uložiť iba krajina pôvodu vodičského preukazu. Rovnako je však upozorniť na to, že bez ohľadu na to, aký trest Vám bol uložený alebo na ako dlho odobratý vodičský preukaz, bez neho nemôžete nikde viesť motorové vozidlo. Podľa dostupných informácií je postup nemeckých úradov v takýchto veciach taký, že zadržaný (odobratý) vodičský preukaz zašlú späť príslušnému slovenskému úradu. Ohľadom bližších informácii Vám odporúčam kontaktovať advokáta (právnika) v Nemecku. 

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku (Nezaradené)

Dobrý deň. Pred mesiacom som dostal šmyk na križovatke a poškodil dopravné značenie na prikázaný smer. Policajti mi namerali v krvi 1, 14. Bol mi odobratý VP. Viete mi poradiť čo môžem v takomto prípade očakávať? Ďakujem.

Odpoveď: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.08.2019)

Dobrý deň,

svoju otázku ste vložili do podkategórie ,,vodičský preukaz zadržaný v Nemecku", a preto vám týmto oznamujem, že ak vám bol vodičský preukaz odobratý na území iného štátu ako v SR, tak príslušné orgány tohto štátu ho zašlú následne slovenským orgánom. Sankciu za priestupok v inom štáte ako v SR ukladá orgán tohto štátu. 

Na základe našej právnej úpravy vám môže byť, pokiaľ ide o alkohol za volantom uložený trest, pretože obyčajne tento trestný čin neskončí v prípravnom konaní, ale v súdnom. Pokiaľ to je prvýkrát čo došlo k alkoholu za volantom, môže vám byť uložený peňažný trest (pokuta) alebo podmienečný trest so skúšobnou dobou. Súd zároveň môže uložiť ako trest za alkohol za volantom aj trest zákazu činnosti

Podľa ust. zákona o cestnej premávke § 91 musíte po uplynutí doby trestu následne podať  žiadosť o vrátenie vodičského preukazu a preukázať splnenie podmienok (napr. odborné preskúšanie, preskúmanie zdravotnej spôsobilosti, psychickej spôsobilosti, prípadne skúška z predpisov o cestnej premávke) na jeho vydanie, vrátane vyplnenia príslušných tlačív, ktoré  sú na tento účel zavedené.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku (Nezaradené)

Dobrý deň, zadržali mi VP v českej republike zato, že som ťahal vozík na, ktorí bol potrebný vodičky skupiny E, ktorý som nemal. Chcem sa opýtať za ako dlho mi zašlú VP na Slovensko?

Odpoveď: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.08.2019)

Dobrý deň,

ak zadržaný vodičský preukaz vydal cudzí štát, nemecké orgány ho zašlú štátu jeho vydania, avšak nie je presne určená lehota. Náš právny poriadok, a teda zákon o cestnej premávke rovnako tak neurčuje dĺžku lehoty na zaslanie vodičského oprávnenia do krajiny vydania. 

Porušili ste právne predpisy Českej republiky a túto úpravu bohužiaľ nepoznáme, a preto vám vieme na vašu otázku odpovedať na základe slovenskej právnej úpravy. Avšak ťahanie vozíka bez oprávnenia je porušením pravidiel cestnej premávky i u nás. Vodičský preukaz zašlú spolu s rozhodnutím českých orgánov  našim orgánom a nie priamo vám, kde bude stanovená doba zadržania prípadne iba zákaz na ich území alebo pokuta, ktorú budete musieť uhradiť.

Vzhľadom na to, že vodičským preukazom nateraz nedisponujete, nemôžete v súčasnosti viesť vozidlo na území SR. Informácie o vydaní alebo obdržaní vodičského preukazu vám poskytnú naše slovenské orgány, ktoré vám zašlú oznámenie o tom, že im bol vodičský preukaz doručený a aký je ďalší postup, či aké podmienky musíte splniť na jeho vydanie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku (Nezaradené)

Zdravím chcem sa opýtať čo môžem očakávať od polície prípadne súdu, keď som zišiel z cesty na pole na aute a auto bolo nepojazdne, samozrejme prišla sanitka policajti, kde mi bol zistený alkohol nad 1, 8 promile v krvi, bol som na polícii asi dva krát a vypísal som nejaký formulár preložený do sk, opísal som čo ako bolo, a tak no a nevyrozumel som, či bude aj súd alebo nie prípadne kto to rozhodne, a tak, viete mi poradiť? Ďakujem, vodičský mi vraj vrátia s nejakou nálepkou kde bude zákaz viesť vozidlo v DE tuším 6-12 mesiacov, súd som tam nemal riešil to len nejaký jeden komisár, . Viete mi poradiť čo bude ďalej aký postup, či aj súd? A, či mi to príde všetko domov alebo ako? A, či sa môže stat, že dostanem aj zákaz vstupu do Nemecka?

Odpoveď: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.06.2018)

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že ide o dopravný priestupok, ktorý sa stal mimo SR, na území Nemecka, na jeho posúdenie je potrebné uplatniť nemecké predpisy. Keďže sa naša advokátska kancelária nevenuje nemeckému právu, dovoľujem si Vás odporučiť na advokáta priamo v Nemecku, ktorého požiadate o radu a pomoc.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku