Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Nitra

Otázka: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Dobrý deň. Pracujem v Nemecku a za jazdu pod vplyvom alkoholu mi bol na jeden mesiac odobraný vodičský preukaz. Na Slovensku som už bol za to dvakrát potrestaný... Je možné, že mi nemeckí policajti vodičský preukaz nevrátia, ak sa o tom dozvedia? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vodičský preukaz zadržaný v Nemecku

Dobrý deň, odpoveď na Vašu otázku sa nachádza v právnom poriadku Nemecka. Je potrebné uviesť, že krajina, v ktorej nebol Váš vodičský preukaz vydaný (t.j. vo Vašom prípade Slovenská republika) môže uložiť trest zákazu viesť motorové vozidlo iba na území svojej krajiny. Celoplošne pre celú EÚ Vám zákaz viesť motorové vozidlo môže uložiť iba krajina pôvodu vodičského preukazu. Rovnako je však upozorniť na to, že bez ohľadu na to, aký trest Vám bol uložený alebo na ako dlho odobratý vodičský preukaz, bez neho nemôžete nikde viesť motorové vozidlo. Podľa dostupných informácií je postup nemeckých úradov v takýchto veciach taký, že zadržaný (odobratý) vodičský preukaz zašlú späť príslušnému slovenskému úradu. Ohľadom bližších informácii Vám odporúčam kontaktovať advokáta (právnika) v Nemecku.