Máte
otázku?

Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

Dobry den,prosim Vas o radu.Bola som zamestnana takmer cely rok. Pocas toho obdobia som nedostavala od svojej sefky vyplatne pasky, vyplatu som dostavala len tak na ruku a ani som nic nepodpisovala, vyplatne pasky ani vyplaty. Poslala som jej vypoved a ziadala od nej vyplatne pasky.Tak ich spravila narychlo a poslala mi ich. Ale su tam dovolenky a ja som za cely rok nebrala dovolenku a nemam ani dovolenkove listky. Myslim,ze tie dovolenky naschval rozpisala, aby mi ju nemusela preplatit. Dalej tam boli absencie, neplatene volna a to som tiez nikdy nemala. Potom tam este bolo, ze mi ku kazdej vyplate davala danovy bonus ale to je tiez klamstvo. Sama povedala, ze mi nebude vyplacat kazdy mesiac a ze mi to da naraz ale ziadne peniaze som nemala a ona si teraz ten danovy bonus uplatni od statu. Ja neviem, ako by sa to dalo dokazat, ze tie vyplatne pasky su sfalsovane. Potrebujem od nej zapoctovy list, aby som sa mohla zaevidovat na urad prace ale ten poslat nechce. Prosim Vas, poradte mi, co mam robit.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

Dobrý deň, v zmysle § 130 ods. 5 Zákonníka práce (ZP), je zamestnávateľ pri vyúčtovaní mzdy povinný zamestnancovi vydať písomný doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Podľa § 75 ods. 2 ZP, pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní. Taktiež Vám v zmysle ustanovenia § 116 ods. 3 ZP patrí náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku. Ak Váš zamestnávateľ porušil alebo porušuje tieto zákonom uložené povinnosti, máte možnosť dovolať sa uloženia týchto povinností zamestnávateľovi na súde alebo sa obrátiť na inšpekciu práce. Rovnako Vám odporúčam podať žalobu na príslušný súd, ak Vám Váš zamestnávateľ bezdôvodne krátil mzdu alebo náhradu mzdy.

Trápi vás "Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Dobrý večer, chcela by som napísať sťažnosť zamestnávateľovi kvôli bossingu (od nesplniteľných úloh, presadzovaniu, neodôvodnenému kráteniu odmien), keď som upozornila mailom riaditeľku personálneho so žiadosťou o preverenie diskriminácie tak ešte s nadriadenou vykonštruovali porušenie pracovnej disciplíny (vraj som nadriadenú neinformovala o dôležitej zmene, ktorú som sa dozvedela na školení, ja som totiž ochorela a bola som PN a nestihla si naštudovať 110 stranový materiál zo školenia) a psychicky ma tým odrovnali, som 6 mesiacov PN. Musí mi alebo je vhodné, aby takúto sťažnosť pripravil advokát, alebo to stačí spísať si to laicky, ak chcem, aby to neodignorovali, ale nemám nervy ísť s tým na súd? S akou odmenou advokáta mám počítať? Alebo to neriešiť ak medzitým nadriadenej skončil pracovný pomer, ale zostala tam personálna riaditeľka a neviem čo si na mňa vymyslia? Ďakujem za rady sa chrániť.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 09.06.2020)

Dobrý deň,
otázkam mobbingu a bossingu sa venujeme v mnohých našich odpovediach, je len potrebné do vyhľadávacie poľa zadať uvedené termíny.

K Vašej otázke uvádzame nasledovné :

Je na Vašom rozhodnutí, či vo veci budete podávať sťažnosť zamestnávateľovi, prípadne urobíte podanie na súd. Ak by ste sa rozhodli nás kontaktovať, aby sme Vám pomohli so štylizáciou podaní, museli by sme vedieť podrobnosti. Sme názoru, že ak osoba, ktorá sa voči Vám dopúšťala konania bossingu, a táto už nie je v prac. pomere, potom je na zvážení, či vec je ešte potrebné riešiť, alebo prípadne len poukázať zamestnávateľovi na to, aby k takýmto konaniam nedochádzalo. Otázkou je tiež, z akého dôvodu uvedenej osobe skončil prac. pomer.

V otázke uvádzate, že máte obavy z toho, či voči Vám bude postupované v súlade so ZP, napr. upozornenie na porušenie prac. disciplíny. K tomuto uvádzame, že aj keby Vám písomne zamestnávateľ niečo vytkol a následne by skončil s Vami prac. pomer výpoveďou alebo okamžitým skončením prac. pomeru pre porušenie prac. disciplíny, je možné sa brániť. Podľa ust. § 77 Zákonníka práce platí, že "neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť." T.j. : v lehote do dvoch mesiacov by ste mohli podať žalobu o neplatnosť skončenia prac. pomeru.

Uvádzame súčasne, že konajúci súd nie je viazaný právnym názorom zamestnávateľa a teda jeho kvalifikáciou porušenia prac. disciplíny ako dôvodu na skončenie prac. pomeru; porušenie prac. disciplíny ako dôvod na skončenie prac. pomeru bude na posúdení súdu, súd nie je viazaný právnym názorom zamestnávateľa, právny názor si urobí súd sám.

V prípade záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu podľa inštrukcií uvedených na úvodnej stránke (Dohodnúť konzultáciu).

 

 

 


Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Pracujem v delených pracovných zmenách - od 9. 00 do 13. 00 a potom od 18. 00 do 22. 00 hod. Ráno na druhý deň opäť začínam o 9. 00. Neporušuje zamestnávateľ dobu nepretržitého odpočinku, ktorá ma byt 12 hodín a ja mám len 11? Podotýkam, že to nie je nepretržitá prevádzka. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 05.06.2017)

Dobrý deň, v zmysle § 92 ods. 1 Zákonníka práce (ZP) platí, že zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín. V nasledujúcich ustanoveniach ZP síce upravuje dôvody, pre ktoré uvedenú dobu odpočinku zamestnávateľ nemusí dodržať, avšak tieto majú charakter dočasnej naliehavosti. Ak preto neexistujú tieto dôvody, zamestnávateľ je povinný dodržať 12 hodinový minimálny rozsah denného odpočinku medzi dvoma zmenami vždy v rámci 24 hodín, inak sa dopúšťa porušenia pracovnoprávnych predpisov.


Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Dobrý deň, Prosím o pomoc v prípade poistenia. Vzťahy: servis-autopžičovňa- zamestnávateľ - ja - poisťovňa. Poškodil som vozidlo z autopožičovne, ktoré platil zamestnávateľ. Autopožičovňa vystavila faktúru, ktorú zaslala môjmu zamestnávateľovi. Škodu som zaplatil cez škodovú komisiu a žiadal náhradu od poisťovne, keďže som mal poistenie voči zamestnávateľovi. Poisťovňa žiada odomňa doklad za opravu medzi autopožičovňou a servisom, ktorý samozrejme nemám ani nemám k nemu prístup. Autopožičovňa mi taký doklad nieje ochotná dať lebo nemá žiadny vzťah s poisťovňou. Iróniu je, že neviem dokonca ani koho mám žalovať, týmto Vás prosím o radu s pozdravom.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 03.06.2017)

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné postupovať podľa poistnej zmluvy, ktorú máte uzatvorenú s poisťovňou.

Vy ste nemali dôvod platiť faktúru, keď bola vystavená na zamestnávateľa.

Vy zodpovedáte zamestnávateľovi iba podľa predpisov pracovného práva. Tam je náhrada škody limitovaná.

Pokiaľ to však už riešite, požiadajte svojho zamestnávateľa, aby vám tieto doklady vydal. Zamestnávateľ ich musí mať dispozícii. Prečo ste nežiadali zamestnávateľa o tieto doklady?

 


Trápi vás "Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ plánuje v septembri sťahovanie do nových priestorov, náplň pracovnej činnosti zostava nezmenená. Môže zamestnávateľ už teraz požadovať odo mňa informáciu, či budem súhlasiť s presunom na nové pracovisko, ak áno, na základe akého zákona? Ďakujem.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 27.04.2017)

Dobrý deň. 

V zmysle Zákonníka práce musí byť súčasťou pracovnej zmluvy uvedenie aj miesta výkonu práce. V súlade s § 54 Zákonníka práce je možné dohodnutý obsah pracovnej zmluvy meniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. 

Zmena miesta výkonu práce je zmenou pracovnej zmluvy a preto má právo zamestnávateľ od Vás žiadať, či budete s takouto zmenou pracovnej zmluvy súhlasiť.


Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Dobry den, partnerke bude koncit materska a zistili sme, ze madzicasom firma zmenila majitela aj sidlo. Snazili sme sa listom kontaktovat noveho majitela, ale neodpoveda. Na socialnom urade nam povedali, ze mame kontaktovat inspektorat prace, tam nam po telefonate povedali, ze to mame poslat pisomne s tym, ze to nebude tak rychlo vybavene. Tak chcem poradit ako mame postupovat. Dakujem.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 14.06.2016)

Dobrý deň. Môžete sa riadiť odporúčaniami príslušných štátnych orgánov a písomne kontaktovať inšpektorát práce. Medzičasom sa pokúste zistiť ďalšie informácie o zamestnávateľovi (či stále vykonáva podnikateľskú činnosť, či má iných zamestnancov a pod.). Naďalej sa môžete pokúšať kontaktovať zamestnávateľa písomne, prostredníctvom doporučenej zásielky. Zamestnávateľovi môžete doručiť zásielku aj tak, že mu ju odovzdáte osobne na pracovisku (takéto doručenie si nechajte potvrdiť podpisom o prevzatí). 


Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem ako učiteľka a zároveň aj riaditeľka materskej školy s praxou 29 rokov na tom istom pracovisku. Mojím zamestnávateľom je Obecný úrad. Nikdy som nemala žiadne problémy v práci, svoju prácu mám veľmi rada, no som živiteľka rodiny a prácu nutne potrebujem, o čom moj zamestnávateľ dobre vie a zneužíva to vo svoj prospech. Už niekoľko krát mi bolo povedané, či chcem mať prácu a preto mi určil jeho "pracovné pravidlá". To znamená, že musím pracovať od 7.00 do 16.00 hod. bez náhrady odmien za presčasy, vykonávať aj prácu upratovačky, kedže máme málo detí. Musím byť na pracovisku do 16.00 aj v prípade, ak zo zdravotných dôvodov neprišlo do mš žiadne dieťa. Môj plat sa nezvyšuje ani podľa zákonom určených platových tabuliek z Ministerstva školstva. Už 9 rokov nedostávam žiadne výplatné pásky, mzda je vyplácaná osobne do vlastných rúk, pričom podpisujem iba výplatnú listinu. Nebol mi počas tejto doby daný žiaden platový výmer, pretože môj plat je už 9 rokov bezo zmien. Nedostávam príplatok za triednictvo, sociálny fond celých deväť rokov, nedostalo sa mi za túto dobu ani jedno ročné zúčtovanie do rúk a protizákonné nároky môjho zamestnávateľa sa stupňujú, kedže som sa odvážila po takejto dlhej dobe vyjadriť svoju nespokojnosť. Pán starosta sa zhostil mojej funkcie a o všetkom rozhoduje v materskej škole on. Prosím o radu, ako mám postupovať, aby sa mi dostalo to, čo mi prináleží zo zákona a či je možné finančné odškodnenie za celé toto obdobie so spätnou platnosťou, ak by sa zriadovateľ rozhodol zrušiť materskú školu, pretože týmto argumentom sa mi neustále vyhráža, alebo sa rozhodnem sama ukončiť tento už neúnosný pracovný pomer, pretože som dochádzajúca pracovníčka. Budem rada, ak mi poradíte v riešení mojich pracovných problémoch, za čo Vám vopred dakujem. 

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 04.02.2016)

Dobrý deň, nedodržiavanie podmienok pracovnej zmluvy a celkovo pracovnoprávnych predpisov pri zneužívaní osobných tiesnivých pomerov zamestnanca ja v prvom rade zavrhnutiahodným konaním. Niektoré porušenia zo strany Vášho zamestnávateľa zakladajú žalovateľné nároky, ktorých sa môžete domáhať na príslušnom súde. Ďalšie protiprávne konanie je postihnuteľné postupom podľa zákona č. 125/2006 Z.z. o inšpekcii práce, a to najmä pre porušenie mzdových a pracovných podmienok Vás ako zamestnanca. Na základe Vášho podnetu a po preskúmaní dodržiavania pracovnoprávnych predpisov, je dôvodné predpokladať uloženie sankcie, ktorú tento zákon umožňuje udeliť, a to až do výšky 100 000,- €. Zároveň Vám do pozornosti dávam znenie skutkovej podstaty trestného činu Nátlaku podľa § 192 ods. 1 a 2 Trestného zákona. Tohto trestného činu sa dopustí ten, kto iného núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel, zneužívajúc jeho hmotnú núdzu alebo naliehavú nemajetkovú potrebu, alebo tieseň vyvolanú jeho nepriaznivými osobnými pomermi tak, že odopiera zamestnancovi v pracovnom alebo inom obdobnom pracovnom vzťahu právo na zaistenie bezpečnosti zdravia pri práci, na dovolenku na zotavenie alebo na poskytnutie zákonom zaručených osobitných pracovných podmienok ženám a mladistvým zamestnancom.


Trápi vás "Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Dobry den. Pracujem ako zamestnanec agrodruzstva. Som odmenovany v casovej mzde. Kazdy den vypisujem vykaz prace, ktory mi vydava veduci useku. Ja ho po vykonani prace vyplnim, kde uvadzam druh prace a odpracovany cas. Vykaz potom odovzdavam na podpis agronomovi. Viac krat sa mi stalo, ze na opise, ktory sa mi vratil spat, bol opraveny cas ukoncenia prace. Priklad: ja som uviedol ukoncenie prace o 17:00 opraveny bol na 16:35 a zaplatene som mal do 16:30. Udaj 16:35 pochadza z vratnice zo zaznamu dispecera. Udava cas kedy odstavim stroj, nie cas kedy opustam pracovisko. Mohli by ste mne aj mojim kolegom poradit ako sa branit? Nase namietky zatial neboli akceptovane. Dakujem.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 28.09.2015)

Dobrý deň, podstatnou je podľa môjho názoru otázka, čo vykonávate v čase od momentu, keď odstavíte pracovný stroj do momentu, kedy opúšťate pracovisko, s ohľadom na dohodnutý druh práce v pracovnej zmluve a ďalších pracovnoprávnych podmienok. Časová mzda je závislá od dĺžky odpracovaného času. Pracovným časom je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou, s pracovnoprávnymi, prípadne aj inými predpismi. Pokiaľ v rozhodujúcom čase Vaša činnosť spadá pod uvedenú definíciu, patrí Vám za ňu odmena. Vaše nároky z neoprávnene krátenej mzdy ste preto oprávnený uplatniť na príslušnom súde.


Podotázka: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti? (Pracovné právo)

Dobry den! Chcela by som Vas poziadat o radu, ako mame s kolegynami postupovat, ak v nasom pracovnom teame dochadza k mobbingu, kedze v zakonniku prace sme odpoved nenasli. Dlhodobo, systematicky sme vystavene lubovoli nasej kolegyne, zial tazko sa to dokazuje. Z casu na cas mame uz aj zaludocne tazkosti pred prichodom na pracovisko. Ake dokazy nam mozu pomoct? Co mame robit? Dakujeme vopred za odpoved. Pekny vikend! Andrea.

Odpoveď: Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?

(odpoveď odoslaná: 17.05.2014)

Dobrý deň, pokiaľ ide o mobbing v zamestnaní, mate pravo sa obrátiť nielen na políciu ale aj na súd a žiadať, aby sa upustilo od takéhoto konania. V trestnom zakone existuje skutkova podstata trestného činu poškodzovania cudzích práv. Zásah do vašich práv však má byť v značnej miere, aby mohlo byť použité ustanovenie trestného zákona. Minimálne sa však táto osoba môže dopustiť priestupku.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako sa brániť ak zamestnávateľ porušuje svoje povinnosti?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku