Aká práva má otec ak nie je v rodnom liste?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Aká práva má otec ak nie je v rodnom liste?

Dobrý deň, potrebovala by som sa poradiť ohľadom otčianskych práv. Otec dieťaťa nie je uvedený v jeho rodnom liste, nežijeme spolu a nikdy sme spolu nežili. Môžem s dieťaťom odísť žiť do zahraničia? Aký bude postup, ak sa bude domáhať svojich práv? Koľká je pravdepodobnosť, že ma úrady donútia vrátiť sa na Slovensko, len aby sa otec mohol s dieťaťom stretnúť niekoľkokrát do mesiaca? Navyše, ak podá niektorú z nás na súd, musím cestovať na Slovensko na každé pojednávanie? Zohráva nejakú úlohu, ako dlho som s dieťaťom mimo Slovenska? A akým spôsobom budú upravené práva? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Aká práva má otec ak nie je v rodnom liste?

Dobrý deň,

Rodičovské práva a povinnosti

Ak v rodnom liste otec dieťaťa nie je uvedený, otcovstvo k maloletému dieťaťu nebolo určené žiadnym zo spôsobov predpokladných zákonom č. 36/2005 Z.z. o rodine v platnom znení.V dôsledku tejto skutočnosti otcovi dieťaťa právne nevznikli rodičovské práva a povinnosti voči Vášmu dieťaťu.

Súčasťou rodičovských práv sa v súlade s ust. § 28 ods. 1 rozumejú

a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývin maloletého dieťaťa,

b) zastupovanie maloletého dieťaťa,

c) správa majetku maloletého dieťaťa.

V súlade s ust. § 28 ods. 3 platí, že rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu.Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.

Z toho vyplýva, že otec dieťaťa zatiaľ nie je jeho zákonným zástupcom, a teda jeho súhlas sa na Vaše vycestovanie do zahraničia nevyžaduje.

Určenie otcovstva

Ak by mal otec Vášho dieťaťa záujem domôcť sa svojich rodičovských práv a povinností voči dieťaťu, bude musieť v prvom rade vyriešiť otázku určenia otcovstva.

Zákon o rodine rozoznáva tri domnienky otcovstva:

  1. Otcovstvo manžela matky,
  2. Otcovstvo určené súhlasným vyhlásením rodičov,
  3. Určenie otcvostva rozhodnutím súdu.

Vo Vašom prípade prichádza do úvahy stále možnosť určiť otcovstvo súhlasným vyhlásením rodičov, avšak, vychádzajúc z Vašej žiadosti predpokladáme, že o túto alternatívu Vy nemáte záujem.

Otec dieťaťa má v tomto prípade možnosť siahnuť po poslednej možnosti a síce obrátiť sa vo veci určenia otcovstva na súd.

Určenie otcovstva rozhodnutím súdu

O určenie otcovstva môže v súlade s ust. § 94 ods. 1 Zákona o rodine požiadať matka ako aj otec dieťaťa.

Za otca sa pre tento prípad podľa ust. § 94 ods. 2 Zákona o rodine považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako stoosemdesiat a viac ako tristo dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti.

Účastníkmi konania o určenie otcovstva sú v súlade s § 108 ods. 2 zákona č. 161/2015 Z. z., Civilného mimosporového poriadku navrhovateľ, dieťa, matka a muž, ktoré otcovstvo má byť určené.

Čo sa týka Vašich obáv z vycestovania, v súlade s ust. § 106 Civilného mimosporového poriadku platí, že na konania vo veciach určenia rodičovstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má dieťa bydlisko.

Ak takého súdu niet, je príslušný všeobecný súd matky, inak všeobecný súd toho, koho otcovstvo má byť určené alebo zapreté.

Dokazovanie

Rozhodujúcu úlohu v konaní má dokazovanie znaleckým posudkom.

Súd nariadi vypracovanie znaleckého posudku, a to najčastejšie z odboru hematológie (tzv. krvné skúšky), gynekológie (porovnanie termínu súlože a pôrodu), sexuológie (zisťovanie schopnosti muža splodiť dieťa), genetiky, vrátane DNA diagnostiky. V súčasnosti je schopnosť vylúčiť alebo určiť otcovstvo mimoriadne vysoká a vierohodnosť dosahuje takmer 100 percent.

Na základe rozhodnutia súdu sa dieťaťu vydá nový rodný list.

Spojené konanie

Zároveň je dôležité doplniť, že ust. § 110 Civilného mimosporového poriadku stanovuje, že s konaním o určenie otcovstva je spojené konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výžive maloletého.

Pri úprave rodičovských práv a povinností súd v vždy prihliada v prvom rade na záujem maloletého dieťaťa.

V súlade s čl. 5 Zákona o rodine sa pri posudzovaní a určovaní záujmu maloletého zohľadňuje najmä:

a) úroveň starostlivosti o dieťa,

b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,

c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,

d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,

e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,

f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,

g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,

h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,

i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.

Súd najmä rozhodne, komu dieťa zverí do výchovy, kto bude spravovať jeho majetok a ako má druhý z rodičov prispievať na jeho výživu. Pri určení výživného súd prihliadne na odôvodnené potreby oprávneného dieťaťa, ako aj na schopnosti a možnosti povinného rodiča.

Dĺžka pobytu v čase súdneho pojednávania môže mať vplyv na rozhodnutie súdu, nakoľko, ako sme vyššie uviedli, ten vždy prihliada v prvom rade na záujem maloletého dieťaťa a teda, pokiaľ sa už na danom mieste budete zdržiavať dlhšiu dobu a s dieťaťom si tam vytvoríte zázemie, napr. dieťa tam už bude chodiť do školky, bude tam mať kamarátov, Vy prácu, súd to pri úprave rodičovských práv a povinností bude musieť zohľadniť.

Vždy máte právo zvoliť si zástupcu z radov advokátov, euroadvokátov a nechať sa  súdnom konaní zastúpiť, vtedy Vaša účasť nie je nutná, ak to súd nebude výlučne požadovať.

V prípade trvalého vycestovania do zahraničia doporúčame odhlásiť maloletého z pobytu na území SR pred začatím vyššie uvedených súdnych konaní.

Kým nie su otcovi priznané rodičovské práva a povinnoti, nevyžaduje sa ani jeho súhlas na odhlásenie dieťaťa z trvalého pobytu na území SR.

Podrobnosti o odhlásení dieťaťa do 18 rokov nájdete na stránke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.