Máte
otázku?

Uvedenie otca do rodného listu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Uvedenie otca do rodného listu

Dobrý deň, rada by som sa opýtala... Som na konci tretieho mesiaca, a otec dieťaťa ma opustil. Momentálne spolu vôbec nevieme komunikovať - hádky a výčitky. Otec dieťaťa si chce dať spraviť testy otcovstva. Moja/e otázky sú: 1. kedy je možné podstúpiť testy otcovstva - v akom veku dieťata. 2. môžem ho uviesť do RL. bez jeho vedomia...? 3. Ak si nebudem želať jeho prítomnosť pri dieťati pri ani po pôrode z dôvodu zlých vzťahov, a on nebude vedieť o tom, že je uvedený v jeho RL., má právo sa s ním stýkať...? má možnosť získať RL. bez môjho vedomia? 4. V prípade, že bude žiadať testy otcovstva a kým bude výsledok testu, môžem od neho žiadať finančný príspevok?

Odpoveď: Uvedenie otca do rodného listu

Dobrý deň, testy otcovstva je možné urobiť kedykoľvek (vek dieťaťa nie je limitovaný). Do rodného listu na matrike ho možete uviesť iba, ak s tým prejaví súhlas. Ak by neprejavil súhlas, môžete sa obrátiť na súd, aby určil otcovstvo súd. Ak je otec, má právo sa s dieťaťom stýkať. Ak mu to nedovolíte, môže sa obrátiť na súd. Do rodného listu môže byť zapísaný aj napriek Vášmu nesúhlasu, ale musel by to riešiť cez súd. Výsledok testu bude veľmi rýchlo. Na súde môžete žiadať nariadiť predbežné opatrenie, aby súd určil výživné do času, kým súd nerozhodne o výživnom.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Uvedenie otca do rodného listu (Rodinné právo)

Dobry den, chcem sa spytat moja dcera sa narodila v Nemecku a v rodnom liste neni udany otec. mozem otca udat do slovenskeho rodineho listu

Odpoveď: Uvedenie otca do rodného listu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.11.2015)

Dobrý deň, na matrike musíte obaja rodičia prejaviť súhlas s tým, aby bol otec zapísaný ako otec aj do rodného listu. Ak prejaví súhlas, môžete ho zapísať. Ak by to neurobil, potom môžete podať návrh na súd na určenie otcovstva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Uvedenie otca do rodného listu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku