Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dodatočné prejednanie dedičstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trenčín

Otázka: Dodatočné prejednanie dedičstva

Prosím, mám otázku týkajúcu sa dodatočnej úpravy dedičstva. Je možné obnoviť dedičstvo urbariátu po približne 30 rokoch? Chcem dodatočne zapísať pozemky, ktoré patrili mojim rodičom a sú stále zapísaní na liste vlastníctva, do dedičstva. Je možné v takomto prípade požiadať o dodatočné prejednanie dedičstva?

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

Dobrý deň,

pokiaľ ide o odpoveď o dodatočnom prejednaní dedičastva, ak po smrti poručiteľa (Vašich rodičov) prebehlo dedičské konanie a objavil sa nový majetok, je možné požiadať súd o dodatočné prejednanie dedičstva. Pokiaľ sa majetok nachádza v urbariáte, nie je to problém. Nový návrh na dodatočné prejednanie dedičstva musíte podať na súd a žiadať, aby rozhodol o týchto pozemkoch, v návrhu na dodatočné prejednanie dedičstva uveďte aj pôvodné dedičské konanie. Súd Vám pridelí notára, prostredníctvom ktorého dôjde k prejednaniu dedičstva. Ako účastníci musia byť uvedení všetci žijúci potomkovia, ktorí dedili, ak nežijú, ich deti.

Trápi vás "Dodatočné prejednanie dedičstva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s otázkou, ako sa domôcť novo objaveného majetku po dedovi, keď po jeho smrti neprebehlo dedičské konanie na jeho deti v čase komunistického režimu. Tento majetok sa nachádza v evidencii Slovenského pozemkového fondu. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 20.06.2024)

Dobrý deň,

pri novo objavenom majetku, ktorý je v evidencii Slovenského pozemkového fondu a neprebehol dedičským konaním, je potrebné podať návrh na dodatočné konanie o dedičstve podľa § 211 Civilného mimosporového poriadku. Tento návrh podajte na súd, kde sa realizovalo pôvodné dedičské konanie alebo kde mal poručiteľ v čase smrti trvalý pobyt. V návrhu uveďte všetky relevantné informácie o novoobjavenom majetku a príslušné dôkazy preukazujúce vlastníctvo tohto majetku poručiteľom.

Podľa § 211 CMP sa o novoobjavenom majetku vedie nové dedičské konanie, v ktorom sa majetok rozdelí medzi pôvodných dedičov alebo ich právnych nástupcov. Ak bola v pôvodnom dedičskom konaní uzavretá dohoda dedičov alebo vydané právoplatné uznesenie, dedičské podiely sa určia podľa stavu k dátumu smrti poručiteľa.

Odporúčam Vám kontaktovať advokáta na správne vypracovanie a podanie návrhu, aby ste mali istotu, že všetky potrebné formality sú splnené.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, poraďte mi, prosím, aké doklady (vrátane výpisu z listu vlastníctva nehnuteľností – pozemkov) je potrebné doložiť k žiadosti o dodatočné dedenie po našom otcovi. Sme dvaja bratia, naši rodičia zomreli už dávno (mama v roku 1984, otec v roku 1991). Dedičské konanie v tom čase prebehlo. Zostalo nedoriešené vlastníctvo viacerých malých pozemkov, ktoré patrili nášmu otcovi. V minulom roku prebiehali konania na obecných úradoch ohľadom sceľovania a výmeny pozemkov, vtedy sme si uvedomili, že máme tieto veci nedoriešené. Ďakujem.

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 30.05.2024)

Dobrý deň,

na podanie žiadosti o dodatočné dedičské konanie budete potrebovať niekoľko dokladov. V prvom rade je nutné podať návrh na príslušný súd, na ktorom bolo pôvodné dedičské konanie skončené. Návrh musí obsahovať spisovú značku pôvodného dedičského konania, identifikačné údaje navrhovateľa a poručiteľa, dôvody na podanie návrhu a uvedenie novoobjaveného majetku. K návrhu je potrebné pripojiť listinné dôkazy, ktoré preukazujú vlastníctvo tohto majetku poručiteľom v čase smrti, najmä kópiu listu vlastníctva a iné relevantné doklady, ako kúpne zmluvy a podobne.

Výpis z listu vlastníctva nehnuteľnosti (pozemkov) je taktiež nutný na dokladovanie vlastníctva novoobjaveného majetku. Množstvo detailných informácií, ako napríklad formulár pre návrh na dodatočné dedičské konanie, sa odporúča konzultovať s advokátom alebo notárom, aby ste zabezpečili úplnú a presnú dokumentáciu.


Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom podania dokumentov pre dedičské konanie. 1. Je potrebné k žiadosti priložiť výpis z listu vlastníctva z katastra, alebo stačí iba identifikácia (číslo LV, katastrálne územie)? 2. Ak je potrebný výpis z katastra, stačí čiastočný alebo musí byť úplný? (obsahuje 57 strán) 3. V prípade, že je dedičov 21, je nevyhnutné posielať spolu s návrhom aj kópie listu vlastníctva každému z nich? 4. V návrhu sa požaduje uviesť hodnotu majetku – je to nevyhnutné? Ďakujem vopred za vašu odpoveď.

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 19.05.2024)

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu otázku. Radi Vám poradím pri podaní dedičského konania.

1. K žiadosti o začatie dedičského konania je potrebné doložiť výpis z katastra nehnuteľností. Môže ísť o úplný alebo čiastočný výpis, avšak musí obsahovať všetky nehnuteľnosti, ktoré tvoria súčasť dedičstva.

2. V prípade, že výpis z katastra nehnuteľností obsahuje viac ako 57 strán, bude stačiť čiastočný výpis. 

3. Ak je dedičov viac ako 20, nie je potrebné posielať s návrhom kópie výpisu z katastra nehnuteľností pre každého z nich, ak to podávate elektronicky s podpisom. Vtedy sa 1x naskenuje, podpíše a súd to. Nakopíruje. Ak to podáte osobne alebo poštou, treba to nakopírovať pre všetkých plus jeden pre súd. 

4. V návrhu na začatie dedičského konania je vhodné uviesť hodnotu majetku ale nie je to potrebné. Táto hodnota sa určuje podľa znaleckého posudku alebo podľa odhadu znalca v dedičskom konaní. 


Trápi vás "Dodatočné prejednanie dedičstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, ako postupovať v situácii, kedy vlastním pozemok na Slovensku. Som spolumajiteľkou v podiele 69/72 a zvyšný podiel 3/72 patril môjmu nebohému bratrancovi, ktorý žil a zomrel v Českej republike. Má dcéra nechce po svojom otcovi dediť a ja by som rada túto záležitosť vyriešila. Ako môžem postupovať, aby sme toto vyriešili? Ďakujem.

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 14.03.2024)

Dobrý deň, riešenie vami uvedeného problému je pomerne jednoduché :

Zrejme dcéra vášho nebohého bratranca nechce podať návrh na dodatočné konanie o dedičstve z finančných dôvodov, ako z dôvodu, že by sa musela dostaviť na Slovensko, prípadne iné dôvody, o ktorých vie len ona.

Riešením je, aby vám dala písomné splnomocnenie na podanie návrhu na dodatočné konanie o dedičstve s jej úradne overeným podpisom. Zrejme váš nebohý bratranec mal jedinú dcéru, ktorá je zákonným dedičom. Dobré je súčasne spísať dohodu o budúcej zmluve, že po skončení dodatočného konania o dedičstve vám pozemky odpredá za súčasne v dohode dohodnutú cenu. Náklady spojené s dodatočným konaním o dedičstve by mala znášať zo zákona dcéra vášho bratranca, pričom sa môžete v predmetnej dohode dohodnúť, že nákaldy spojené s uvedeným dodatočným konaním o dedičstve budete znášať vy a finančné nároky sa vyporiadajú pri uzatvorení riadnej kúpnej zmluvy.


Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadne obnovenia dedičstva. Matkin bratranec, žijúci v Čechách, ešte neprededil po svojej zosnulej matke dedičstvo tu na Slovensku. Vyjadril sa, že to nechce, keďže sem už neplánuje chodiť a nepotrebuje to. Rád by to prenechal mojej mame. Moja otázka znie: Môže ju splnomocniť na obnovenie dedičstva tu na Slovensku a zároveň jej prenechať toto dedičstvo? Alebo najskôr musí prebehnúť prededenie a až potom jej to môže zanechať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 13.08.2023)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že musí byť vystavené písomné splnomocnenie na dodatočné konanie o dedičstve v prospech vašej matky. Keďže vaša mama nie je dedičom po matke bratranca, bratranec sa nemôže vzdať dedičstva v prospech vašej matky. Až po dedičskom konaní bude možné nehnuteľnosti darovať vašej matke prípadne priamo vám, je to vec dohody s dedičom.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám otázku ohľadom dodatočného dedičského konania. Na katastri sme objavili pozemok, ktorý by mal podľa rozhodnutia ROEP najskôr patriť môjmu nebohému otcovi. Chcem sa spýtať, ako mám postupovať ďalej. Spomínaný pozemok nebol predmetom dedičského konania a patrí pod SPF. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 08.08.2023)

Dobrý deň, vo veci je potrebné podať návrh na okresný súd, kde sa pôvodné dedičské konanie po vašom otcovi skončilo a to v zmysle ust. § 211 Civil. mimosporového poriadku :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Následne podáte predmetné uznesenie doručíte katastru nehnuteľností, aby bola vykonaná zmena pôvodného vlastníka - poručiteľa na dediča.


Trápi vás "Dodatočné prejednanie dedičstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať o proces prededenia novoobjaveného majetku, ktorý sa nachádza v katastrálnom území dvoch susedných okresov. Pokiaľ chcem podať žiadosť na okresný súd, je dostatočné to urobiť iba na jeden, napríklad v mieste môjho trvalého bydliska, a v žiadosti uviesť aj list vlastníctva a katastrálne územie druhého okresu? Alebo je potrebné adresovať žiadosť na oba súdy a v každej žiadosti uviesť len list vlastníctva a katastrálne územie príslušného okresu?

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 03.07.2023)

Dobrý deň, ani jeden postup podľa položenej otázky na dodatočné konanie o dedičstve nie je správny.

Návrh na dodatočné konanie o dedičstve v súlade s ust. § 211 Civilného mimosporového poriadku je potrebné podať na okresnom súde, kde sa pôvodné dedičské konanie po poručiteľovi skončilo. Tento súd je mieste príslušný na dodatočné konanie o dedičstve v súlade s ust. § 159 Civilného mimosporového poriadku.

Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.


Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, po ukončení pozostalosti po strýcovi ohľadom pôdy sme ešte objavili vkladné knižky podané v Českej sporiteľni, na ktorých je určitý obnos peňazí. Ako mám postupovať, aby som ich mohol z knižiek vyzdvihnúť? V sporiteľni mi povedali, že musím požiadať o splnomocnenie od súdu, aby som obnos mohol vyzdvihnúť.

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 14.06.2023)

Dobrý deň,

ak sa po skončení dedičského konania objaví ďalší majetok po poručiteľovi, ktorý nebol dv rámci pôvodného dedičského konania prejednaný, potom je potrebné podať návrh na začatie dodatočného konania o dedičstve, v rámci ktorého dôjde aj k prededenie takéhoto novoobjaveného majetku. 

Vzhľadom na uvedené, podajte na príslušný súd podľa posledného bydliska poručiteľa návrh na začatie dodatočného konania o dedičstve. Súd poverí notára ako súdneho komisára, ktorý začne konanie, povolá dedičov a vydá uznesenie o dedičstve. Následne na podklade takéhoto uznesenie banka právoplatným dedičom umožní disponovať s týmito vkladnými knižkami. 


Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, S manželkou sme spoluvlastníkmi pozemkov a nehnuteľností evidovaných v k.ú. mesta N. Tieto pozemky sme s manželkou nadobudli darovacou zmluvou od manželkinej tety. Neskôr sme si na mapách všimli, že tam zostala jedna parcela, susediaca s tými našimi, ktorej je vlastníkom už dávno zosnulá manželkina stará mama (tetičnina mama). Pravdepodobne sa na tento pozemok zabudlo už pri úkone, keď sa riešilo dedičstvo po už spomenutej starej mame. Správcom toho pozemku je SPF. Z SPF mi na dopyt odpovedali, že je potrebné obnoviť dodatočne dedičské konanie. Lenže tento pozemok sa zrejme nejakým spôsobom "stratil" už pri dedičskom konaní po starej mame a neprešiel na tetu. Môže teda vnúčka obnoviť dedičské konanie po starej mame, aj keď nebola jeho účastníkom? Rád by som sa opýtal, akým spôsobom sa môžeme s manželkou dostať k vlastníctvu pozemku jej starej mamy. Ide o malý pozemok s výmerou 58m2, ktorý je úzko spojený s priľahlými pozemkami a rodinným domom, ktorých sme vlastníci. P.S. Máme aj originál ručne spísaného závetu starého otca, ktorý pojednáva aj o tomto pozemku, ale nejak sa to asi nedostalo do katastra, alebo nechápem. Všetky ostatné pozemky spomenuté v závete, prešli v poriadku. Drahomír

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 14.07.2022)

Dobrý deň, vo veci je potrebné podať návrh na súd na dodatočné konanie o dedičstve v zmysle ust. §  211 ods. 1 Civil. mimosporového poriadku a to na súd, kde bolo skončené pôvodné dedičské konanie po vlastníkovi pozemku /citujeme/ :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Návrh môže podať osoba, ktorá bola dedičom v pôvodnom dedičskom konaní, prípadne jej potomok.


Trápi vás "Dodatočné prejednanie dedičstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dodatočné prejednanie dedičstva (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať na jednu vec. Môj otec zomrel v roku 2004, kedy aj prebehlo dedičské konanie, ktoré prebehlo bez problémov. Moja mama a môj brat sa vzdali majetku v môj prospech. Minulý týždeň sme sa však dozvedeli, že otec vlastnil aj pozemky, o ktorých sme doteraz vôbec nevedeli. Nie sú zahrnuté v dedičstve. O nich sme sa dozvedeli len minulý týždeň, keď sme dostali list od firmy, ktorá ich chce odkúpiť. Pozemky som našla v verejných zdrojoch a skutočne sú na otcovo meno. Teraz mám ale otázku: Musím o nich znovu požiadať o dedičské konanie? Uplynulo už 20 rokov, kedy sa nedanilo za tieto pozemky. Ide tu vôbec o zamlčaciu dobu? A či neprepadli pozemky štátu, keď sa za tie roky k nim nikto nehlásil? Ďakujem vám za skorú odpoveď. Mária

Odpoveď: Dodatočné prejednanie dedičstva

(odpoveď odoslaná: 05.06.2022)

Dobrý deň, na vašu otázku uvádzame, že pozemky neprepadli v prospech štátu. V zmysle ust. § 100 ods. 2 Obč. zákonníka sa vlastnícke právo nepremlčuje.
Vo veci potrebné podať návrh na súd o dodatočné konanie o dedičstve v zmysle ust. § 211 ods. 1 Civilného mimosporpvého poriadku :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Návrh podajte na príslušný pkresný súd, kde dedičské konanie bolo skončené.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dodatočné prejednanie dedičstva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.