Dobrý deň,
spôsoby skončenia pracovného pomeru sú upravené v § 59 ods. 1 Zákonníka práce. Ide o skončenie pracovného pomeru dohodou, výpoveďou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe.
Pri dohode musí súhlasiť aj zamestnávateľ, s ktorým sa dohodne konkrétny deň skončenia (bez plynutia výpovednej doby). Výpoveď môže byť podaná bez uvedenia dôvodu ale je spojená s plynutím výpovednej doby. Na okamžité skončenie pracovného pomeru, musí mať zamestnanec iba dôvody uvedené v § 69 ods. 1 Zákonníka práce.
Podľa § 69 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie."
Vzhľadom na vyššie uvedené, určite sa najprv skúste so zamestnávateľom dohodnúť na skončení Vášho pracovného pomeru dohodou s preplatením dovolenky. V opačnom prípade, podajte výpoveď. Pri výpovedi z Vašej strany, nevzniká nárok na odstupné. Odstupné je výlučné spojené len s výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
Čo sa týka Vašich nárokov, ak by bolo možné dokázať nepreplatenie Vašich nadčasov, bolo by možné si ich nárokovať, či už počas počas pracovného pomeru alebo aj po skončení pracovného pomeru súdnou cestou.
Pre porušovanie Zákonníka práce, spočívajúce v neuspokojivých pracovných podmienok je možné podať podnet na Inšpektorát práce.