Neuvedenie biologického otca do rodného listu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Neuvedenie biologického otca do rodného listu

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na otázku týkajúcu sa neuvedenia biologického otca v rodnom liste dieťaťa. Zaujímalo by ma, či má biologický otec dieťaťa, v prípade jeho neuvedenia v rodnom liste, právo požiadať o určenie otcovstva či o zverenie do výchovy, ak by mal záujem. Prípadne, čo by mohol tento otec podniknúť, aby sa mohol pravidelne stýkať s dieťaťom, pokiaľ nie je uvedený v jeho rodnom liste. Rovnako by ma zaujímalo, aké možnosti by mal, keby bol v rodnom liste dieťaťa uvedený. Posledná otázka sa týka určenia občianstva dieťaťa v prípade, ak je matka občiankou Slovenskej republiky a otec občanom Českej republiky - v oboch prípadoch, teda s uvedením aj bez uvedenia otca v rodnom liste. Rovnako by som sa chcela spýtať, či by otec dieťaťa musel vždy mať súhlas matky, ak by sa jednalo o vycestovanie s dieťaťom do Českej republiky. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Neuvedenie biologického otca do rodného listu

Dobrý deň, neuvedenie biologického otca do rodného listu dieťaťa nie je neprekonateľnou prekážkou, ktorú by otec nedokázal vyriešiť.

V prípade, ak je otec biologickým otcom, má právo, pokiaľ ho matka neuvedie do rodného listu požiadať súd o určenie otcovstva. Toto konanie je obligatórne spojené s konaním o úpravu práv a povinností k mal.dieťaťu.

Pokiaľ je dieťa malé (obyčajne do 3 rokov dieťaťa) je veľmi nepravdepodobné, že by súd zveril dieťa otcovi, matka by musela byť nezodpovedná, neprejavovať záujem o dieťa, muselo by ísť skutočne o vážne dôvody.

Súd v konaní o určenie otcovstva by sa určoval:

1/ komu dieťa zverí

2/ kto bude dieťa zastupovať a spravovať majetok

3/ aké bude platiť povinný rodič výživné

4/ ak o to požiada jeden z rodičov, určí sa aj styk s dieťaťom (v tak nízkom veku to je za prítomnosti matky).

Bez určenia otcovstva mu súd styk neurčí, musel by byť najskôr otcom, aby mohol mať s dieťaťom styk.

Ak by bol v rodnom liste uvedený, patria mu všetky práva a povinnosti vyplývajúce zo zákona o rodine, medzi práva patrí podieľať sa na výchove a rozhodovaní o dieťati, právo na styk, právo na zastupovanie dieťaťa, správu majetku. Medzi povinnosti patrí najmä vyživovacia povinnosť.

Pokiaľ ide o občianstvo, nadobúdanie občianstva je podľa zákona, nie podľa dohody rodičov. Ak ste občianka SR, dieťa bude tiež občanom SR, aj keď s tým otec nesúhlasí.

Štátne občianstvo detí sa nadobúda buď udelením, narodením alebo osvojením.

Dieťa nadobudne štátne občianstvo Slovenskej republiky v prípade, že:

-          aspoň jeden z jeho rodičov je občanom Slovenskej republiky (bez ohľadu na miesto narodenia);

-          sa narodilo na území Slovenskej republiky, ak jeho rodičia sú bez štátnej príslušnosti;

-          sa narodilo na území Slovenskej republiky, ak jeho rodičia sú cudzími štátnymi príslušníkmi a narodením nenadobúda občianstvo žiadneho z nich.

Dieťa cudzieho štátneho občana a štátneho občana Slovenskej republiky je občanom SR aj vtedy, ak sa neskôr preukáže, že štátny občan Slovenskej republiky nie je jeho rodičom.

Pokiaľ ide o vycestovanie, do 3 rokov veku dieťaťa môžete žiadať, aby bol styk vykonávaný za Vašej prítomnosti a v mieste Vášho bydliska.

Neskôr, ak by šlo o vycestovanie do zahraničia, otec by musel mať Váš súhlas. Toto platí pri dlhodobom vycestovaní. Ak by šlo napríklad len o pár dňový výlet, súhlas nie je potrebný, nakoľko nejde o vysťahovanie sa do cudziny. Ak by sa však chcel vysťahovať do cudziny, potreboval by súhlas súdu.

V prípade doplňujúcich otázok nám napíšte. Neuvedenie biologického otca do rodného listu je pomerne časté, nesie to to sebou vyššie uvedené následky, s ktorými musí matka počítať.