POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Dobrý deň, očakávam svoje prvé dieťa a som na konci prvého trimestra. Súčasne som slobodná. Otec dieťaťa je tiež slobodný, nemá žiadne deti a je zamestnaný. Keď som mu oznámila, že som tehotná, informoval ma, že nechce byť súčasťou života nášho dieťaťa, ani sa objaviť v jeho rodnom liste. Nie som si istá, či zmení svoj názor, ale nepredpokladám to. Plánuje odísť žiť mimo Slovenska ešte predtým, ako sa dieťa narodí. Rada by som sa opýtala: 1. Čo sa stane, ak neuvediem meno otca v rodnom liste dieťaťa? 2. Čo by sa stalo, ak by som uviedla jeho meno (keďže je jediným možným otcom) a on by neprišiel na matriku podpísať meno dieťaťa? Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Alexandra.

Odpoveď: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

Dobrý deň, nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa je pomerne časté. Stáva sa to z dôvodov, že nechce otec, aby bol zapísaný alebo dokonca ani matky nechcú niekedy, aby ich biologický otec bol zapísaný v rodnom liste. 

Nehrozí Vám žiadna pokuta alebo niečo podobné. Ak budete chcieť, aby Vám otec dieťaťa prispieval na výživu dieťaťa, budete musieť podať návrh určenie otcovstva a na úpravu práv a povinností k dieťaťu. Bude to pre Vás obtiažnejšie, ak nezapíšete otca do rodného listu dieťaťa tak sa Vam nemusí podariť získať DNA otca dieťaťa a budete musieť preukázať inak, že je otcom, najmä ak odíde do zahraničia. Bude to trvať oveľa dlhšie. Bez jeho súhlasu však jeho (otca) do rodného listu dieťaťa nezapíšu.

Trápi vás "Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Pri narodení dieťaťa som do rodného listu neuviedla otca. Dieťa bude koncom septembra mať už tri roky a už takmer rok s otcom nežijeme spolu. S dieťaťom teraz bývam v ČR a rada by som otca uviedla do jeho rodného listu. Ako mám postupovať? Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

(odpoveď odoslaná: 29.06.2023)

Dobrý deň. Ak by ste chceli uviesť otca dieťaťa do rodného listu, museli by ste obaja rodičia súhlasne vyhlásiť pred matričným úradom alebo pred súdom, že označený muž je otcom dieťaťa. Takéto vyhlásenie nemusí byť urobené oboma rodičmi súčasne a je možné ho urobiť pred pôrodom aj po pôrode. Ak by otec nesúhlasil s určením otcovstva, tak potom je možné to riešiť len súdnou cestou. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, či je reálna šanca dostávať výživné od otca dieťaťa, aj keď je cudzinec. Môj ex partner je občanom Rumunska, ale žije a pracuje v Českej republike. Od piatého mesiaca tehotenstva nemáme žiaden kontakt, hoci som ho žiadala o finančnú podporu vzhľadom na jeho veľmi dobrý, respektíve, vysoký mesačný príjem - bez odozvy. Som tesne pred pôrodom a, keďže o nás nejaví žiadny záujem, nebude uvedený ani v rodnom liste. Napriek tomu, je možné od neho nejako vymáhať výživné po narodení dieťaťa?

Odpoveď: Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa

(odpoveď odoslaná: 07.11.2018)

Dobrý deň, 

sme názoru, že nezapísaním otca do rodného listu dieťaťa nekonáte správne.

Nezapísaný otec rovná sa žiadny otec a žiadne výživné na Vaše dieťa.

Odporúčame otca dieťaťa riadne zapísať do rodného listu. 

Upriamujeme Vašu pozornosť aj na ust. § 74 zákona o rodine, podľa ktorého máte nárok na príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke (citujeme) :

"(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu. 

(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu."

Odporúčame ponechávať si pokladničné doklady na nákup tovaru v súvislosti s tehotenstvom a materstvom.

Príslušným vo veci je okresný súd podľa miesta bydliska maloletého.

Po súdnom konaní  s  následným vymáhaním výživného a príspevku, pokiaľ nedôjde k dobrovoľnej úhrade,Vám môže pomôcť Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nezapísanie otca do rodného listu dieťaťa" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.