Dobrý deň,
otázkam mobbingu a bossingu sa venujeme v mnohých našich odpovediach, je len potrebné do vyhľadávacie poľa zadať uvedené termíny.
K Vašej otázke uvádzame nasledovné :
Je na Vašom rozhodnutí, či vo veci budete podávať sťažnosť zamestnávateľovi, prípadne urobíte podanie na súd. Ak by ste sa rozhodli nás kontaktovať, aby sme Vám pomohli so štylizáciou podaní, museli by sme vedieť podrobnosti. Sme názoru, že ak osoba, ktorá sa voči Vám dopúšťala konania bossingu, a táto už nie je v prac. pomere, potom je na zvážení, či vec je ešte potrebné riešiť, alebo prípadne len poukázať zamestnávateľovi na to, aby k takýmto konaniam nedochádzalo. Otázkou je tiež, z akého dôvodu uvedenej osobe skončil prac. pomer.
V otázke uvádzate, že máte obavy z toho, či voči Vám bude postupované v súlade so ZP, napr. upozornenie na porušenie prac. disciplíny. K tomuto uvádzame, že aj keby Vám písomne zamestnávateľ niečo vytkol a následne by skončil s Vami prac. pomer výpoveďou alebo okamžitým skončením prac. pomeru pre porušenie prac. disciplíny, je možné sa brániť. Podľa ust. § 77 Zákonníka práce platí, že "neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť." T.j. : v lehote do dvoch mesiacov by ste mohli podať žalobu o neplatnosť skončenia prac. pomeru.
Uvádzame súčasne, že konajúci súd nie je viazaný právnym názorom zamestnávateľa a teda jeho kvalifikáciou porušenia prac. disciplíny ako dôvodu na skončenie prac. pomeru; porušenie prac. disciplíny ako dôvod na skončenie prac. pomeru bude na posúdení súdu, súd nie je viazaný právnym názorom zamestnávateľa, právny názor si urobí súd sám.
V prípade záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu podľa inštrukcií uvedených na úvodnej stránke (Dohodnúť konzultáciu).