Máte
otázku?

Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Dobrý deň, čakám svoje prvé dieťa. Som na konci prvého trimestra. Som slobodná. Otec dieťaťa je slobodný, nemá deti, zamestnaný. Keď som mu oznámila, že som tehotná, tak ma informoval, že nechce figurovať v živote dieťaťa, ani v jeho rodnom liste. Neviem, či zmení svoj názor, ale nepredpokladám to. Plánuje odísť žiť mimo SR ešte predtým, ako sa dieťa narodí. Chcela by som spýtať: 1, čo sa stane, ak neuvediem meno otca do rodného listu? 2, čo sa stane v prípade, ak by som meno otca uviedla (otec je len jeden, nikto iný neprichádza do úvahy) a on by neprišiel na matriku podpísať meno dieťaťa? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom Alexandra

Odpoveď: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Dobrý deň, nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa je pomerne časté. Stáva sa to z dôvodov, že nechce otec, aby bol zapísaný alebo dokonca ani matky nechcú niekedy, aby ich biologický otec bol zapísaný v rodnom liste. 

Nehrozí Vám žiadna pokuta alebo niečo podobné. Ak budete chcieť, aby Vám otec dieťaťa prispieval na výživu dieťaťa, budete musieť podať návrh určenie otcovstva a na úpravu práv a povinností k dieťaťu. Bude to pre Vás obtiažnejšie, ak nezapíšete otca do rodného listu dieťaťa tak sa Vam nemusí podariť získať DNA otca dieťaťa a budete musieť preukázať inak, že je otcom, najmä ak odíde do zahraničia. Bude to trvať oveľa dlhšie. Bez jeho súhlasu však jeho (otca) do rodného listu dieťaťa nezapíšu.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či je reálna šanca dostávať výživné od otca dieťaťa, aj keď cudzinec. Môj ex partner je občanom Rumunska ale žije a pracuje v Českej republike. Od 5 mesiaca tehotenstva nie sme v žiadnom kontakte, aj keď som ho prosila o finančnú podporu vzhľadom na jeho veľmi dobrý respektíve vysoký mesačný príjem, ale bez odozvy. Som tesne pred pôrodom a, keďže o nás nejaví žiadny záujem, nebude uvedený ani v rodom liste aj tak je možnosť od neho nejako vymáhať výživné po narodení dieťaťa ?

Odpoveď: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.11.2018)

Dobrý deň, 

sme názoru, že nezapísaním otca do rodného listu dieťaťa nekonáte správne.

Nezapísaný otec rovná sa žiadny otec a žiadne výživné na Vaše dieťa.

Odporúčame otca dieťaťa riadne zapísať do rodného listu. 

Upriamujeme Vašu pozornosť aj na ust. § 74 zákona o rodine, podľa ktorého máte nárok na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke (citujeme) :

"(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu. 

(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu."

Odporúčame ponechávať si pokladničné doklady na nákup tovaru v súvislosti s tehotenstvom a materstvom.

Príslušným vo veci je okresný súd podľa miesta bydliska maloletého.

Po súdnom konaní  s  následným vymáhaním výživného a príspevku, pokiaľ nedôjde k dobrovoľnej úhrade,Vám môže pomôcť Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku