Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Dobrý deň, očakávam svoje prvé dieťa a som na konci prvého trimestra. Súčasne som slobodná. Otec dieťaťa je tiež slobodný, nemá žiadne deti a je zamestnaný. Keď som mu oznámila, že som tehotná, informoval ma, že nechce byť súčasťou života nášho dieťaťa, ani sa objaviť v jeho rodnom liste. Nie som si istá, či zmení svoj názor, ale nepredpokladám to. Plánuje odísť žiť mimo Slovenska ešte predtým, ako sa dieťa narodí. Rada by som sa opýtala: 1. Čo sa stane, ak neuvediem meno otca v rodnom liste dieťaťa? 2. Čo by sa stalo, ak by som uviedla jeho meno (keďže je jediným možným otcom) a on by neprišiel na matriku podpísať meno dieťaťa? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Alexandra.

Odpoveď: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Dobrý deň, nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa je pomerne časté. Stáva sa to z dôvodov, že nechce otec, aby bol zapísaný alebo dokonca ani matky nechcú niekedy, aby ich biologický otec bol zapísaný v rodnom liste.

Nehrozí Vám žiadna pokuta alebo niečo podobné. Ak budete chcieť, aby Vám otec dieťaťa prispieval na výživu dieťaťa, budete musieť podať návrh určenie otcovstva a na úpravu práv a povinností k dieťaťu. Bude to pre Vás obtiažnejšie, ak nezapíšete otca do rodného listu dieťaťa tak sa Vam nemusí podariť získať DNA otca dieťaťa a budete musieť preukázať inak, že je otcom, najmä ak odíde do zahraničia. Bude to trvať oveľa dlhšie. Bez jeho súhlasu však jeho (otca) do rodného listu dieťaťa nezapíšu.